Spondiloza cervicala, sunete in urechi

18-05-2019
adrian walter
Nu este medic/terapeut
adrian walter
buna ziua ! am 6o de ani si in urma unui rmn efectuat acum 5 luni sau constatat urmatoarele : modificari degenarative moderate ( spondiloza cervicala ) la nivelul coloanei cervicale ; protruzie discala mediana si paramediana stanga la c3-c4 cu efectcompresiv radicular preforaminal ; protruzie discala circumferentiala la c5-c6 cu efect compresiv biradicular intraforaminal ; protruzie discala circumferentiala la c6-c7 cu efect compresiv biradicular preforaminal. ca simptome am dureri de spate, amorteli ale bratelor insa cele mai deranjante sunt sunetele de frecventa joasa pe care le percep in urechi. in timpul zilei nu exista sau nu sunt evidente insa seara la culcare ma impiedica sa adorm sau ma trezesc din somn avand si o senzatie ca ceva vibreaza in corp. destul de des mai ales dimineata am senzatia ca urechile imi sunt infundate si ceafa amortita.aceste stari tin cateva zile apoi dispar treptat si din nefericire reapar. precizez ca am tensiunea normala. am efectuat :control orl unde nu au fost depistate probleme si control neurologic unde mi sa prescris sermion pe care l am luat 4 luni dar nu am constatat ca ar avea vreun efect pozitiv. am efectuat 10 sedinte de fizioterapie ( unde scurte, curenti diferentiali si ultrasunete ) si 2 sedinte de elongatii. poate gasesc aici cateva sfaturi sau indrumari care ar putea sa mi fie de folos. multumesc !
2 comentarii
0
10-06-2019, ora 10:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cred ca ar trebui sa incepeti printr-un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-06-2019, ora 07:55
adrian walter
Nu este medic/terapeut
adrian walter
buna ziua !
multumesc pentru ca ati avut rabdarea sa cititi cele scrise de mine.
am fost de curand la neurochirurg care mi a recomandat un rmn cerebral pe care l am efectuat si care are urmatorul rezultat :- cateva mici leziuni demielinizante de maxim 4, 5 mm in izosemnal T1, hipersemnal T2/Flair, fara corespondent pesecventa DWI localizate in substanta alba fronto-parietala bilateral avand substrat vasculo-degenerativ;- hiposemnal T2* Gre de 4 mm la nivelul substantei albe frontale stangi - un mic cavernom nu poate fi exclus;- fara acumulari patologice in compartimentul extranevraxial;- fara leziuni acute intracerebrale vizibile pe secventa DWI;- structurile liniei mediene in pozitie normala;- sistem ventricular simetric, cu dimensiuni la limita superioara a normalului;- usoara largire difuza a spatiului pericerebral frontal;- unghiuri ponto-cerebeloase libere, CAI cu dimensiuni normale bilateral;- amigdale cerebeloase simetrice, in pozitie normala;- fara acumulari fluide/parafluide intrasinusale;- ingrosarea a cornetelor nazale bilateral;- usoara deviatie spre dreapta a septului nazal. deoarece neurochirurgul a intrat in concediu am mers la un neurolog sa vedem ce parere are iar acesta mi a spus ca nu sunt probleme mai putin acel posibil cavernom despre care va trebui urmarit.pana la intalnirea cu neurochirurgul ma gandesc sa fac si un doppler la arterele carotide si cervicale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: