Autism, retard in vorbire sau e normal pentru aceasta varsta?

03-03-2023
Lory_dana
Nu este medic/terapeut
Lory_dana
Buna ziua, am un baietel care acuma in aprilie face 2 anișori... as dori sa știu și eu parerile celor specializati in domeniu, dacă e normal ca să faca crize de nervisori( cand e nervos arunca toate jucariile, nu se lasa consolat in nici un fel, musca, și mai rau se musca singur de manute de vrea 2 zile incoace ), raspunde la nume cand il strig, se joaca cucul bau cu mine și cu tatal lui, dar nu vrea sa vorbeasca ( in limba lui vorbeste) adica spune cateva cuvinte, recunoaqte animalele, le imita, cand ii cer ceva face, adica raspunde la comenzi ( cateodata doar cand vrea el ), de cateva luni spune numai "tati" adica asa ma striga, nu vrea sa mai spune mama, doar din cand in cand... si toate chestiile asta ma pun putin pe ganduri... as dori sa știu o păreri, sunt motivé de ingrijorare sau e normal pt varsta lui.va mulțumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cărțile interactive pentru bebeluși îi pot împiedica pe copii să învețe cuvinte noi
  • Tantrum-ul: accesul de furie la copilul mic
  • Accesele de furie la copil - de ce apar și cum le gestionăm
  • Legătura dintre utilizarea acetaminofenului (paracetamol) în timpul sarcinii și întârzierile de limbaj la copii
  •