Durere in partea stanga sub coaste dupa mancare

16-06-2018
Adrian-21
Nu este medic/terapeut
Adrian-21
Buna ziua,

De ceva vreme, mai precis de vreo 2 ani de zile, ma confrunt cu aceasta problema, dupa aproape fiecare masa. Daca masa este bogata si mananc repede, imediat dupa terminarea ei, incep sa am eructatii iar stomacul meu se simte foarte tare si balonat, venind inclusiv cu o durere in partea stanga sub coaste, care parca se simte marit.
Singura optiune in care imi revin la loc la normal, este de a voma. Iar atunci parca totul dispare si nu mai am nimic.
Mentionez ca am 27 de ani, iar in urma cu cativa ani, am fost diagnosticat cu colon iritabil de catre medicul de familie.

Imi puteti spune despre ce ar putea fi vorba?

Multumesc, si voi astepta un raspuns competent!
6 comentarii
1
21-06-2018, ora 07:32
Nicoleta d.
Nu este medic/terapeut
Nicoleta d.
Buna dimineata, si eu acum un an jumate am fost diagnosticata cu colon iritabil de catre medicul gastroenterologist, aceleasi simptome aveam, diagnosticul a fost pus in urma unei palpari abdominale, am 28 de ani, mi s-a dat un tratament medicamentos din pacate nu imi mai amintesc numele dar am luat prima pastila si am avut o indigestie teribila si bineinteles ca nu le-am mai luat, intre timp am citit deapre colon iritabil pe internet si am zis ok incerc sa mananc sanatos poate imi revin, la cateva luni pe langa balonare si durere in stanga am inceput sa am diaree orice as manca nu trecea, am fost la alt medic gastroenterologist care a sugerat sa fac analize de sange si coprocultura, am facut mi-a iesit ca am o infectie a zis sa-mi fac o colonoscopie, am facut nu am nimic pe colon mi-a zis ca am colon iritabil, mi-a dat tratament librax 3 ori pe zi inainte de masa cu 30 de minute, nu m-a ajutat plus ca am facut diete peste diete, fara lactoza, fara gluten, fara fructe si legume proaspete decat coapte, diaree din ce in ce mai rau ajusesem nici immodium nu isi mai facea efectul nu va mai spun de cate ori am facut pe mine...pana la urma am ajuns la conclizia ca pastilele imi dauneaza in loc sa ajute, le-am oprit, am fost din nou la medic si i-am zis sa-mi faca o endoscopie pt ca voi descoperi daca am vreo intoleranta sau helicobacter, pana la urma in sfarsit dupa un an jumate de chin am descoperit ca am helicobacter, sunt in tratament cu probiotice si antibiotice o saptamana, aceasta bacterie este foarte comuna iar simptomele sunt exact astea, sfatul meu este sa faceti o endoscopie sa fiti sigur ca nu aveti helicobacter, nu este dureroasa, nu va fie frica eu ajunsesem de mancam numai orez fiert cu pui fiert orez cu banana si orez cu peste fiert si tot aveam balonare diaree, plus ca trei luni in zilele libere am stat numai in casa, imi era frica sa ies din casa sa nu fac pe mine, stiu ca mesajul este lung dar sper sa va ajute.
1
23-06-2018, ora 09:34
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Diagnosticul corect de colon iritabil se pune pe baza simptomelor, dar, dupa ce se exclud alte boli prin colonoscopie.
Deci, poate fi necesara colonoscopia
0
23-06-2018, ora 13:20
Nicoleta d.
Nu este medic/terapeut
Nicoleta d.
Am fost la mai multi medici, primul doar m-a palpat si am zis ca am colon iritabil, al doilea a zis sa fac analize de sange, coprocultura apoi colonoscopie, am facut la colonscopie toate bune si a zis si el ca am colon iritabil, mi-a dat un tratament cu librax de 3 ori pe zi inainte de mese si dieta, am facut degeaba tot mai rau, pana la urma am zis sa fac si endoscopie si mi-a iesit helicobacter
0
10-11-2018, ora 13:43
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Identitate neconfirmată
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Apelati la un reflexoterapeut. Se obtin rezultate incredibil de bune. Informati-va despre REFLEXOLOGIE, conditionari si apelati la aceasta terapie. O sa fiti surprinsa de rezultate. Multa sanatate !
0
04-04-2022, ora 22:13
Ionut1982
Nu este medic/terapeut
Ionut1982
Eu am o durere in partea stanga zona stomacului sau a splinei doar cand manac deci in timpul mesei nu dupa masă, aceia-as durere o am in timp ce ragai
Stie cineva ce poate fi
0
09-08-2022, ora 21:42
Artem
Nu este medic/terapeut
Artem
Buna seara dureri in abdomen și in dreapta și in stânga știți ceva de boala chron sau o are cineva poate îmi poate da mai multe detali cineva va mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •