Nas infundat, posibila lipsa de oxigen accentuata pe timpul noptii

02-06-2024
stefan_0202
Nu este medic/terapeut
stefan_0202
Buna ziua!

De cam 2 ani de zile tot simt ca probleme de oboseala si dureri de cap(asta mai ales de dimineata) indiferent numarul de ore dormite (care ating destul de des 9-10). Nasul in sine simt ca e semi-infundat aproape constant (nu trag destul aer prin el), se intampla sa fie ore in care nasul sa fie intr-un stadiu mai ok dar sunt destule ore in care cel putin o nara e cam infundata.

Am facut un CBCT cu diagnosticul de rinosinuzita si se specifica ca as avea si un concha bullosa. Pozele si interpretarea sunt chiar aici: https://drive.google.com/drive/folders/1tWFgtuNkV9UzhcDgCwxBhj2SKzoSx3zc?usp=sharing

2 medici ORL-isti s-au uitat putin in nasul meu cu lanterna si ar spune ca vizual nu se vede nimic neobisnuit. Planuiesc sa fac o endoscopie/fibroscopie nazala cu speranta ca as afla ceva mai multe.

Am fost operat de deviatie de sept + turbinoplastie acum 6 luni si nu se simt imbunatatiri (doar primele ore s-au simtit imbunatatiri extrem de mari dar problemele au revenit foarte repede).

Am fost la alergologie si am facut diferite analize ce reieseau ca nu are cum sa am aceste probleme semnificative de acolo (pot da poze cu analizele).
Alte probleme semnificative de sanatate ar fi inflamatie la colon reiesite din investigatii de la gastro (analize + colonoscopie) si ca diagnostic am Proctita izoltata.

Unt alt lucru important de mentionat e ca e destul de probabil ca am apnee in somn si mi s-a mai spus de cateva ori ca sforai noaptea. Dupa un control la somnolog si o poligrafie nocturna (nu am putut dormi acea noapte aproape deloc), de o luna folosesc CPAP si diferenta e ca nu mai simt atat de tare senzatia de lipsa de aer pana sa adorm (fara acel aparat eu trebuie sa imi schimb pozitia de somn in functie de ce nara e libera la acel moment). La calitatea somnului face o diferenta relativ mica. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine la acele rezultate de la poligrafie e scaderea brusca a nivelului de oxigen ce se vede pe tabelul de la 2).

Rezultate poligrafie: https://drive.google.com/drive/folders/1wpE_j-AQ8NMBvtJkr-My2JKOI43XaOU8

In momentul de fata iau nasonex + aerius si nu se simt diferente.

Pulsoximetrul arata valori in medie 96-97 cand masor in timpul zilei.

Barbat, 22 Ani, 1.91m si 75kg

Multumesc in avans pentru orice informatie/indrumare!
1 comentarii
0
03-06-2024, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Omul respira cu Diafragma.
ca sa treaca aerul prin nas spre plamani..diafragma trebuie sa coboare mult in andomen
acesta este mecanismul respiratiei.. asa intra aerul in plamani prin formarea de vid in cutia toracica

din cele vazute la CBCT. NU mai ai inflamatie pe mucoasa nasala si sinusala, Putin marit cornetul inferiior pe dreapta
fapt care ma duce cu gandul la un reflux gastro esofagian in somn si probleme gastrointestinale netratate corect
posibil nici regim alimentar nutii correct si asta duce la problemele de respiratie
dart cauza este in abdomen, sub diafragma
nu la ORL
nu o sa te ajute cu nimic nici endoscopia nazala si nici alte interventii ORL
trebuie regim alimentar corect, sa nu fii balonat, sa nu ai dureri sub diafragma
trebuie sa faci exercitii pentru intarurea muschilor abdominali si a diafragmei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: