Stari de nervozitate, amortirea unei parti de cap

09-02-2020
Geaa
Nu este medic/terapeut
Geaa
Buna ziua,

De ceva timp incoace am o problema sunt mai mereu nervoasa si ma enervez cam din orice. Am avut probleme cu jobul iar relatia cu iubitul nu era tocmai cum mi-as fi dorit eu.
O data cu aceste stari, incepe sa imi amorteasca partea dreapta a capului, si parca incep sa obosesc la nivel psihic. Am inceput sa beau ceaiuri (verde sau de lavanda), dar imi revin foarte greu.
Incerc sa nu mai enervez atat de des si sa fiu mai calma. Cel mai tare ma sperie faptul ca imi amorteste parca partea dreapta cu ureche cu tot, e o senzatie ciudata.
Dupa ce trec cateva zile incepe sa imi de-a drumul.
As dori un raspuns avizat, oare ce se intampla?
Multumesc!
3 comentarii
0
09-02-2020, ora 14:13
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna, iti recomand sa consulti un neurolog, ca sa excluda posibilitatea unei obstructii la nivelul creierului.

In paralel, starile de nervozitate si stres se pot adresa de catre un psihoterapeut.
Sedintele de psihoterapie iti pot aduce mari beneficii in planul sanatatii psihice.

Totul este corelat - o minte sanatoasa intr-un corp sanatos.
Mult succes!
1
09-02-2020, ora 18:18
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum v-a spus și colega mea, mergeți la un neurolog pentru a se verifica dacă nu-i o problemă medicală. Neurologul vă trimite să faceți și alte investigații pentru a se depista adevărata cauză. Dacă nu-i o problemă medicală, mergeți pentru evaluare și un diagnostic sigur la un psiholog clinician cu experiență, care, pe baza diagnosticului vă va recomanda psihoterapie sau dacă este cazul concomitent cu psihoterapia veți lua și tratament de la un medic psihiatru.
0
12-02-2020, ora 14:32
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

În primul rând trebuie să eliminați orice cauza organică a simptomelor pe care le aveti. Efectuați o consultație neurologica si urmați indicatiile doctorului. Dacă totul iese bine, apelati la un medic psihiatru in vederea unui tratament medicamentos. Este posibil să somatizați, adică anumite suferințe psihice sa se manifeste simptomatic pe fondul anxietatii, stresului, nemulțumirilor. De asemenea, ar fi indicat sa urmați si cateva sedinte de consiliere psihologică pentru a verbaliza frustrările pe care le aveti si pentru a dobândi competențe în gestionarea propriilor emoții.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ne pierdem cumpătul uneori și cum putem tempera nervozitatea
  •