4 incisivi au pete albe, mate | Forumul Medical ROmedic

4 incisivi au pete albe, mate

08-04-2009
adrian.v
Nu este medic/terapeut
adrian.v
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi dati si mie un raspuns pt ca sunt foarte speriat. Am mers la stomatolog pentru tratarea unei carii intre incisivii centali de sus. Cand am ajuns acasa am observat ca toti cei 4 incisivi au pete albe, mate. Este oare o demineralizare a smaltului? Ce pot sa fac ca sa revina la culoarea initiala?
4 comentarii
0
09-04-2009, ora 10:21
Dr. Savu Razvan Alexandru
Stomatologie, Pitesti
Dr. Savu Razvan Alexandru
daca petele de care vorbiti au aparut dupa vizita la stomatolog, singura explicatie logica ar fi ca in acele zone s-a atins cu gelul demineralizant care se foloseste la realizarea obturatiilor de compozit
0
09-04-2009, ora 13:06
adrian.v
Nu este medic/terapeut
adrian.v
Intr-adevar, petele respective au aparut dupa vizita la stomatolog. Frica mea este daca acest gel demineralizant mi-a afectat smaltul si mai departe imi pot aparea carii in zonele acestea. Sfatuiti-ma va rog ce sa fac ca sa nu se intample lucrul acesta si ca dintii sa revina la culoarea lor normala.
0
09-04-2009, ora 13:23
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Nu se intampla absolut nimic, vor dispare de la sine daca intr-devar aceasta a fost cauza aparitiei lor.
0
09-04-2009, ora 13:51
adrian.v
Nu este medic/terapeut
adrian.v
Va multumesc pentru raspuns. Dar cam in cat timp vor disparea?
Petele chiar le-am observat imediat ce am ajuns acasa de la medic, inainte nu erau...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pată pe dinte (dinÈ›i pătaÈ›i)
  •