Balonari dese. Astept raspuns, va rog

21-03-2008
ana2742
Nu este medic/terapeut
ana2742
Buna. Imediat dupa ce mananc ma balonez foarte tare si la foarte scurt timp am scaun. Acest lucru se intampla destul de des si ma ingrijoreaza. Este vorba de o afectiune grava? Ce pot face?
Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
21-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cred ca este vorba despre sindromul colonului iritabil;o sugestie : mese mici, mananca paine graham sau tarat; stresul sa stii ca poate fi o cauza;Numai bine
0
21-03-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
poti lua GASEX e din plante, poate te ajuta, se gaseste in farmacii
0
17-05-2008, ora 00:00
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
si eu ma balonez din ce in ce mai des.dar nu am scaun asa repede.am aciditate si putina durere, simt o stransoare in stomac.am inceput sa am grija la alimentatie.nu mai beau bauturi acidulate.mai usor cu grasimile si intotdeauna sa mananci ceva usor, putin si des.am incercat si am luat no-spa.incearca si u!e ft bun.
0
17-05-2008, ora 00:00
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
a! si stresul e cauza!eu de ex cred ca am facut o gastrita pe sistem nervos!trebuie sa ajungem si la un medic, dar deocamdata pana acum am tot intrebat si eu ce pastile sa iau...sa vad daca imi trece.dar nu e usor...
0
24-05-2021, ora 10:15
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Balonarea poate avea cauze multiple, unele simple, altele mai... grave. Trebuie aflara mai tanti cauza apoi se trateaza
0
24-05-2021, ora 21:39
danidaniel
Nu este medic/terapeut
danidaniel
ceva de ganul am avut si eu, ma balonam chiar si de la un pic de apa, dar cu scaunul era un pic divers adica ieseam in fiecare dimineata, fiind in germania am stat cu problema 2 ani...pt ca acel sistem laudat german...este 0 in opinia mea... dar dupa 2 ani am aflat ca era de la colon de la un medic italian care mi-a recomaandat un produs Olivo, niste pastilute cu extract de masline sau ceva de genul...si acum pot sa spun ca sunt mult mai bine...nu stiu daca te trateaza dar sigur te ajuta, cel putin in cazul meu, pastilele din cate am vazut se gasesc doar in italia si se pot comanda online de pe -------* sau daca aveti pe cineva acolo sa vi le trimita, ATENTIE NU FAC RECLAMA!! si cred ca ar trebui intrebat medicul inainte de a lua acest sau oricare alt produs chiar daca e natural sau nu...

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •