Disconfort în zona inimi

14-06-2023
Adrian279
Nu este medic/terapeut
Adrian279
Bună ziua ma numesc Adrian, am 27 de ani, în urma cu 3 săptămâni într-o dimineață am avut o durere în piept mai exact pe centru, am cautat pe internet de la ce ar putea fi, ulterior făcând un atac de panica, dupa ce m am ridicat din poziția șezut mai exact eram pe vine, ma cuprins o amețeala puternica și am simțit o răceală în tot corpul, fapt care ma făcut sa sun la ambulanță, stand de vorba cu dispecerul, m am liniștit, rămăsesem doar cu un tremor asa și cu o stare de oboseala. Am fost la cardiolog am făcut ekg + ecocardiografie, când am ajuns acolo pana sa intru în cabinet, am făcut iar un fel de atac de panica aveam pulsul 128. Ekg+ ecocardiografie normale, mi a zis ca nu am nimic la inima. Mia dat corlentor de 5 mg numai la nevoie în caz ca am pulsul mărit acasă în repaus, ceea ce nu se întâmplă ca îmi iau tensiunea mereu. Ideea este ca înainte sa ma bag la somn uneori tresar chiar înainte de a adormi, iar uneori ma trezesc cu bătăi rapide ale inimi, și palpitații, dacă beau cafea starea de rău se instalează la aproximativ 20 de minute după consumul cafelei, și ma ia cu tremor simt o răceală Asa în partea stânga în zona sfarcului și am o stare destul de nasoala și bătăile inimi se accelerează, dacă nu beau cafea este ok dar mai apar stările mai rar dar apar, doctorul mi a spus ca tiroida poate da astfel de simptome, eu fiind și fumător, având o greutate corporala de 106 kg și 1.70. Nu am avut probleme de sănătate pana acum dar as vrea sa scap de starea asta de căcat. A mai avut cineva asa ceva? Încă nu am ajuns la analizele de sânge. Aaa da și de câteva zile observ ca îmi amorțește ușor și piciorul stâng la gamba dacă fac treaba gen dacă muncesc acasă. Mana stânga nu îmi amorțește, am o durere în umărul stâng în repaus nu prea o simt doar când mișc mana se amplifica, asta o mai aveam și înainte, dat fiind faptul ca am lucrat pe șantier și caram bare de fier pe umăr, și munceam destul de intens plus trosnitura la nivelul claviculei. Cine a mai avut stări dinastea și a rezolvat va rog frumos sa îmi lăsați un comentariu... Durerea din partea stânga nu se amplifica este mai mult un disconfort asa. Ma mai doare uneori și sub coaste mai jos, medicul spunându-mi ca poate fi o nevralgie intercostala, eu ma întreb de ce am stările nasoale după consumul unei cafele aparent slaba, ma ia starea nasoala cu tremor și bătăi ale inimi mai accelerate ușoară amețeala + o senzație de rău, și o senzație respirație umpic mai grea dar e doar o senzație ca eu respir bine...
3 comentarii
1
14-06-2023, ora 17:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Aveti somatizari de anxietate si atacuri de panica. Adresati-va unui psihiatru pentru tratament si unui psiholog pentru psihoterapie. Sanatate multa!
0
14-06-2023, ora 19:15
Adrian279
Nu este medic/terapeut
Adrian279
Da pai observ astăzi am făcut treaba toată ziua și nu am avut nimic, defapt nu prea am în general, a fost doar atunci acea durere care ma speriat. Am citit mai multe iar cafeaua este în principiu un stimulent puternic asupra stări de anxietatea deoarece stimulează creierul și apar stările de panica din cauza ei, de asta am și renunțat la ea. Cum beau cafea și își face efectul începe sa ma ia starea aia nasoala care trece doar dacă iau un extravalerian, apropo medicamentul ala este super bun în stările de anxietate. Oricum mi am schimbat dieta și modul de viata după ce am fost la cardiolog, mănânc salate doar carne fiarta de pasare fără pielita, am început sa am grija de mine. Vreau sa slăbesc deoarece sunt supraponderal... Având 106 kg la 1, 70. Eu sunt mai solid asa de fel... Nu am burta mare și dinastea... Dar totuși... Oricum pentru liniștea mea o sa îmi fac toate analizele recomandate de medicul cardiolog. Iar dacă nu mi se găsește nimic... În afara de colesterol adică cred eu ca am, deoarece nu am fost tocmai un vegetarian, ba din contra am mâncat multă carne de porc, na ce se face în casa. Am mai exagerat și cu alcoolul umpic tinerețea ce sa ii faci... Acum intram la reparații...
0
14-06-2023, ora 19:26
Adrian279
Nu este medic/terapeut
Adrian279
Ideea este ca am avut prin 2018-2019 un an destul de greu cu mult stres și dinastea... Probleme mai mari asa în viata mea... Si sau adunat ma gândesc, eu fiind o persoana cu un psihic tare dar se aduna toate. O sa stau de vorba cu un psiholog după ce fac analizele de sânge... O sa mai merg sa fac o ecografie abdominala+ un rmn sau CT la plămâni pentru liniștea mea. Doctorul mi a spus ca nu am ce sa am la inima la vârsta mea și sa nu ma mai gândesc... Dar gândul tot acolo este... Eu fiind și umpic hipocondric... Ca orice durere am caut pe net și după ma ia capu. Am observat ca atunci când caut pe net și nu îmi place diagnosticul dat de cineva, caut mai adânc pana îl găsesc pe cel mai rău și atunci începe sa ma ia starea nasoala, în rest ma simt ok. Cu somnul mai am ceva probleme dar am început sa le reglez cu ceai de tei, dorm destul de ok acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Câteva semne că ai putea fi ipohondru
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  •