Hipoacuzie urechea stanga

29-09-2020
emilia mara
Nu este medic/terapeut
emilia mara
De 2-3 ani am un tiuit in urechea stanga. Am facut o audiometrie acum un an si mi-au spus ca e o usoara hipoacuzie dar inca e bine. Acum vad ca s-a accentuat. Aud mai slab si parca cu rezonanta. As vrea sa fac un examen mai sofisticat (cu CT sau RMN si ce examene se fac mai nou) si nu stiu unde sa merg. Am 60 ani, hipertensiune si osteofite la toate incheieturile. Ma gandesc sa nu fie si in ureche crescut un os. Locuiesc in Buzau si as vrea sa merg la Bucuresti pentru consult. Va multumesc!
1 comentarii
0
29-09-2020, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Va respect Dorina și gândurile...
1. Da poate fi o tumora pe nervul auditiv care se depistează doar prin RMN
Dar...
2. Vorbind despre Vârstă.. Și faptul ca sângele care trebuie sa oxigeneze creerul depinde de Alimentație, hidratare și starea tractului digestiv. Cred ca e mai corect sa faceți ordine în alimentație, hidratare, tratament corect cu vasodilatatoare.. Asta menține vederea, auzul și memoria...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •