Tromb la nivelul sinusului transvers stang

13-03-2010
misterxxx2007
Nu este medic/terapeut
misterxxx2007
Buna ziua! Ma numesc Adrian. In urma cu o luna am avut dureri groaznice de cap care nu cedau la niciun medicament. Am fost la neurologie, am facut un CT care a iesit normal. mi s-a prescris o reteta cu calmante. a doua zi am revenit cu aceleasi dureri groaznice de cap. mi s-a facut RMN care a iesit normal. am primit o reteta pentru migrena. peste 2 zile am revenit cu dureri de cap. Reteta pentru migrena nu a avut niciun efect. Medicii au decis sa imi faca un RMN cu substanta de contrast. Mi s-a descoperit un tromb de 8 mm la nivelul sinusului transvers stang.. am fost pus pe tratament cu clexane 0.6 la 12 ore. Simptomatologia s-a ameliorat. dupa 7 zile de tratament cu clexane, m-au trecut pe sintrom pe care il iau in functie de INR. momentan starea mea generala este relativ buna, nu mai am durerile acelea groaznice de cap, dar mai apar din cand in cand dureri la nivelul hemicraniului stang si greata. Ce nu a disparut deloc este faptul ca atunci cand pun capul jos sa dorm, simt la nivelul hemicraniului stang pulsatiile cordului. Cand o sa dispara toate acestea? Tratamentul l-am inceput pe 25 feb 2010. Care este cauza care a dus la formarea trombului? Multumesc mult. Astept raspunsul dumneavostra.
7 comentarii
0
13-03-2010, ora 15:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce varsta ai ? Ce greutate ai ? Fumezi ? Ai consumat alcool si /sau cafea mai mult decat trebuie ?Ai avut probleme cardiace sau te mai stii bolnav cu ceva [ diabet ? probleme tiroidiene ? boala varicoasa etc.] ? Ai avut traumatisme craniene in trecut ?
0
13-03-2010, ora 16:06
misterxxx2007
Nu este medic/terapeut
misterxxx2007
Am 29 de ani. nu am avut nicio boala in viata mea. nu m-a durut niciodata capul. nu fumez, nu beau cafea, nu am diabet, fara traumatisme craniene. amalizele au iesit normale, 11.40 leucocite, 250 mg/dl colesterol, 200 trigliceride. astept raspuns. multumesc!
0
14-03-2010, ora 06:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai evitat intrebrea cu greutatea. si colesterolul, trigliceridele, nu sunt tocmai in limite normale. Trombusul poate fi considerat ca o complicatie a leziunilor de ateromatoza aparute datorita acumularii de lipide, grasimi, in vasele sanguine.se formeaza ca urmare a cresterii coagulabilitatii sanguine si a scaderii efectului antiagregant plachetar. El poate fi stabil sau mobilizat de torentul de sange din alte parti.Tu esti tanar, si prin locul unde este situat acest trombus eu sunt de parere ca acesta s-a format ca urmare a unui proces inflamator din vecinatate datorita unei largi comunicari a venelor cerebrale cu venele extracraniene [ de la o otita, o infectie la nivelul fetei, amigdalelor, orbitei, scalpului etc.], Staza venoasa a avut un substrat inflamator. Deci eu sunt de parere ca o infectie de vecinatate netratata la timp a cauzat acea tromboza.Trebuie sa faci tratamentul prescris, nu manca gras, prajit, nu consuma alcool sub nici o forma, nu cafea, ciocolata, cacao, nu fuma si nu sta in compania celor care fumeaza in aceeasi camera cu tina, evita frigul in regiunea capului, mentine greutatea sub control si repeta lipidele sanguine dupa trei luni. Pulsatiile pe care le simti in hemicraniu sunt ca urmare a terapiei, trebuie sa-i spui neurologului si de acest aspect.Si in viitor orice infectie va apare, orice raceala, trebuie tratata prompt.
0
14-03-2010, ora 13:30
misterxxx2007
Nu este medic/terapeut
misterxxx2007
Multumesc mlt pentru sfaturi. nu am evitat raspunsul la intrebarea cu grutatea. pur si simplu am uitat sa raspund. am 1, 78m inaltime si 80 kg. eu zic ca nu sunt prea multe. cat despre procesul inflamator de vecinatate, nu am avut asa ceva, , nici sinuzita, nici otita. ce am avut, a fost o interventie stomatologica pe partea stanga, dar nu foarte complicata. mi s-a scos nervul si apoi s-a pus plomba. credeti ca ar putea fi de aici? multumesc pentru sfaturi.
0
17-03-2010, ora 19:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parca nu prea cred, cu toate ca orice mic focar infectios, orice interventie sangeranda, oricat de mica este, teoretic ar putea genera formarea de trombi mobilizati ulterior de circulatia sanguina spre alte locuri.
0
17-03-2010, ora 21:19
misterxxx2007
Nu este medic/terapeut
misterxxx2007
Ce am uitat sa mentionez este ca in octombrie 2009 am fost operat la degetul 5 mana stanga pentru ruptura de tendon extensor. am avut degetul imobilizat in aparat gipsat 3 saptamani. credeti ca ar putea fi o cauza? Desi sunt 5-6 luni de atunci. Multumesc!
0
21-03-2010, ora 19:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa parerea mea nu.dar nu te mai intreba intr-una din ce cauza ai facut acel tromb, oricum sigur nu vei sti niciodata.la o persoana sanatoasa cum spui ca esti doar o infectie de vecinatate, recenta, ar putea fi cauza. Cauta de acum incolo sa ai grija de tine, sa urmezi terapia si sa tii cont de cele cateva sfaturi ale mele.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •