Tiuit in ureche..si atat

18-06-2022
Xday87
Nu este medic/terapeut
Xday87
Buna ziua, acum 8 zile m am trezit in mijlocul noptii cu un tiuit in urechea dreapta, care nu a mai diaparut de atunci. La 3 zile de la debut am mers la dr orl ist, acolo mi au scos dopuri de ceara din ureche si a zis ca urechea e putin iritata. Mi a dat picaturi Otis T ai m a trimis acasa, au trecut 4 zile, am pus picaturile dar fara efect, tiuitul e tot acolo. Ziua in mediul exterior e mai ok, aproape ca nu il aud mai ales daca nu ma gandesc ca e acolo, dar noaptea e mai greu cu adormitul. In afara tiuitului nu am absolut niciun simptom, aud bine cu urechea chiar ai zgomote mici, nu am vertij, nu am stari de rau nimic decat tiuitul. Am 34 de ani, sex masculin, duc o viata normala, stresul este ok zic eu... nu stiu ce sa fac in continuare, sper sa nu fie ceva ce o sa ramana permanent. Multumesc
5 comentarii
0
18-06-2022, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Te întorci la orl
Să facă audiograma
Timpanograma
Câte kg ai??
Te hidratezi corect??
Ce ai mancat in acea Seara. Când a apărut problema??
0
18-06-2022, ora 10:46
Xday87
Nu este medic/terapeut
Xday87
Ma hidratez oarecum ok, nu mereu 2l, dar beau peste 1l pe zi de apa. Nu mai stiu ce am mancat in seara aia. Am 85 de kg la 175 cm, putin cam multisor, tocmai de asta din data de 26 mai tin un post intermitent 18/6, oare poate fi asta cauza? Multumesc
0
18-06-2022, ora 12:07
Xday87
Nu este medic/terapeut
Xday87
De fapt am realizat ca ecista si cate o intepatura ocaxionala in interiorul urechii
0
18-06-2022, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. E cazul sa știi ca..
1. Circulația cerebrala.. Necesita un sânge de Calitate. Care depinde de Alimentație și hidratare.
2. Infecțiile dentare.. Pot da otite și tiuit în urechi
3. Audiograma și Timpanograma. Obligatoriu
Examinarea timpanului. Cu otoscopul. Microscopul. Obligatoriu
0
18-06-2022, ora 14:40
Xday87
Nu este medic/terapeut
Xday87
Am inteles, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •