Alprazolam si carbamazepina

23-02-2023
Crina06
Nu este medic/terapeut
Crina06
Buna ziua!
Carbamazepina luata in combinatie cu alprazolamul, poate duce spre suicid?
10 comentarii
1
23-02-2023, ora 18:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu.
Daca aveti ganduri de sinucidere, mergeti la psihiatru pentru tratament.
1
23-02-2023, ora 19:34
Crina06
Nu este medic/terapeut
Crina06
Nu am ganduri suicidale. Doar am intrebat, deoarece unui bun prieten in varsta de 17 ani, i-au fost date aceste doua medicante in combinatie pentru tulburare anxioasa, si sarmanul dupa aproape o luna de luat aceste medicamente s-a sinucis. Pana si producatorul medicamentului avertizeaza ca pot exista episoade suicidare. Si ca pacientul trebuie supravegheat...
1
23-02-2023, ora 22:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate prietenului dv. i-a fost dat in tratament si un antidepresiv. Acesta poate produce astfel de ganduri in prima luna de tratament. Antidepresivul trateaza anxietatea.
2
23-02-2023, ora 23:08
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
@Crina06 postarea ta îmi trezește amintiri...
Și eu am avut un prieten care s-a sinucis la vârsta de 19 ani. Era muzician, cânta la instrumente, mergea cu formaţia, părea ok... Până într-o zi când n-a mai fost ok. A amenințat că se sinucide, chiar mama lui a cerut la comisie să-i dea cu însoțitor ca să-l poată supraveghea non stop. Credeți că există așa ceva la depresie? Bineînțeles că nu. Viața omului nu contează pt ei... Eu știu că mulţi ar putea să simuleze o depresie gravă pt o indemnizație de însoțitor, dar ce e deranjant e că nu există o manieră prin care să se scaneze creierul și să vadă că unii sunt cu adevărat grav.
Exact așa cum scrie în unele prospecte, depresivii care au gânduri de sinucidere ar trebui supraveghiaţi. Dar unde? În spital nu-i ţin o veșnicie, acasă părinții trebuie să mai meargă la muncă că dacă nu, îi dau patronii afară! Unii care au o vârstă, nici nu au părinți. De aceea, la pacienții aceștia cred că ar merita măcar câteva luni cu însoțitor ca să poată fi sub observație cât mai mult timp posibil!
1
24-02-2023, ora 07:49
Crina06
Nu este medic/terapeut
Crina06
Nu a avut in tratament decat alprazolamul si carbamazepina, vă zic din surse foarte sigure.
Mai cunosc doua persoane care au luat aceste doua medicamente in combinatie. Una din ele s-a sinucis in noaptea de revelion al anului 2015, iar celalalt pana a ajuns sa faca acest gest, se plangea mereu ca viseaza "funia albastra si grinda din magazie", ( sunt cuvintele acelei persoane).
1
24-02-2023, ora 09:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
:((
2
10-07-2023, ora 16:34
murariuu
Nu este medic/terapeut
murariuu
Asta face pshiatria ucide oameni
1
11-07-2023, ora 02:41
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Xanaxul si carba, in combinatie, n-au cum sa ucida luate in dozele recomandate de medic...Aveau ei alte probleme sau au luat supradoza.
1
11-07-2023, ora 06:56
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Unele antipsihotice duc la suicid, chiar Abilify.Mi s-a întâmplat mie la început.Scrie și la reacții adverse că da astfel de stări.Asa că take care!
0
23-07-2023, ora 15:32
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Anxiosul nu vrea niciodata sa se sinucida, dimpotriva...Toate tipurile de anxietate au ca substrat frica de moarte, incepand de la tulburarea de panica, cea mai severa forma de anxietate, pana la fobiile specifice, tintite, cele mai usoare.Cum sa vrea sa se sinucida unul caruia ii este frica de inaltime ???

In schimb situatia se schimba la depresie.Se sinucid doar cei care au o forma severa de depresie, nu cei cu forma usoara sau moderata.

La bolile psihice cronice.schizofrenie, bipolara si formele derivate din ele, situatia e un pic mai complexa si, da, incidenta de sinucidere cred ca este maricica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: