Tiuit permanent in cap

23-09-2024
Didi962
Nu este medic/terapeut
Didi962
Buna ziua!

Acum 2 zile am ajuns la spitalul ORL cu o problema ce ma tot chinuia de doua saptamani, dar nu avusesem timp sa merg la dr.

Initial a inceput ca o senzatie de urechi infundate, dar fara zgomot. Era doar deranjant. M-am gandit ca am dopuri de ceara.

Cand am ajuns la spital, pe fisa de diagnostic scrie:
"Diagnostic principal (DRG cod 1): H69.9 Afectiunea trompei Eustache, nespecificata"
"Diagnostic formulare libera: Disfunctie tubara bilaterala"
"Examenul clinic ORL releva creasta septala anterio-posterioara stanga, hipertrofie CNi bilateral gr 2-3, fara secretii patologice endonazal, CAE libere bilateral, membrane timpanice integre, cu repere pastrate.
Procedura: otoscopie"

Ca si tratament, iau apa de mare 2x zi, Rhinxyl 2x zi, ACC 200 3x zi, Aerius 1x zi.

Dr mi-a zis ca se poate regla din acest tratament zgomotul sau imi recomanda operatia.

Mi se pare ca zgomotul vine din cap, nu din urechi. E ca si o bormasina data extrem de incet, dar care merge continuu. Am citit pe net ca acest zgomot vine si din probleme neurologice. Nu am fost niciodata la neurolog, dar sunt speriata acum. Alte simptome nu am mai avut in afara de zgomot. Oare pot scapa cu acest tratament sau vine de la creier?
3 comentarii
0
24-09-2024, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaza..
Varsta,
Inaltimea
cate KG ai
tensiunea arteriala ????

trebuie sa intelegi ca sunt zeci de cauze..de ce apare un sunet in ureche sau cap
incepand de la intestine intoxicate si ficat gras.. care fac un sange de proasta calitate..care nu oxigeneaza corect creierul...
probleme de coloana cervicala, probleme de alimentatie gresita si proasta hidratare
pana la tumori cerebrale.. toate dau tiuit in urechi

Din ce a descris d. DR... cu catarul tubar si disfunctia trompei lui Eustache.. este vorba de o problema inflamatorie in rinofaringe, in spatele nasului...
care poate fi post raceala sau de la un reflux gastro esofagian in somn
pe forum gasesti multe postari unde am explicat despre ce nu e voie sa consumi seara
0
24-09-2024, ora 14:03
Didi962
Nu este medic/terapeut
Didi962
Buna ziua,

Am 28 de ani, inaltimea 1.60 si 64 kg.
Tensiunea o am de obicei 10 cu 6.

Am avut reflux gastro anul trecut, am tinut dieta si scapasem de simptome ca nod in gat, regurgitatii.

Multumesc!
0
25-09-2024, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
64 kg pentru varsta ta este Mult
inseamna ca mai exista probelma de digestie si reflux silentios in somn care afecteaza gat, nas, ureche
acolo e problema.. pe alimentatie si inflamatia gasro -intestinala
ORL sufera secundar si trebuie tratate problemele impreuna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •