Afectiune dermatologica: uscaciune excesiva.. si crapaturi

18-02-2009
lycurycy
Nu este medic/terapeut
lycurycy
De aproximativ un an pe piele, in zona unor incheieturi (degete, cot, deasupra calcaiului, si in zone unde apare frecarea, o actiune externa, de ex. zona degetului unde se sprijina pixul la scris) imi apare o ingrosare a pielii, o uscare excesiva a ei, crapaturi ale pielii, asprimea ei, si uneori mancarimi. Interesant este ca sunt perioade in care aceste simptome se amelioreaza, sau cand aceste manifestari chiar au disparut si au aparut in alta parte. Am observat o acutizare la venirea primaverii si vara si o oarecare acalmie iarna. Ma deranjeaza aspectul inestetic al degetelor (nu toate deodata) si perioadele in care imi apar crapaturi. (Totusi aceste crapaturi nu apar decat atunci cand solicit mult miinile si intru si in contact cu detergenti). Ce credeti ca ar putea fi? Nu am fost la nici un dermatolog.
5 comentarii
0
20-02-2009, ora 08:11
alecszaharia
Nu este medic/terapeut
alecszaharia
Salut.
Am si eu cam aceleasi simptome.. numai ca la mine se manifesta numai la degetele miinii, la degetul aratator si cel mic(la incheieturi)... aceste pete uscate nu sunt dureroase...
La mine nu au disparut nici odata.. :) acuma in ultima luna sau agravat un pic..

Poate stie cineva ce este...
0
21-02-2009, ora 17:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa mergeti intai la dermatolog pentru a afla o parere autorizata.
0
13-01-2010, ora 23:33
3047
Nu este medic/terapeut
3047
aceeasi problema, apar bubite mici umplute cu apa, unde pielea se ingroasa dupa ce le scarpini pt ca te mananca si se descuameaza.dispar cateva zile si iar apar...la nesfarsit... multumesc frumos pentru eventualul raspuns !!
0
13-01-2010, ora 23:39
3047
Nu este medic/terapeut
3047
si vara, pieleade pe antebrate, cred ca de la soare, ma mananca foarte tare !!
0
13-01-2010, ora 23:45
3047
Nu este medic/terapeut
3047
nu se extind si nu sunt contagioase !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Remedii pentru pielea uscată
  •