tatal meu e foarte slab, foarte agitat, vorbeste mult

29-12-2011
looredana
Nu este medic/terapeut
looredana
buna seara, tatal meu a revenit la starea asta de agitatie ( spun asta ptr ca s-a mai intamplat de vre-o doua ori in trecut); e foarte slab, foarte agitat, vorbeste mult si nu-si da seama ca oboseste lumea din jurul lui, bea de cate ori are ocazia, noroc cu mama ca uneori reuseste sa ascunda bautura; e extrem de agitat, umbla foarte mult, intra in conflicte cu noi, si cu alte persoane cunoscute sau mai putin cunoscute si nu este el, comportamentul lui nu este normal, ne oboseste pe noi cei din jurul lui, in special pe mama ca e mereu in preajma lui; in acest an i s-a taiat pensia, a avut un loc de munca temporar, nici financiar nu stam bine deloc, iar la anul fiica lui se casatoreste; stiu ca pot fi acestea cauze ale starii in care se afla, insa ne dorim mult sa-l vindecam;
cum va spuneam a mai trecut prin asa ceva; a fost internat, si dupa o vreme si-a revenit; si acum vrem sa procedam la fel insa vrem sa stim cum am putea evita aceste momente pe viitor;
si daca il internam din nou, neasigurat fiind (fara pensie, fara loc de munca), credeti ca poate beneficia de asigurarea de sanatate a mamei ( ea fiind cu pensie de boala si fara alte venituri)
va multumesc
1 comentarii
0
30-12-2011, ora 11:18
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Dupa ce s-a externat nu i s-a dat un tratament? Trebuia sa il ia in continuare sau poate nu mai este potrivit acum, in caz ca il ia si trebuie schimbat.
Dar daca mai si bea, asta ii face foarte rau si este posibil sa refuze tratamentul. Este cam complicata situatia. In cazul lui, nu inseamna ca merge la spital, ia citeva zile tratament si gata.
Va trebui sa il ia toata viata, dar mai trebuie sa si accepte asta.
Bauturile alcoolice sunt interzise daca face tratament.
In legatura cu asigurarea, ai putea intreba chiar la spitalul unde va trebui internat. Dai un telefon si intrebi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul