Sinuzita maxilara - etmoidala si frontala stanga

18-10-2019
dan Ionescu00
Nu este medic/terapeut
dan Ionescu00
Buna ziua domnul Dr. Flueraru Valeriu / Dr. Elena Latcan !
Am o sinuzita confirmata prin CT si fibroscopie * susp. cauza odontogena ; in raport scrie urmatoarele :

CT sinusuri :
Proces inflamator cronic acutizat la nivelul sinusului maxilar stang cu extindere la nivelul celulelor etmoidale si a sinusului frontal de aceiasi parte.
Discreta deviatie de sept lateral dreapta, fara modificari la nivelul sinusului sfenoidal, frontal, maxilar si celulele etmoidale de partea dreapta.

Debut :
- Am de o luna de zile de la primele simptome, debut cu dureri mari de la maxilarul stang pana la arcada ochiului stang si secretii intre orele 11:00 - 14:00
- Durerile au disparut dupa 3 saptamani, starea generala de oboseala nu si secretiile nu.

Proceduri urmate/tratament :
- Extractie molar / dinte 26 in urma cu o luna ( la debutul acestei probleme )
- Antibiotice : Amoxilicila 13 zile
pe urma Metronidazol 7 zile
Tavanic 2 zile ( nu am putut sa suport medicamentul mai mult de 2 zile )
- La antiinflamatoare AINS sunt alergic, in afara de paracetamol, am luat paracetamol sinus 5 zile cat am avut dureri mari
- Spray nazal : Bixtonim, Quixx, Rinnoil, Tobradex ( oftalmice dar mi s-a zis sa le pun in nas )
- 2 punctii maxilare de sinus

Momentul actual :
- Am fost la 2 stomatologi - unul mi-a zis ca trebuie rezectie apicala, altul a spus ca nu se face rezectie apicala cu sinuzita ca se pot complica lucrurile si nu e necesar.
- Am mai fost sa fac alte CT-uri la dinti, mi s-a zis ca nu trebuie rezectie apicala ci mai trebuie sa scoata un dinte, desi cauza principala a fost de la dintele deaja extras
- Nu mai am dureri de ceva vreme dar am puroi, de 1 saptamana nu mai imi curge din nas ci pe gura intre orele 11:00 - 13:00 dupaia se opreste si sputa e alba, normala. In perioada asta de timp am si o stare subfebrila, oboseala mare, desi mi-am masurat temperatura si e normala : 36.7 / 36.9 dar asa ma simt.
- Am avut si febra 38 in perioada cand am avut dureri mari
- Am facut si un exudat nazal saptamana aceasta si culmea nu mi-a gasit nimic :
Streptococ betahemolitic - absent
Staphylococcus aureus - absent
Candida spp - absent ( NOTA:
Proba biologica a fost testata pentru: Streptococ hemolitic grupele A, C, G, Staphylococcus aureus, Candida spp,
Streptococcus pneumoniae )
Eu le-am spus ca imi vine mai mult pe gura acel puroi galben dar mi s-a dat trimitere la nazal si antibiograma.
- Ultima punctie am avut-o acum 2 zile, nu a mai iesit puroi ( a fost la ora 18:00 facuta ) dar a fost acel miros caracteristic si sange.
- Am fost la 3 ORL-isti sub 3 medicatii diferite de la debut pana acum

Intrebare :
- Cum fac sa scap de aceasta sinuzita ?
- Ce mai trebuie facut ? Daca mai exista ceva de facut ?
3 comentarii
0
18-10-2019, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doar acesta constatare
(Proces inflamator cronic acutizat la nivelul sinusului maxilar stang cu extindere la nivelul celulelor etmoidale si a sinusului frontal de aceiasi parte.)
este o Indicatie.. pentru internare in clinica ORL si tratament chirurgical
0
18-10-2019, ora 19:09
dan Ionescu00
Nu este medic/terapeut
dan Ionescu00
Imi scrie pe raport - Fara recomandare internare
Doctorii mi-au zis ca nu e de operat ca daca e odontogen degeaba opereaza ca se face la loc.

Mentiuni :
In analize la debut am avut VSH - 16, proteina C Reactiva 2, 6 - fata de 0, 5 normal
Saptamana aceasta am repetat si mi-a iesit normal VSH - 6, si proteina C reactiva 0, 7 fata de 0, 5
0
18-10-2019, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca e odontgen cu distrugerea osului...
se opereaza doar la chirurgia Maxilo-faciala
nu decid nici medicii ORL si nici stomatologii
doar un chirurg de la maxilo-facial.. poate sa curate si osul unde a fost infectia dentara si sa dreneze sinusul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.