Cum am invins mitul Colonului iritabil

23-02-2020
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Buna tuturor! In opinia mea, nu exista sindromul de colon iritabil si daca exista trebuie sa ma ascultati pana la capat.Povestea mea este una ce poate ii va ajuta pe multi dintre dvs.De doi ani de zile m-am confruntat cu simptome precum scaune cu forme variate, senzatie de scaun incomplet, senzatie de a merge mereu la baie, scaune dese si putin ca si cantitate, borborisme, dureri abdominale in partea dreapta (fosa iliaca dreapta), senzatie de disconfort, rusine, stanjeneala si va inteleg pe fiecare dintre dvs.Am 20 de ani.Am facut nenumarate analize, toti medicii mi-au spus ca sunt sanatoasa, dar prea stresata si ca am colon iritabil, dispepsie sau ca pur si simplu nu am nimic, este de la cap..Starea mea a inceput sa persiste, zi de zi.Am renuntat la foarte multe lucruri, la viata sociala, mi-a fost greu.Am luat spasmomen, duspatalin, nexium, meteospasmyl, pepsane, enzime digestive, calmante (sedatif PC, valeriana, stresclin) si multe altele.Toate acestea pana am dat de un medic care nu credea in acest diagnostic, pus de medici care vor sa termine mai repede cu tine, ori nu iti dau de cap..Acest medic mi-a facut investigatii amanuntite, asa cum trebuie si, in final, mi-a zis :, , Facem colonoscopia, fiindca eu nu cred in acest sindrom, mereu este o cauza organica certa, l-am pus doar de doua ori in viata".Desi ma confruntasem cu premise de felul, , nu face colonoscopie, esti prea tanara, nu ai cum sa ai ceva, e de la stres", l-am ascultat si am facut-o.Vreau sa va zic ca mi s-a gasit un polip diametru 1 cm care imi acoperea jumatate din valva ileocecala( trecerea dintre intestinul gros-colon-si intestinul subtire).Era situat in orificiu si obstructiona trecerea fecalelor.Locul incepuse sa se intareasca in timp si sa para incordat, toti medicii anteriori mi-au zis ca e de la spasme.Nu este asa..acest polip, situat tocmai in valva, este un caz foarte rar, iar daca colonoscopia nu era facuta complet pana la ultimul cm care se putea observa plecam acasa cu ideea, , esti sanatoasa, nu ai nimic" si ajungeam la depresie(din cauza ca nu eram inteleasa, ca mi se zicea practic ca sunt nebuna si ca nu imi pot continua activitatile de zi cu zi), ocluzie intestinala si cine stie unde..Sfatul meu din tot sufletul este sa va faceti aceasta colonoscopie daca aveti simptome asemanatoare, sa va controlati la ginecolog( ecografie transvaginala, examenul clinic amanuntit) in cazul in care sunteti femei, pentru a exclude endometrioza sau alte afectiuni ginecologice ce dau astfel de simptome, sa va faceti un CT/RMN de pelvis si abdomen, sa nu va lasati pe o ureche si sa va controlati pana la capat.Daca e cazul, ajungeti la o operatie laparoscopica pentru a se studia zona.Mergeti in orase mari, dezvoltate, in clinici bune, la medici buni, nu renuntati sa descoperiti ce este cu adevarat.Am scris acest mesaj din suflet si sper sa ajunga la dvs, la fieacare dintre voi.Luptati pentru sanatatea voastra, nu va lasati pe mana oricarui medic.Intotdeauna corpul va va spune ce se intampla cu el, ascultati-l si luptati-va.Nu sunteti nebuni, sunteti doar suferinzi fara diagnostic.Trebuie sa gasiti cauza certa a afectiunii dvs.Multa sanatate tuturor! Sa va faceti bine, va sunt la dispozitie pentru orice nelamurire si din tot sufletul meu va incurajez, fiindca stiu ce inseamna suferinta.Nu conteaza varsta, sexul sau orice alta de incadrare, e orice posibil la orice varsta.Cautati-va!Sanatate multa!Putere sa aveti!
18 comentarii
1
23-02-2020, ora 19:19
Utilizator7777
Nu este medic/terapeut
Utilizator7777
Multumim frumos ! Trec si eu prin ceva aproape identic si am fost depistat cu helicobacter pylori. Sper ca asta sa fie cauza
0
23-02-2020, ora 23:22
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Cu mult suflet! VA RASPUND CAT POT DE REPEDE CU ORICE nelamurire, detalii, curiozitati la adresa de email pcatee@yahoo.com
1
11-06-2020, ora 01:55
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Subscriu, nu exista SII.

exista paraziti, suprapopulare bacteriana. bacterii.
1
16-06-2020, ora 23:20
Mariamagdalenaa
Nu este medic/terapeut
Mariamagdalenaa
Buna! Imi poti spune de la ce vârstă poti face colonoscopie? Am 17 ani si ma confrunt cu problema aceasta de 2 ani, nu mai am speranță ca ma voi mai vindeca vreodată
0
22-06-2020, ora 15:28
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Din experiența mea, colonoscopia nu are vârsta.Fireste ca este indicată la +18, Dar daca ai probleme, cum esti aproape de varsta majoratului, nu ar fi nicio problemă.Important este sa o realizeze un medic bun SUB ANESTEZIE. Altfel, experienta poate fi traumatica! Sănătate și curaj, om tânăr si frumos!
0
31-07-2020, ora 17:20
Marinela33
Nu este medic/terapeut
Marinela33
Buna, colonoscopia ti-a facut-o cu anestezie sau fara? Vreau si eu sa merg la medic dar imi este teama! Mulțumesc...sanatate!
0
31-07-2020, ora 18:15
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
faceti analiza de flora intestinala.

---------*

Inca nu mi-am facut, dar intentionez sa imi fac.

Exista disbioza cu diferite profiluri.

vedeti si la Synlab analizele de flora intestinala.

Eu mi-am facut si entero CT si la un rezultat initial nu sunt probleme cu intestinul subtire.

Durerile ma termina psihic si normal ca ma gandesc sa nu am tumori.

(*modificat de admin)
0
31-07-2020, ora 18:35
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Buna ziua! Da, colonoscopia cu certitudine trebuie realizată sub ANESTEZIE INTRAVENOASA. Este traumatica si dureroasa fără.Nu simți absolut nimic sub ANESTEZIE.. te trezesti si e totul în regulă.Am avut o încercare de colonoscopie fără anestezie care s a soldat cu TENSIUNE DE COMA si INVESTIGAREA DOAR A COLONULUI DESCENDENT SI NICI ACELA IN TORTALITATE.Va sugerez sa o faceti cu ANESTEZIE daca va este teama si daca vreti sa aveti o experiență usoara ! Multa sanatate!
0
12-12-2020, ora 22:03
Mihaela311
Nu este medic/terapeut
Mihaela311
Bună, de aproximativ 1 luna jumate ma confrunt și eu cu o problema destul de ciudata. Am început sa am o durere în partea dreapta subcostal. Am făcut ecografie abdominala unde nu a găsit nimic, am făcut CT toracic (crezând ca este ceva pulmonar), analize de sânge, hemoleucograma, tgp, TGO, bilirubina, VSH, creatinina, uree... Toate în parametrii normali. Apoi am ajuns la gastroenterolog crezând ca sigur este ceva de la stomac pentru ca am depistat bacteria helicobacter pilory în proba de scaun. Gastroenterolog ul mi-a spus ca nu se pune problema de endoscopie și ca bacteria sa nu o tratez dacă nu face probleme... Cat despre durere mi-a recomandat sa fac analiza la scaun calprotectina (analiza din care ar reieși dacă exista inflamație a colonului) iar dacă analiza iese normala atunci cel mai probabil este colon iritabil. Mi - a prescris ibutin și meteospasmyl timp de o luna... Și consult psihiatric (ceea ce m a șocat!)
Te rog dacă poți sa menționezi la ce medic ai fost și unde ai făcut colonoscopiea. Mulțumesc!
0
28-04-2021, ora 17:51
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Buna ziua! Aurelian Dima, Royal Hospital Bucharest
0
11-07-2021, ora 13:52
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
SII exista.
E f legat de emotii, de asta trebuie inceputa psihoterapie.

Ideea ca orice trebuie sa aiba o cauza organica e gresita, dak gandesti asa esti la un pas de ipohondrie.

Intr-adevar, nu trebuie evitate investigatiile.

Dar, nu trebuie cautata obsesiv o cauza organica.

Din pacate erorile din sistemul medical ne "incurajeaza" sa nu mai avem incredere si tindem sa ne autotratam si sa ne investigam singuri.

Observ in jurul meu parinti de copii care spun: "eu intai ii fac analizele, si doar dak ii da analiza X crescuta merg la dr."
sau
"am sunat la clinica Y la care am abonament, am testul gripal inclus dar ma pun sa platesc si consultatie Z euro"...

..pe sistemul "stiu eu mai bine"..nu-l / nu ma vaccinez ca cine stie ce ascund vaccinurile etc..

ideal ar fi sa gandim putin la rece si sa realizam ca nu ne putem trata singuri..dak intr-adevar ai ceva, analizele p care le soliciti singur si "tratamentul" naturist/placebo s-ar putea mai mult sa dauneze
0
14-07-2021, ora 10:33
Dani2021
Nu este medic/terapeut
Dani2021
Buna ziua, CATEE! Multumesc ca ai impartasit experienta ta cu diagnosticarea Colonului Iritabil. Ma confrunt cu astfel de probleme de cativa ani, dar de 2 ani incerc sa capat un diagnostic si un tratament eficient. Am facut si eu colonoscopie, care a fost fara anestezie in prima faza; dupa ce m-am plans mi s-a facut o injectie, fara sa ma adoarma. Am diverticuli. Dar din raportul medical rezulta ca nu s-a vazut bine, deci nu a dus pana la capat examinarea. Simptomele sunt aceleasi cu ale tale. As dori sa stiu unde si cine ti-a facut colonoscopia. Multumesc anticipat pt raspuns.
0
14-07-2021, ora 10:43
Dani2021
Nu este medic/terapeut
Dani2021
Am intrat pe situl spitalului pe care l-ai precizat anterior si am gasit deja raspunsul la intrebarea mea. Acum am o alta intrebare: cum s-a rezolvat problema polipului? Presupun ca chirurgical. Laparoscopic?
0
14-07-2021, ora 14:57
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Imi cer scuze ca nu am mai fost asa activa.
S a rezolvat chiar în timpul colonoscopiei, prin rezecție
0
16-07-2021, ora 16:46
Dani2021
Nu este medic/terapeut
Dani2021
Multumesc Catee
0
09-11-2021, ora 12:08
Mariamagdalenaa
Nu este medic/terapeut
Mariamagdalenaa
Bună. Am 19 ani și ma confrunt cu aceeași problema, doctorii la care am fost mi au pus diagnosticul de colon iritabil și mi au spus ca o sa trăiesc toată viata astfel, ma sperie gândul asta. As vrea sa încerc sa merg și eu la domnul doctor Aurelian, îmi poți spune te rog pentru ce anume te ai programat la dansul, ma gândesc ca ar trebui sa aleg control plus endoscopie digestiva cu sedare dar m ar ajuta mult sa știu pentru ce ai optat tu. Mulțumesc anticipat
0
10-12-2021, ora 22:08
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Buna!
Sigur ca da! Pai cere doar un consult. In urma consultației ti se va spune exact ce sa faci. Ideea este ca în cazul meu s a putut extirpa polipul in timpul colonoscopie, domnul doctor si a dat seama ca este benign 99, 99% si l a si rezectat in timpul colonoscopiei. In cazul tău, te sfătuiesc sa mergi la o consultatie la dumnealui si ulterior dumnealui iti va spune toți pașii. Eu am fost mai întâi la o consultatie, am discutat, a scris suspiciunile pe o foaie, le am luat la rand, pas cu pas. Ulterior mi a recomandat colonoscopia si mi a zis exact toti pașii pe o foaie ce si cum sa ma pregătesc si mi a spus sa ma programez la colonoscopie. Eu zic sa aștepți părerea dumnealui in timpul consultului. Ulterior, te va lamuri cu tot ceea ce trebuie sa faci. Eu am avut de făcut și analize și alte investigatii ca sa excludem existenta a altceva si ulterior, când a fost lamurita situația mi a stabilit colonoscopie. Trebuie luate pas cu pas, dumnealui are multe competente si sigur va ști ce e de făcut. Multa, multa sănătate și îmi cer scuze pt inactivitate
0
21-12-2021, ora 11:47
Mariamagdalenaa
Nu este medic/terapeut
Mariamagdalenaa
Mulțumesc. Nu vreau sa fiu indiscreta dar mi ai putea spune te rog cât te a costat tot? Vreau neapărat sa merg dar trebuie sa ma pregătesc financiar și mi ar fi de ajutor sa știu o suma orientativa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: