anticonceptionale dupa 40 ani

05-04-2010
ayanna
Nu este medic/terapeut
ayanna
sz. am 44 ani si as dori sa stiu ce metoda contaceptiva este indicata la aceasta varsta, momentan folosesc dianne35... mentionez ca am inceput sa le iau , nu la indicatia medicului ci ptr. ca le-am luat cu ani in urma si m-am simtit bine..tratamentul l-am inceput de o luna si simt o durere la sani...oare sa fie si din cauza ca mai am 2 pastilute si intru in per. de 7 zile pauza cand trb. sa vina si ciclul...
2 comentarii
0
06-04-2010, ora 00:00
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Nu mai folosiţi Diane, nu sunt adecvate vârstei dvs, au apărut multe metode contraceptive adecvate hormonal şi cu concentraţie mai mică de hormoni, multe potrivite chiar peste 40 de ani. Diane au concentraţie foarte mare, mai mult de atât ele sunt recomandate de obicei terapeutic pentru ovarul polichistic sau sindroame hiperandrogenice, nicidecum ca anticoncepţional de regulă!
deci terminaţi folia ca să nu vă dereglaţi, apoi mergeţi la un cabinet de planning şi schimbaţi tratamentul!!
este important să luaţi ceva adecvat vârstei dvs pt că vă supuneţi la un risc crescut de tromboze- care pot fi foarte periculoase!
0
06-04-2010, ora 20:07
ayanna
Nu este medic/terapeut
ayanna
multumesc mult... chiar asa o sa si fac...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •