Sinuzita?

06-04-2020
dan99dan
Nu este medic/terapeut
dan99dan
De 2 saptamani am probleme cu durerile de cap si sinusuri si o scadere usoara de auz (ma aud cu ecou) nu am facut febra si nu am avut secretii purulente, am luat sinupret solutie si ibusinus + inhalatii cu inhalant, cam dupa o saptamana mi-a fost mai bine dar de 2-3 zile au revenit simptomele si am si secretii nazale cu sange si daca suflu nasul mai tare am sange in servetel (nu imi curge singe din nas), iau parasinus si am reinceput inhalatiile, va rog daca puteti sa-mi spuneti ce sa mai iau ca nu pot sa ajung la orl in perioada urmatoare, mentionez ca am mai avut in trecut episoade de sinuzita cand lucram in constructii facute de la praf si sufar de reflux pe care am inceput din nou sa-l tratez si sa tin regim alimentar. Va multumesc
4 comentarii
0
06-04-2020, ora 19:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Vezi dacă nu ai infecții dentare sus sub sinus.
2. Dacă persista durerea și secrețiile purulente. Posi îl sa fie cazul de antibiotic
0
07-04-2020, ora 08:46
dan99dan
Nu este medic/terapeut
dan99dan
Nu cred ca am infectii la masele, am probleme cu o masea pe partea de jos dar pe partea de sus am dantura perfecta nu am carii sau umflaturi la gingii si nici dureri de dinti. Antibioticul se poate prescrie de medicul de familie sau trebuie sa ajung neaparat la orl? Am mai cumparat de la farmacie spray cu apa de mare si cand il folosesc elimin mucus cu ceva negru, pare sange inchegat, pot sa-l folosesc in continuare pt a curata sinusurile?
0
07-04-2020, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, antibioticul de la med. de familie
daca este un spital functional prin preajma. mai bine sa faci O Radiografie SAF.
nasul trebuie curatat cu sprey
0
12-04-2020, ora 17:50
nicu01linux
Nu este medic/terapeut
nicu01linux
eu mi-am tratat sinuzita cu serrapeptaza si ulei de oregano salbatic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •