Am reușit sa scap de atacurile de panica

15-05-2019
Zalmon
Nu este medic/terapeut
Zalmon
Am avut în trecut câteva episoade de atacuri de panica urate. Simptomele erau urmatoarele: simțeam pentru început niște palpitații apoi un gol în stomac, nu mai reușeam sa respir, senzație de vomă, la un moment dat chiar am leșinat la volan și am fost preluat de un echipaj al ambulantei. Cel mai cumplit lucru era starea de sufocare.
Cum am rezolvat fără tratament și foarte eficient: 1. Mi-am luat cățel. 2. Exerciții de respirație 4.7.8. Ce înseamnă asta? 4 secunde inspirat, 7 secunde mi-am ținut respirația, 8 secunde am expirat cu limba fixata la baza dinților de sus și printre buze, ca și cum ai sufla în ciorba. Pare o prostie dar va rog sa faceți un experiment: monitorizați-va pulsul și face-ți acest exercițiu. O sa vedeți ca scade pulsul în câteva secunde. Atât este de simplu. Nu trebuie sa aveți un ceas sa numărați secunde. Trebuie doar respectat raportul 4, 7, 8. Rezultatul este rapid și funcționează din prima nu numai în cazul atacurilor de panica ci și în cazul altor situații tensionate. Va urez succes și sanatate
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: