Anxietate

03-06-2023
Mirunapt
Nu este medic/terapeut
Mirunapt
Buna, am 19 ani. Acum vreo 3 ani am avut primul meu atac de panica, iar de atunci, cam un an, doi, am continuat sa am stari intense de anxietate, atacuri de anxietate. Stateam in banca la scoala si brusc simteam un sentiment de detasare completa de realitate si o frica imensa. Am fost la psihiatru unde am fost diagnosticata cu tulburare de panica in stare de alerta. Am luat ceva timp stress clean si magneziu 500mg (o vreme am luat 480mg). Pot spune ca in clasa a 11-a s-au mai diminuat simptomele, dar in ultima vreme au revenit si mi se pare ca sunt putin mai grave. Saptamanile trecute, timp de vreo 4, 5 zile, aveam palpitatii de fiecare data cand voiam sa dorm. Acum nu le mai simt, insa am o continua presiune in piept, mai ales seara cand e totul liniste. Am inceput sa am o fobie intensa de a avea orice fel de boala. Am inceput sa caut obsesiv simptome pe internet care ma sperie. Ma ridic din pat si imi simt pieptul foarte strâns, ceea ce ma sperie si ma face sa ma panichez si mai tare, simptomele intesificandu-se. Cateva zile in urma am avut o criza de plans. Eram in pat si am auzit un vers dintr-o melodie care avea tente motivationale. Nu mai stiu exact versul, dar avea legatura cu faptul ca nu trebuie sa te dai batut niciodata. Am inceput sa plang incontrolabil vreo 15 minute pana am inceput sa amețesc si sa tremur, respirand foarte repede. Ma îngrijoreaza foarte tare starile astea si ma fac sa ma gândesc la o multime de lucruri. Daca intr-adevar simptomele astea sunt din cauza stresului, sau poate chiar am ceva boala legata de inima sau plamani.. Sau orice alta boala mentala grava. Tin sa mentionez ca in familia mea mai sunt cazuri de genu, posibil fiind un lucru genetic
1 comentarii
1
03-06-2023, ora 09:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Adresati-va unui psihiatru pentru tratament cu antidepresiv (trateaza anxietatea, atacurile de panica, depresia). O pastila pe zi cu care va reveniti in circa 2-4 saptamani. Stress Cleanul e prea slab. Tot ce aveti sunt manifestari de anxietate, atacuri de panica, depresie. Nu mai cititi nimic pe Internet. Lasati un profesionist sa va trateze.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Câteva semne că ai putea fi ipohondru
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •