Umflaturi sub piele capului urmat de chelire in cele mai multe cazuri.

30-07-2018
CosminMarian19
Nu este medic/terapeut
CosminMarian19
Buna ziua
Am decis sa cer un sfat pe acest forum deoarece vizitele la cabinetele dermatologice nu prea au avut efect in ultimii ani.
Prin clasa a 9-a au inceput sa imi apara umflaturi sub pielea capului(cosuri unele mai mici, unele mai mari si foarte dureroase)urmate in unele cazuri de chelirea pe o portiune maricica in zona cosului.Pe la sfarsitul clasei a 10-a avea portiuni din cap unde nu mai aveam par...Nu asta era problema, parul se regenera mereu la loc.Am mers la dermatolog pentru problema cu cosurile in cap mai mult, nu prea am fost interesat de problema caderii parului pentru ca nu ma deranjeaza asa tare...Mai tare ma deranjeaza cosurile care uneori nu imi dau voie nici sa stau cu capul pe perna...Unele cosuri dureaza si 4-5 saptamani sa se vindece...Tin minte ca o analiza era pe o monstra dintr-o zona unde era un cos destul de mare.Rezultatele au fost ok, nu aveam nimic...Am primit un spray si ceva sampon ambele pentru caderea parului pentru ca aparent dupa analizele acelea medicul era mai ocupat de caderea parului decat de problema pentru care venisem...Nici pana astazi, dupa aproape 4 ani niciun medic dermatolog nu a reusit sa imi zica exact care este problema si sa imi dea un tratament...
Mentionez ca acum am 19 ani si sunt plin de fire albe prin cap...Din nou, nu asta e problema...Problema principala sunt cosurile care efectiv nu imi dau voie sa fac nimic...Incerc sa imi tin parul scurt mereu dar cu cosurile astea imi vine greu...Nu pot sa ma tund in permanenta in tot capul cu 1 la 19 ani...
Stie cineva o rezolvare mai buna care ma poate ajuta?Probabil peste cateva luni voi face o vizita la un medic de peste granita dar momentan intentionez sa fac o alta vizita alui medic dermatolog de la noi...Poate, poate...
Multumesc frumos
1 comentarii
0
31-07-2018, ora 10:36
Dr. Corneliu DOBRE
Dermatovenerologie, IASI
Dr. Corneliu DOBRE
Trimiteti prin E-mail poze clare ale "leziunilor".
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •