Tratament de canal molar 47 cu sealer fara conuri de gutaperca

03-04-2023
ovidiusan
Nu este medic/terapeut
ovidiusan
Buna ziua domnule doctor.
Doresc sa pun si eu o intrebare, acum cateva zile am avut un tratament de canal la molarul 47 incepuse sa doara foarte tare la rece cald si dulce, medicul stomatolog a scos nervul a spus ca era inflamat nervul a facut un tratament medicamentos cu calciu a pus conuri si plomba provizorie, dupa aceasta procedura la 4 ore am avut dureri foarte mari nu puteam atinge deloc maseaua, cedau putin la nurofen maxim 4 ore, a doua zi am fost iar la cabinet, medicul a scos conurile, a spalat toate cele 3 canale si a pus o obturatie definitiva cu SEALER, nu stiu ce firma si nu a mai folosit conuri de gutaperca,
A doua zi durerile au incetat, o mica jena mai era puteam mesteca pe masea, la 7 zile am fost iar la medic a scos plomba provizorie si a pus o plomba definitiva fotopolimerizabila, eu am intrebat ca stiam de la alte masele ma asteptam iar sa spele canalele sa bage conurile de gutaperca cu pasta si apoi plomba finala, medicul a spus ca obturatia definitiva este facuta si doar a inchis maseaua
Ma simt bine, este ok si fara conuri, se face asa ceva obturatie definitiva cu sealeri.
Am sa fac o radiografie de contorl sa vedem cum se observa obturarea si daca este corecta facuta.
Astept parerea dumneavoastra
va multumesc.
2 comentarii
0
09-04-2023, ora 11:27
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

există tehnici moderne de obturație a canalelor radiculare care utilizează materialul de sigilare sub formă de "sealer", care înlocuiește utilizarea clasică a conurilor de gutaperca în unele cazuri. Sealerul este un material de umplutură care este introdus în canalul radicular pentru a sigila complet canalul și pentru a preveni reapariția infecției. Acest material are proprietăți fizice și mecanice superioare în comparație cu gutapercă, precum și proprietăți antiseptice și de sigilare mai bune.

Decizia utilizării sealerului sau a conurilor de gutaperca este luată de medicul dentist în funcție de cazul particular, pe baza examinării clinice și radiografice. Dacă medicul dvs.a decis să utilizeze doar sealerul în locul conurilor de gutaperca, este pentru că a considerat că este cea mai bună opțiune în cazul dvs. Este important să urmați instrucțiunile medicului după procedură și să aveți grijă de igiena orală pentru a menține sănătatea orală în general.

Cu drag va stau la dispoziție dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună

.
0
17-04-2023, ora 11:57
ovidiusan
Nu este medic/terapeut
ovidiusan
Multumesc mult domnule doctor
Un paste fericit va doresc.
Raspunsul dumneavoastra ma linistit deoarece eram foarte contrariat daca sa efectuat corect tratamentul.
O zi frumoasa !!!
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vasele sanguine prefabricate ar putea revoluționa tratamentele pe canalul dentar
  • Un remediu alternativ ce ar putea regenera pulpa dentară pierdută
  •