Umflatura langa anus

05-05-2022
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Bună ziua!

În urma cu 4 sapatamani am simțit un disconfort minim în zona anusului, nu am dat importanta. Am crezut ca este de la faptul ca am exagerat cu mâncarea picanta în ultima vreme sau de la statul mult jos ( având un job de 8 ore la birou). În urma cu 2 saptamani am simțit o umflatura sub piele lângă anus ca o vena umflata având traiectorie spre fesa stanga. Am mers la farmacie și mi-am cumpărat un unguent pt hemoroizi pe care l-am folosit câteva zile însă fără rezultat. Apoi am folosit supozitoare cicatridina, iar fără rezultat. Am facut si bai in sezut cu ceai de musetel dar nimic. Am fost la urgente și mi-au făcut un consult superficial la modul ca e ceva în formare dar nu mi s-a spus ce anume. Diagnostic: formatiune pseudotumorala perianala și mi-au prescris antibiotic de 3 ori pe zi timp de 7 zile. Umflatura persista si e putin dureroasa cand stau pe spate, în fund sau la mers. Va rog sa ma ajutați cu o părere ce poate fi. Am citit pe net ca ar fi fistula sau abces. Am sunat sa ma programez la un medic proctolog dar abia săptămâna viitoare ajung. Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri! Sănătate multa!
16 comentarii
1
05-05-2022, ora 16:01
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din descriere ar putea fi un hemoroid inflamat sau un abces perianal. E greu de spus fara sa va examinez. Daca ati fost examinat la spital si vi s-a recomandat antibiotic, a 2a varianta pare mai plauzibila.
Daca se mareste, devine mai inflamata sau apare febra, mergeti la spital.
0
05-05-2022, ora 16:54
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Va mulțumesc pentru răspuns! O seara buna!
0
11-05-2022, ora 16:00
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Bună ziua,
În urma celor spuse mai sus, urmand tratamentului cu antibiotic 7 zile, ieri, puroiul s-a spart și îmi curge. Nu ma mai doare cand stau in fund, nu ma mai doare nici la mers si nu mai este umflat spre fesa. Se mai simte foarte putin inflamat dar nu deranjează.
Astăzi am fost la consult la medicul proctolog și mi-a spus ca este abces și totuși trebuie intervenție chirurgicala.
Costul intervenției este destul de mare și vreau sa întreb dacă exista riscul de a avea complicații dacă mai amân puțin aceasta operație.
Va mulțumesc!
0
11-05-2022, ora 18:15
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
E posibil sa nu se fi evacuat tot puroiul. Deci e bine sa fie facuta interventia, care nu e urgenta.
0
11-05-2022, ora 19:19
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Mulțumesc foarte mult pentru răspuns. O întrebare mai am. Este posibil ca acest abces sa fie din cauza unor injecții cu dexametazona? În urma cu câteva luni am urmat un tratament cu 7 injectii dexametazona la recomandarea medicului reumatolog- în urma unor probleme la coloana cervicala. Am fost la 2 reumatologi iar al doilea mi-a spus ca nu trebuia sa fac aceste injectii.

Mulțumesc! O seara buna!
0
11-05-2022, ora 20:07
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
... nu cred ca injectiile au fost facute in acea zona.
0
11-05-2022, ora 21:03
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Nu ma refeream ca au fost făcute în aceea zona. Ziceam de o reacție adversa fiind un tratament cu corticoizi...
0
12-05-2022, ora 07:46
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Posibil ca si corticoizii sa favorizeze.
0
12-05-2022, ora 08:04
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Va mulțumesc pentru răspunsuri! O zi frumoasa!
0
14-05-2022, ora 17:35
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Bună ziua,
Ieri am avut intervenția chirurgicala pentru abcesul anal. Durerile sunt moderate. Luni voi merge la control.
Va rog sa îmi spuneți în cât timp se vindeca rana?
Câte zile trebuie pansata?
Care sunt pașii de urmat în perioada aceasta pentru a evita posibile complicații?
Mulțumesc! Weekend plăcut!
0
14-05-2022, ora 18:36
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Depinde de dimensiunea acelui abces.
Banuiesc ca e bagata o mesa.
Trebuie sa urmati indicatiile medicului operator, iar cand nu va mai trebui sa mergeti la control, sa aveti grija de igiena locala.
0
14-05-2022, ora 19:07
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Nu am mesa.
Astăzi după ce mi-am făcut dus, am pus comprese cu rivanol și am pansat cum am putut...
1
14-05-2022, ora 20:09
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
ok, sanatate maxima !
0
23-05-2022, ora 13:54
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Bună ziua,
Revin cu cateva nelamuriri legate de intervenția pe care am avut-o pentru abcesul anal.
Recuperarea e spre bine, ma mai doare putin, dar am deja o săptămână și 3 zile de când am avut intervenția și încă sângerez puțin, observând pe pansament o mica pata.
-> Este normal?
Încă o chestie: lângă taietura mi-i s-a format o galma mica (la controlul post operator mi-a spus ca e granulatie sau ceva de genul și mi-i s-a dat o crema pe care sa o folosesc de 2 ori pe zi).
-> Se retrage granulatia? Sau trebuie eliminata ulterior iar prin procedura chirurgicala?
Voi merge pe 1 iunie iar la control dar pana atunci as vrea sa aflu și părerea dvs.

Va mulțumesc!
0
23-05-2022, ora 17:04
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Nu e anormal sa sangerati putin acum.
De principiu, granulatia se retrage in timp.
0
23-05-2022, ora 19:06
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Mulțumesc pentru răspuns! Sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul