Tulburare obsesiv compulsivă

03-12-2023
marius2610
Nu este medic/terapeut
marius2610
Bună seara! Iau cipralex de 20 mg olanzapina de 20mg de 3 luni pentru TOC și nu am simțit niciun rezultat până acum. La ultimul control medicul mi a adăugat Memantina. În cat timp își face efectul antidepresivul? Ar trebui să mai am răbdare cu cipralexul sau trebuie schimbat?
3 comentarii
1
04-12-2023, ora 06:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Eu as cere si parerea altui dr. Primiti mult tratament. Ati fost in episod psihotic?
Ar trebui si psihoterapie pentru toc.
1
04-12-2023, ora 10:01
Dr. GHINEA ROXANA
Psihiatrie, BRASOV
Dr. GHINEA ROXANA
Buna ziua,
Inainte de Cipralex ati mai urmat si alt tratament? De obicei se recomanda combinarea terapiilor in tratamentul TOC. Terapia medicamentoasa duce la un grad de ameliorare, dar o eficienta mai mare are combinarea terapiei medicamentoase cu terapiile comportamentale.
1
04-12-2023, ora 12:08
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Rezultate mai rapide se obțin combinând medicația cu psihoterapia. Părerea mea e că ar trebui să mai consultați un psihiatru în privința medicației, pentru că schimbări se pot vedea după 2-3 săptămâni și dvs. spuneți că faceți tratament de 3 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul