diflucan

29-05-2007
Cosmo
Nu este medic/terapeut
Cosmo
am avut (nu stiu daca mai am) o scurgere vaginala-aseamanatoare candidei; am refuzat tratamentul cu ovule si am inceput cu diflucan. nu stiu de la ce am aceasta scurgere.. luata prin contact sexual nu este. intrebarea mea este: este posibil ca la un contact sexual cu partenerul, el sa contacteze aceasta "problema" a mea? -in cazul in care iau anticonceptionale si nu folosesc prezervativul
18 comentarii
0
30-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Anticonceptionalele predispun la candidoze, iar ele pot fi transmise partenerului prin contact sexual neprotejat.
0
15-08-2007, ora 00:00
bizbinica
Nu este medic/terapeut
bizbinica
barbatii sunt purtatori de candidoza.o iau si o dau mai departe.doar la noi se manifesta.la ei nu este mediul propice.lamexim unguent.candida se ia prin contact sexual sau se face de la antibiotice.
0
16-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
bizbinica, afla ca si femeile sunt purtatoare de candida !!! Barbatii purtatori de candida sunt doar cei necircumcizati pe cand femeile TOATE sunt purtatoare de candida (genitala, desigur!).
0
21-05-2009, ora 21:00
alinaapr
Nu este medic/terapeut
alinaapr
Buna ziua!!! saptamana trecuta am facut un test pentru secretie vaginala si papanicolau...si la secretie mi-a iesit candida albicans...medicul mi-a prescris DIFLUZON 6 pastile, dar nu a scris de cat?? 50 sau 150 mg??...dar scria 1 la 2 zile...si toate farmacistele mi-au zis ca este vorba de DIFLUZON de 50 mg...problema este ca nu am gasit si am luat DIFLUCAN de la pfizer. de 50 mg.,..trebuie sa ia si partenerul timp de 6 zile?? pentru ca pe reteta nu scrie, iar eu imi aduc aminte ca medicul asa mi-a zis...in acel moment eram foarte speriata pentru ca am descoperit ca am si rana de col.si nu am fost foarte atenta...

Multumesc...
Toate cele Bune!!!
0
24-05-2009, ora 22:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este bun Diflucan de 50 mg. Prietenul nu trebuie sa faca tratament decat... din spirit de solidaritate!
0
25-05-2009, ora 18:01
alinaapr
Nu este medic/terapeut
alinaapr
Multumesc frumos...ca ati raspuns la mesajul meu.
Mai am o intrebare!? e indicat sa iau pt 12 zile Diflucan de 50 mg??? adica 1 pastiluta la 2 zile..??

O zi buna la toata lumea...
0
25-05-2009, ora 22:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu!
O pastila pe zi, timp de 7 zile.
0
26-05-2009, ora 11:46
alinaapr
Nu este medic/terapeut
alinaapr
Va multumesc din nou pentru raspunsul dvs.
nu as vrea sa mai insist pe subiectul acesta, dar pe reteta domnul doctor a scris o pastila de difluzon la 2 zile..dar nu a scris concentratia:(... am fost la 5 farmacii si nu am gasit difluzon...iar toate farmacistele mi-au spus ca este un produs identic ( DIFLUCAN) si ca trebuie luat de 50 mg...pentru ca Diflucanul de 150mg se ia unul la 7 zile...
eu deja sunt la tratament de 5 zile.si am luat o pastila la 2 zile:( acum sunt un pic ingrijorata...

O zi buna!!!
0
26-05-2009, ora 16:29
alinaapr
Nu este medic/terapeut
alinaapr
Buna ziua...
as vrea sa stiu un pic despre cauterizare...trebuie sa merg in fiecare zi la pansat?? dupa aceasta interventie?? trebuie sa plec in concediu..si as vrea sa stiu daca se poate face baie in mare, se poate sta la soare??
multumesc.
0
28-05-2009, ora 08:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Detalii in legatura cu problemele legate de electrocauterizare va poate da medicul ginecolog care o va face.
0
28-05-2009, ora 12:30
alinaapr
Nu este medic/terapeut
alinaapr
Multumesc frumos!!!
Toate cele bune!!!
0
04-06-2009, ora 20:57
madalina1116
Nu este medic/terapeut
madalina1116
de 3 ani incerc sa scap de candida, am mers la medic, am facut tratament, am refacut analiza, mi-a iesit spori de candida, am facut in continuare tratament(am luat flucovim din 3 in 3 zile de trei ori apoi la o sapt timp de o luna, apoi la o luna timp de 4 luni, gynofort, cervugid, canesten, macmiror)in tot acest mare tratament, faceam la o sapt jumatate dupa ce aplicam tratament local o lama sa vad rezultatul) si am intotdeauna spori de candida. port doar chiloti de babe, ma spal cu sapun pt bebelusi, nu port haine strimte, am luat cateva luni vitamine pt imunitate, nu ma sterg cu hartia din spate in fata, nu ma asez pe veceul care nu-l sterg inainte cu clor si il spal apoi cu apa, nu fac baie in mare si nici in piscina, am fiert lenjeria; nu stiu cum sa scap; partenerul a facut toate tratamentele la fel ca mine, in loc de ovule el se dadea cu crema clotrimazol sau canesten; asta e doar o parte din combinatia de tratamente si nu mai am rabdare nu stiu cum sa scap.daca poate cineva sa ma ajute.multumesc mult!
0
07-06-2009, ora 17:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In afara de rezultatul "spori de candida" va supara ceva ?
0
10-06-2009, ora 15:57
madalina1116
Nu este medic/terapeut
madalina1116
dupa o peroada de cateva zile sporii de candida se dezvolta, am secretii abundente si mancarimi.daca nu ar fi acestea nu m-ar deranja.
0
14-06-2009, ora 09:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui atunci cand aveti secretii abundente sa mai faceti un examen pe lama a secretiei vaginale insa la alt laborator.
0
21-09-2009, ora 16:03
Andreea23Cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea23Cristina
Buna ziua. Am si eu o problema. Am fost diagnosticata cu candida acum aproximativ 3 luni, am luat un tratament, iar de curand am facut alte analize si au iesit negative. Problema este ca atunci cand am avut problemele cu putin timp inainte am intretinut contact sexual cu prietenul neprotejat si de aceea Doamna doctor care mi-a prescris tratamentul a prescris si pentru prietenul meu fara sa il consulte, unguent Lamexim si Diflucan 2 pastile luate 1 la 3 zile... Intrebarea mea este daca prietenul meu ar trebui sa urmeze acest tratament, sau nu? Sau daca nu, ce imi recomandati sa fac? Deoarece mi-e teama sa mai intretin relatii sexuale neprotejate momentan... Eventual daca trebuie ca el sa-si faca niste analize, unde sa se duca, ca nu se pricepe ca nu a fost niciodata iar eu ca fata nici atat nu stiu unde sa se duca barbatii...
Multumesc anticipat
0
05-10-2009, ora 21:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca prietenul nu are niciun simptom, nu trebuie sa faca niciun tratament si nicio analiza! Puteti avea relatii sexuale cu el fara frica!
0
10-01-2018, ora 16:45
candis
Nu este medic/terapeut
candis
Buna. As avea si eu nevoie de un pic de ajutor.
Am vreo doua probleme si cred ca de la aceeasi sursa. Am avut un contact sexual neprotejat, +oral si cred ca am luat ceva de la dra. Nu e recent, dar am tot lasat treaba poate imi trece.
Simptomele: oral -limba imi e intotdeauna dimineata alba, gatul parca as fi racit, dar nu sunt
-penisul - are un miros specific de "peste", niciun alt simptom
Eu, personal ma gandesc la candidoza (bucala-de la oral) si candidoza albican.
Daca ma poate ajuta cineva cu un diagnostic, eventual tratament, i-as multumi frumos.
*ii rog pe aceia care vor sa-mi scrie sa ma spal cu sapun sau., sa se abtina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •