Sunt confuza

24-11-2018
Maria180
Nu este medic/terapeut
Maria180
Buna ziua! Eu si cu iubitul meu am facut sex. Prima si a doua oara nu am reusit, iar a 3-a oara da. Am facut-o neprotejat deoarece daca esti virgin nu este recomandat sa o faci cu prezervativ(asa am auzit). Atunci cand a constientizat ca trebuie sa-si dea drumu a fugit la baie. Dupa ce am facut-o, la o zi dupa aceasta, am stari de voma si sunt paranoica. Este normal? Trebuie sa consult un ginecolog? Va rog sa ma ajutati! Multumesc!
2 comentarii
0
24-11-2018, ora 18:52
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Cam asa se intampla cand educatia sexuala este facuta din auzite. Protectia este pentru prosti, nu pentru oameni responsabili care au grija de corpul, sanatatea, viata si viitorul lor. Mai bine un avort decat un prezervativ de 2 lei, nu?
Oricum ar fi simptomele unei sarcini nu apar a doua zi dupa actul sexual ci dupa vreo 4-5 saptamani. Nici testul se sarcina nu este relevant inainte de vreo 3-4 saptamani, asa ca.
Expresia "better safe than sorry" ar trebui sa fie principiu de necalcat de acum incolo.
Este esential sa va informati (amandoi) din surse profesioniste, de specialitate despre ce inseamna sexul si sexualitatea, cintraceptia, BTS-urile s.a.m.d. Va va ajuta sa evitati situatii ca cea de fata
0
24-11-2018, ora 19:09
Maria180
Nu este medic/terapeut
Maria180
Am intrebat pe cineva de specialitate si mi-a zis ca sunt dereglari hormonale, deci nu ar trebui sa-mi fac griji. Multumesc pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Dezvirginarea - ce trebuie să știi, sfaturi și explicații
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Sexul pentru prima dată - ce trebuie să știi
  •