Violența de gen în timpul pandemiei COVID-19
![Violența de gen în timpul pandemiei COVID-19](https://www.romedic.ro/arata_img.php?img=38295.jpg&w=420&h=&cale=/uploadart/ghid)
Rezultatele preliminarii din China arată că violența domestică a crescut în mod impresionant de la instalarea noii pandemii. O secție de poliție din Hubei, China, a înregistrat o triplare a violenței domestice în luna februarie a anului 2020, pe timpul pandemiei COVID-19. Mai mult, alte rapoarte sugerează că poliția a ezitat să intervină și să aresteze infractorii datorită infecției cu noul coronavirus în penitenciare.
Normele de gen și rolul pe care îl au femeile în activitățile de îngrijire le fac pe acestea să muncească în plus pe timpuri de criză. De pildă, la nivel global, femeile întreprind 3/4 din muncile de îngrijire neplătite, inclusiv prevenirea bolilor în interiorul locuinței și îngrijirea rudelor bolnave. La polul opus, la nivel mondial nu există nicio țară unde bărbații să întreprindă un procent egal de muncă de îngrijire neplătită. Mai mult, în Hubei, China, 90% dintre cei care oferă asistență medicală sunt femei, că și în multe alte regiuni din lume.
Totuși, putem recunoaște, aprecia și sprijini rolul femeilor luând mai multe măsuri:
- Considerarea telemedicinei ca și o alternativă sigură de a oferi fetelor și femeilor accesul la contraceptive și medicamente de întrerupere a sarcinii
- Includerea în rapoartele guvernelor a noțiunii de egalitate de sex
- Utilizarea tehnologiei (telefoane, servicii online) pentru a oferi femeilor servicii esențiale, spre exemplu servicii de urgență și de sprijin a victimelor
Astfel, putem construi sisteme de sănătate mai puternice și reduce gradul de inegalitate și vulnerabilitate dintre sexe, rasă și zonă geografică.
Data actualizare: 04-05-2020 | creare: 04-05-2020 | Vizite: 513
Bibliografie
Gender-based violence in the COVID-19 pandemic: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200420145023.htm ©
Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!
Alte articole din aceeași secțiune:
- S-ar putea pune diagnosticul de COVID-19 folosind inteligența artificială, fără a fi nevoie de testare
- Riscurile de miocardită asociate cu vaccinarea COVID-19
- Poate coenzima Q10 în doză mare să reducă numărul și severitatea simptomelor post-COVID-19?
- Efectele formelor severe de COVID-19 asupra funcției neurologice
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.- Infectat cu Covid19 vaccinat fiind
- Printre simptomele covid 19 se numără și o durere de nas?
- Test anti sars-cov 2 IGG
- Hipertensiune sau diabet + coronavirus: inlocuiti inhibitorul de conversie a angiotensinei
- Modularea imunitatii in infectia covid 19
- Tuse cronica post COVID19
- Vitiligo si coronavirusul
- Ajutor urgent! covid19 poate ataca inima, creierul la copii de 19-20 de ani?