Calmare atac de panica

16-07-2023
Sarapop
Nu este medic/terapeut
Sarapop
Buna. As vrea sa știu cum și dacă reușiți sa va calmați atacul de panica. Eu fac atac de panica doar situational adică in situații de conflict sau stres acut. Acum sunt intr o situație foarte stresanta și parca sunt pe pilot automat, gândul imi e la acea situație. Ma trezesc noapte, nu pot dormi. Știu ca in realitate situația nu reprezintă un pericol real dar nu mi pot opri gândurile negative
19 comentarii
0
17-07-2023, ora 17:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca problema tine de mai mult de 14 zile, va trebuie tratament cu antidepresiv de la psihiatru. Antidepresivul e o pastila care trateaza anxietatea si atacurile de panica. Faceti orientativ test de anxietate online.
Sanatate maxima!
0
17-07-2023, ora 17:57
Sarapop
Nu este medic/terapeut
Sarapop
Merci Clara de răspuns !
Atacul de panica îl am doar situational și …pana trece situația anxiogena ( aici e vorba de un conflict la serviciu). Știu toată teoria cum se produce atacul de panica doar ca in acele momente nu pot sa l calmez. Am încercat cu respirația in timpi dar nu mi iese
0
17-07-2023, ora 20:06
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihoterapia cognitiv-comportamentală e eficientă în astfel de situații, pentru că vă învață cum să stopați gândurile negative și ajută la diminuarea simptomelor prin desensibilizare sistematică.
0
18-07-2023, ora 06:37
Sarapop
Nu este medic/terapeut
Sarapop
Am făcut psihoterapie 6 luni cu un psihoterapeut considerat foarte bun. Am avut alte așteptări, adică am citit ca se dau exerciții, “teme pentru acasă” de la psihoterapeut. Nu am primit niciodată asa ceva, ședințele erau doar întâlniri unde eu povesteam și doamna ma asculta și îmi explica mecanismul de producere al credințelor. Dar nu am aflat ce trebuie sa fac practic. Stiu de ce am aceste distorsiuni cognitive, când și cum s-au format …dar ce fac mai departe ? Cum procedez cu aceste distorsiuni? In 6 luni de terapie cred ca ar fi trebuit sa încep sa fac ceva in sensul asta
0
18-07-2023, ora 07:12
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Trebuie să existe o anumite compatibilitate între psihoterapeut și client, ca psihoterapia să dea rezultate. Nu știu la cine ai fost dar cei de formare cognitiv-comportamentală dau și teme pentru acasă. Nu totdeauna dacă un client a avut rezultate, poate avea și altul. Sunt caracteristici individuale, ce se potrivește unuia la altul nu merge. E bine ca psihoterapeutul să fie și clinician ca să poată face o evaluare complexă a persoanei ca planul de intervenție să fie personalizat și astfel rezultatele sunt mai bune și mai rapide. Persoana poate avea și probleme de percepție și numai ascultându-l nu te ajută.
0
20-07-2023, ora 17:11
Sarapop
Nu este medic/terapeut
Sarapop
Nu știu de ce nu am primit teme. Îmi explica ca este o distorsiune cognitivă felul in care percep eu situațiile ca fiind anxioase și periculoase ( in situații de critica și de expunere in fata unui grup). Desi înțeleg mecanismul …gândesc intr un fel si simt in altul. Daca sunt criticata pe un ton mai agresiv efectiv ma blochez. Rămân cu o senzație de teama fata de cel care ma evaluează. Starea mea de bine depinde de evaluarea exterioara. Mai demult aveam reacția de lupta, acum inghet. Simt un eșec de cate ori nu fac fata situației anxiogene
0
21-07-2023, ora 10:34
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu v-a învățat cum să faceți desensibilizare? Apoi trebuie monitorizat comportamentul în anumite situații și discutată fiecare situație în parte, e nevoie de aplicat practic pe situațiile dvs. nu la nivel teoretic. Blocajul se produce prin stimularea schemelor cognitive de un element activator.
Nu cumva doamna era mai mult teoretician decât practician? Sunt mulți psihologi care fac mai mult cursuri sau predau în școli și universități și nu prea au timp de cabinete. De multe ori practica contează mai mult decât teoria.
Căutați un psihoterapeut cognitiv-comportamental care să aibă multă vechime în cabinet și așa cum v-am mai spus să fie și clinician
0
22-07-2023, ora 11:20
Sarapop
Nu este medic/terapeut
Sarapop
Doamna psiholog are o experiența de aproape 20 de ani în cabinet. Poate nu a funcționat la mine, poate am avut așteptări prea rapide dar cred ca in acest timp lucrurile trebuiau sa evolueze cumva. Am făcut ședințe la 2 săptămâni pentru ca nu mi-am permis mai des. Nu reușesc sa văd obiectiv situația mea, de fapt nu reușesc sa văd ieșirea. Nu pot sa gestionez respingerea. Cred ca asta e rana mea cea mai mare. Îmi afectează serviciul pentru ca mereu sunt in căutarea locului perfect. Tocmai ce mi-am dat demisia de la ultimul loc de munca deoarece nu puteam sa tolerez felul de a fi al șefei. E o persoana toxica. Nu își asuma Greșelile și orice greșeală o punea in responsabilitatea mea desi ii demonstram ca nu eu am greșit. Avea un ton agresiv și își conducea oamenii prin intimidare. Ceilalți erau obișnuiți pentru ca erau foarte vechi dar imprima o atmosfera ostila. Nu am putut sa tolerez respingerea pe care o simteam ( nici nu știu dacă trebuie tolerat așa ceva ) și la rândul meu simt respingere fata de oamenii care au un astfel de comportament, fapt pentru care in general sunt considerată o “suparacioasa “
0
22-07-2023, ora 17:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati facut foarte bine ca v-ati dat demisia. Nu e ok sa tolerati asa ceva. Nu cred ca trebuie sa mergeti dv. la psiholog din aceasta cauza. E problema sefei. Sa mearga ea! Cautati-va un loc de munca placut. E foarte important sa aveti sefi buni.
0
23-07-2023, ora 11:58
Sarapop
Nu este medic/terapeut
Sarapop
Dacă cineva care îmi vizualizează subiectul, a făcut psihoterapie as vrea sa știu cum a reușit sa lucreze cu aceste atacuri de panica. Eu nu pot sa depășesc acest prag al evitării și sa ma confrunt cu situația anxioasa. Aleg mereu după “inghet” sa fug, sa renunț. Dialogul cu persona in cauza este doar in mintea mea. Nu am curaj sa spun ce gândesc din cauza ca m-as intimida, rosii, amețiți din cauza stresului și atunci aleg sa țin in mine și sa plec. Aleg mereu evitarea și sunt conștientă ca asta îmi agravează anxietatea asta de evaluare. Nu știu cum savurez peste partea cu “ma voi face de ras”. Aici e blocajul meu
0
23-07-2023, ora 19:02
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Iti zic eu, am avut atacuri de panica 2 ani de zile. Apoi am citit urmatoarele carti: Edmund J Bourne Anxietatea si Fobia, Stephen Briers - Tcc, david carbonell atacul de panica, brett a more cum sa invingi anxietatea.

Ideea este sa vezi ce gand iti declanseaza atacul de panica. Intr.un atac de panica ideea este ca sistemul nervos se activeaza gresit, exagerat, din cauza unei situatii sau a unui gand care te determina sa simti panica. In momentul ala se elibereaza adrenalina in corp. Odata adrenalina eliberata, tu te sperii, si te panichezi pentru ca tu crezi ca ceea ce traiesti este atat de grav, incat, corpul tau se incordeaza, te agiti, vrei sa fugi, sau ramai blocat. Dar nu uita, e o pacaleala, e ca si cum te uiti la un film horror la tv si te sperii. Normal ca nu o sa iasa nimeni din televizor sa te omoare, dar numai ca s.au creat conditiile. Prin sunet, imagine si sperietura de la final, te.ai speriat si tu. Asa e si cu atacul de panica, in cazul tau, traiesti propriul tau film horror despre tine. Te sperii, dar sperietura este de fapt o simulare. Nu este atat de grav ca sa eliberezi cantitatea aceea de adrenalina.

Trebuie sa identifici care sunt situatiile in care se produce panica. De exemplu, ies cu prietenii afara, lucrul asta ma ingrijoreaza ca poate o sa fiu umilit si toata lumea o sa imi vada defectele, in momentu ala ma simt lipsit de aparare si de.asta ma.panichez. Am dat un exemplu oarecare. Dar trebuie sa vezi in ce situatii si care sunt gandurile si sentimentele asociate acelei situatii in care se produce panica. Pe urma trebuie sa te dezveti de ele. Pentru ca tu ai invatat sa te panichezi, nu ai fost mereu asa, e important sa te dezveti de acest reflex de a te panica.

Asta se face prin a iti reformula credintele irationale si gandurile automate negative. In exemplul de mai sus gandul ar fii: Eu nu am fost niciodata in stare sa ma apar atunci cand cineva ma contrazice, asa ca nici n.are rost sa mai incerc sa ies afara cu oamenii. Pentru ca cineva o sa ma contrazica sau o sa ma supere si nu voi fi in stare sa ma apar. Il inlocuiesri cu: Chiar daca vechea mea versiune de om era asa, acum stiu ca devin o versiune mai buna, daca cineva intrece masura si devine nesimtit, pot sa ii atrag atentia folosind un ton mai ridicat si stabilind ca nu poate sa vorbeasca urat cu mine sau sa ma batjocoreasca pentru ca altfel o sa devin si eu neprietenos cu el. E important sa ma si afirm pentru ca ideile mele sunt importante in situatiile sociale. Cel mai important om sunt eu si pe urma ceilalti, si asta nu ma face sa fiu egoist ci mai puternic. Pentru ca nu mai am povara de a satisface nevoile celorlalti in detrimentul meu.

Asta ar fi un exemplu. Dar sunt sute de motive ganduri si declansatori de la care se intampla un atac de panica. Trebuie sa vezi in cazul tau ce ganduri irationale iti declanseaza starile acestea. Citeste cartile alea.
1
23-07-2023, ora 19:47
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Fii atenta. In momentul in care iesi cu oamenii afara. Bun. Hai sa spunem ca cineva te critica. Iti spune pe un ton agresiv: Ai gresit iar, chiar nu esti in stare de nimic, nu esti atenta deloc. Toata treaba sta din ton si din felul in care pui limite cu oamenii. Intre oameni trebuie sa existe anumite granite si limite. Poti sa ii spui, pe un ton serios si putin foarte putin amenintator, ca si cum nu glumesti: Vreau sa vorbesc ceva cu dvs, de fiecare data cand imi spuneti ca gresesc. Eu va explic ca nu sunt de vina dar dvs continuati sa dati vina pe mine. Lucrul asta ma face sa ma simt neimportanta si de.aia vreau de acum incolo sa nu se mai intample asta, daca se mai intampla o sa fiu nevoita sa va raspund in acelasi fel si nu o sa intelegem bine.

Scriu cam grabit ca sunt la telefon. Bun, acum ai pus limita da? I.ai zis ce te deranjeaza. Dar cand ii spui ce te deranjeaza, ii spui clar cu curaj si incredere, te duci hotarata. " vreau sa iti zic ceva, nu imi place cand faci asta, ma deranjeaza, daca o sa mai faci asta nu o sa ne intelegem bine." Pune limite cu oamenii ca unii nu sunt de buna credinta. Dar spune.o hotarat. Formulez.o si rosteste.o ca si cum omul ala sa spuna: Uite ba chiar o deranjeaza, hai ca nu o sa ma mai port urat cu ea.

Odata ce ai pus limita astepti sa vezi reactia lui /ei. Reactiile s.ar putea sa fie: hai ma sara esti culmea, ma comport cu tine asa de atatia ani si acum te.ai suparat? Raspunsul tau, BAI, cu incredere zici: Da, pentru ca nu imi place absolut deloc cand vorbesti asa cu mine, cand vorbesti asa cum mine ma deranjeaza, ma face sa ma simt aiurea, deci, de acum incolo, te opresti. S.ar putea sa zica OK.

MARE ATENTIE, daca a intrecut iar limita cu tine, si a facut lucrul pe care i.ai zis sa nu il faca, trebuie sa ii dai pedeapsa promisa. Pe un ton mai amenintator ii spui: AM VORBIT CEVA CU TINE, NU M.AM FACUT INTELEASA? E nevoie sa ne certam? In tot timpul asta, stai tare pe pozitie, cu incredere, ridici tonul daca e nevoie. Ea sau el trebuie sa inteleaga ca peste limita pe care ai pus.o, NU SE TRECE, CA TE DERANJEAZA. Si gata, si cu oricine faci la fel, daca vezi ca s.a intrecut limita, sau ai fost judecata gresit, ia o pozitie mai ferma mai hotarata, chiar putin amenintatoare, si spune ce nu.ti convine. PUNE LIMITE. SETEAZA GRANITE.

Ar putea sa spuna mai multe, ca de exemplu. Doamne ce ciudata ai devenit de.odata. TU: Ti se pare ca sunt ciudata daca iti spun sincer ce ma deranjeaza? Nu dar, te.ai schimbat de.odata. TU: Oricat de ciudat ti s.ar parea, este important pentru mine sa imi respecti decizia, pentru ca ti.am explicat de ce ma deranjeaza.

Vezi cum o faci, cum o zici. Cand pui limite cu oamenii nu folosii ' te rog' pe un ton al unui om care deranjeaza, ca strici tot. Esti hotarata serioasa si dai de inteles ca trebuie ca acel om sa nu mai faca lucrul acela.pentru ca altfel nu o sa te intelegi bine cu el. Cu timpulonsa te cizelezi si vei fi mai diplomata.

Ai inteles?
0
23-07-2023, ora 21:59
Sarapop
Nu este medic/terapeut
Sarapop
Echilibru…mulțumesc de răspuns. Aici e problema mea. Nu am știut sa trasez limite din timp și când s-au adunat prea multe am explodat. De multe ori exagerat raportat la evenimentul respectiv. Aici e treaba, ca nu știu sa pun limite și accept unele comportamente cred ca din teama de a nu fi respinsă. In situația de fata nu știu dacă pot pune limite cu șefa pentru ca are ea o problema de comportament, e fel de a fi al ei. Dar măcar pe viitor o sa încerc sa fiu mai ferma.
Dar totuși, cum te descurcai cu atacul de panica ?. Pe mine ma stresează faptul ca se vede ca ma panichez si îmi e frica ca ma fac de ras, ca voi fi considerată slaba etc. Din cauza tensiunii interioare amețesc si am senzația de leșin
0
23-07-2023, ora 22:39
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Uite o alta greseala. " mi.e frica sa nu fiu respinsa" -> cu alte cuvinte tu spui ca trebuie neaparat ca TOTI oamenii sa te placa MEREU si sa ii multumesti pe toti pentru ca altfel te simti vinovata. Iti zic o surpriza, oamenii nu te plac tot timpul. Uneori te plac, alteori nu, nu inseamna ca daca s.a intamplat sa nu ii placa cuiva o idee de a ta o data, GATA, PANICA, inseamna ca omu asta nu ma place, ma simt lipsita de valoare, pe mine TREBUIE SA MA PLACA TOTI, caci altfel o sa ma simt vinovata. Deci acum trebuie sa il conving pe omu asta ca sunt o persoana buna, ca sa nu se simta deranjat de mine. GRESIT RAU ASA. Tu esti cel mai important om din viata ta. Mai intai tu trebuie sa te simti bine apoi restu. Pui presiune prea mare pe tine si iti pasa exagerat ca ceilalti sa te aprecieze, cauti validare din partea celorlalti.

Tu ai dreptul sa fii relaxata si fericita chiar daca ceilalti nu sunt. Pun pariu ca esti genu de fata care, daca o colega de.a ta se simte rau sau face pe suparata, esti prima care sare in ajutoru ei sa o impace, pentru ca te simti datoare fata de ea, ca tu esti fata buna, care nu supara si care ajuta, altfel te vei simtii vinovata. Vrei sa iti zic ceva, daca esti asa, unii oameni o sa profite de tine si o sa te prosteasca.

Parca mai ai si o atitudine de te.ai dat batuta, crede.ma ca n.ai epuizat toate solutiile. Sa nu ai aroganta sa spui: "Gata am incercat totul, nimic n.a functionat, ma dau batuta". N.ai incercat tot deloc.

Si chiar si pe sefa ta poti sa o pui la.punct daca nu ti.ai dat demisia inca, si oricum intentionezi sa o faci. Te duci la ea, o tragi de.oparte, vreau sa vb cu dvs. : " vreau sa va spun ca ma deranjeaza felul in care imi vorbiti si ma acuzati ca gresesc, desi v.am spus ca eu nu sunt de vina, mi se pare ca imi vorbiti prea agresiv si asta ma face sa ma simt ca si cum nu ma respectati, si nu va pasa de parerea mea, va rog frumos sa nu mai aveti atitudinea asta cu mine, chiar m.am gandit serios sa si demisionez daca mai continuati in stilu asta, pentru ca ma simt mai mult stresata si a devenit o povara pentru mine sa vin la birou" Macar joaca.te daca nu ti.ai dat inca demisia. Fa experimente.

E important sa inveti sa pui limite cu oamenii altfel o sa profite de tine. Uite in ce situatie te.a adus atitudinea asta pasiva si fricoasa... Ai atacuri de panica. Si problema e sociala crede.ma. acolo trebuie lucrat.

Si daca cineva ridica tonul la tine, regleaza.l si tu, creste si tu volumu, nu sta moale. Da.i impresia ca daca cumva se comporta urat cu tine, vine o.pedeapsa. pari putin mai amenintatoare. Ca daca pari slaba si cedezi repede, cum zici tu ca te inchizi, au simtit astia sange, si te ataca.

Nu iti fie frica sa ii contrazici. Nu fi de acord cu ideile lor, daca tu ai o parere diferita, spune.o. Cred ca ti.e frica sa si contrazici oamenii ca sa nu se supere pe tine, ca poate cine stie te resping. Daca te respinge desi tu i.ai dat argumentele e problema lui. Si daca nu i.a placut ce ai zis o data nu inseamna ca nu te place pe tine, TOATA, nu i.a placut doar ideea aceea.
0
23-07-2023, ora 22:59
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Tot sociala e treaba. Tu te panichezi pentru ca te simti neajutorata si neputincioasa daca cineva te provoaca sau dezbate un subiect mai aprins cu tine. Consideri ca performanta ta o sa lase de dorit si nu o sa te descurci. Din cauza asta, tie ti.e frica sa nu cumva sa vina un moment din acela pe care sa nu il.poti gestiona. Anticiparea acelui moment da drumu la adrenalina. Prea multa teorie, ce sa faci, vrei sa iti zic.

E clar ca versiunea asta de Sara e defecta, NU TOATA, dar partea sociala e varza. Trebuie sa iti schimbi, atitudinea, felul in care te prezinti, cum vorbesti, si sa fii mai hotarata. Nu mai bate in retragere. De exemplu incepe maine. Incearca sa pui o limita cuiva. Gandeste.te cui ai putea sa ii zici ca nu iti convine ceva, ca sa ai o discutie prin care sa il faci sa renunte la a se mai comporta intr.un anume fel cu tine. La locul de munca, mai conteaza si reputatia, ca daca toata lumea te vede la modu:" A venit Sara, fata buna care nu supara, hai sa o prostim si azi, ca oricum nu riposteaza cu nimic, ca n.are curaj sa ne zica ce o deranjeaza, ca daca ne zice, facem pe suparatii si dupa se simte vinovata. "Daca te percep asa, poti schimba treaba asta, dar treptat. E problema de atitudinea ta sociala, de acolo vine panica. Schimba felul in care gandesti.
Nu e important ca ceilalti sa aiba mereu o parere buna despre mine.
Nu trebuie sa fiu eu responsabila de felul in care ceilalti se simt. Starea lor de bine nu depinde de mine.
Ai dreptul de a gresi.
stiam mai multe hackur dinastea, dar le.am uitat.
Seteaza.ti putin niste credinte mai realiste, mai adaptate la mediul social din Romania.
0
23-07-2023, ora 23:19
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Ai dreptul sa ceri ce vrei.
Ai dreptul sa refuzi pe cineva daca nu ti convin conditiile si nu poti indeplinii ceea ce ti se solicita.
Ai dreptul de a iti schimba parerea.
Ai dreptul de a face greseli si de a nu fi perfecta.
Ai dreptul sa iti stabilesti prioritatile.
Ai dreptul sa nu fi responsabila de: comportamentul, actiunile, sentimentele sau problemele altora.
Am dreptul sa nu imi cer scuze sau sa dau explicatii pentru comportamentul meu.
Am dreptul sa iau hotarari bazate pe sentimentele mele.
Am dreptul sa imi fac prieteni si sa ma simt confortabil in mijlocul oamenilor.
Am dreptul sa ma schimb si sa cresc.
Am dreptul sa imi fie respectate nevoile si dorintele.
Ai dreptul sa fii fericita.
0
25-07-2023, ora 17:26
Sarapop
Nu este medic/terapeut
Sarapop
Înțeleg ca totul depinde de mine “ sa iau taurul de coarne “. Oricum am demisionat pentru ca șefa nu este o persoana cu care eu sa am cât de cât o chimie. Nu e și punct. Atitudinea fata de mine e cea fata de majoritatea, doar eu sunt cea care nu am acceptat și a plecat, ceilalți …răbda. Dar in rest e așa cum zici, fac pe plac pentru a nu fi respinsă. Reacția asta de panica o am de la prea mult overthinking. Merci de sfaturi !
0
25-07-2023, ora 18:25
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Nu e numai overthinking e si atitudinea ta din situatiile sociale. Le trasmiti oamenilor ca pot sa iti spuna absolut orice. Au ridicat tonu la tine s.au ti.au vorbit putin mai autoritar, si gata, de acolo nu mai vezi solutia, te blochezi. Incearca sa fii mai indrazneata si mai hotarata. Ti.am spus, ridica si tonu daca e nevoie. Stabileste limite cu oamenii si ai grija sa ti le respecte.
Oricum, sper ca o sa ai puterea sa nu mai fi asa slaba, te inteleg perfect prin ce treci. Am trecut si eu prin asa ceva, numai ca la barbati e mai greu, ei nu au scuze si nu pot da dovada de slabiciune. La fete, hai sa spunem ca merge sa fii putin mai sensibila, dar la tine e exagerat pentru ca iti afecteaza direct starea emotionala. In fine, sper sa poti sa te schimbi in bine, nu e tarziu, iti doresc mult succes.
0
10-08-2023, ora 13:26
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din cele povestite Sara ar putea sa-ti fie de folos o terapie care sa te învete noi abilitati prin care sa gestionezi mai bine stresul emoţional si sa schimbi unele comportamente impulsive ce-ti pot potrivnice. Terapia dialectic comportamentala DBT poate face asta. Te poate ajuta sa gasesti mai mult echilibru in reactiile tale emotionale.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: