CT sinusuri

29-04-2021
seby-lysa
Nu este medic/terapeut
seby-lysa
Buna ziua,
In anul 2013 m-am operat de otomastoidita urechea dreapta, iar de atunci tot am probleme, acum si cu urechea stanga, la care am avut pana acum 2 tuburi de drenaj, urechea stanga ma doare in continuare ca si cum as avea o rana acolo si din cand in cand simpt ca ma are in interior, am dureri mari de cap.
Medicul ORL mi-a recomandat sa fac o vizita medicului stomatolog.
Dupa consulatie si efectuarea unei radiografii panoramice, medicul mi-a spus ca dintii sunt in ordine si m-a intrebat daca nu am fost cumva racit in ultima perioada.
I-am spus ca da, am fost racit si in urma unei otite am ajuns sa iau antibiotic pentru o saptamana.
El mi-a spus atunci ca probabil durerile imi vin din sinus si mi-a recomandat sa ma adresez unui medic ORL.
Apoi Dr. ORL mi-a recomandat sa fac un CT la sinusuri, acesta este rezultatul CT-ului:
Mica reactie periapicala adiacent radacinii anterolaterale a molarului II superior stanga.In rest, planseul osos al
recesului alveolar al sinusurilor maxilare este integru.
Ostium primar liber, bilateral.
Ingrosarea mucoasei pe peretele inferior al sinusului maxilar drept, pana la 4mm, si de partea stanga, pana la
10mm.
Fin lizereu de mucoasa, milimetric, in cateva celule etmoidale, fara retentie fluida asociata.
Fara alte anomalii de continut in celelalte sinusuri paranazale, anterioare si posterioare.
Minima deviatie de sept catre dreapta, anterosuperior, si catre stanga, in treimea mijlocie, inferior.
Fara contact septo-turbionar.
Cornete nazale normal conformate.
Discreta ingrosare a mucoasei cornetelor inferioare, difuz, pana la 5mm la nivelul cozii, incomplet obstructiv.
Fara alte anomalii de continut in fosele si meaturile nazale.
Concluzii:
Ingrosarea mucoasei pe peretele inferior al sinusului maxilar drept, pana la 4mm, si de partea stanga, pana la
10mm.
Fin lizereu de mucoasa, milimetric, in cateva celule etmoidale, fara retentie fluida asociata.
Minima deviatie de sept catre dreapta, anterosuperior, si catre stanga, in treimea mijlocie, inferior.
Discreta ingrosare a mucoasei cornetelor inferioare.
DLP: 115, 00 mGy*cm
Diagnostic CIM: Alte examinari speciale specificate - Z01.8


Nu stiu unde sa ma mai duc deoarece din motive personale nu vreau sa mai merg la medicul care ma operat si mereu intampin problema de ce nu merg la medicul care ma operat.

Va rog frumos sa ma ajutati.
Multumesc frumos!
2 comentarii
1
29-04-2021, ora 20:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sunt 2 probleme majore care trebuie rezolvate
1. Inflamația din sinus.. Scrie acolo clar ca este întreținută de Infecțiile dentare.. De la rădăcină dinților de sus. De sub sinus.
Cauți un stomatolog Chirurg. Faci CT și la rădăcină dinților și să-ți trateze cât nu ai ajuns la operație pe sinus. Cu Sinusita Odontogena
2.. Faptul ca ai probleme cu oițele. Înseamnă că ai probleme cu trompa lui Eustache.
Ea se afla în Rinofaringe. Inflamația cronica acolo este întreținută de un reflux gastroesofagian în somn
Nu ai cum sa vindeci gat. Nas și urechi. Dacă urca acidul gastric și arde tot acoli
Asa ca consukt la Gastrologie este punctul 2
Dupa ce rezolvi aceste 2 probleme. Tratamentele de la orl au sa functioneze
Nu ai avut rezultat.. Fiindcă nu ai Tratat Cauza
0
29-04-2021, ora 21:25
seby-lysa
Nu este medic/terapeut
seby-lysa
Bună seara,
Multumesc din suflet. Sărbători cu sănătate vă doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.