Simt ceva ciudat în mijlocul pieptului sau stern

10-10-2021
Suparat 25
Nu este medic/terapeut
Suparat 25
Deci am niste mici deranjări între piept și de unde începe abdomenul sau burta.
Simt că niște înjunghierii dar care nu dor așa tare.
Când vine când pleacă apare oricând și câte odată o simt foarte puțin și alte dați mai mult.
De exemplu azi a inceput de la 3-4 după amiaza și acum am vre-o oră de când simt chestia asta in continuu când mă lasă când vine iarăși.
Este că o înțepătura dar nu doare dar mă sperie...o înțepătura și parcă mă strânge puțin nustiu cum sa explic este foarte ciudat.
Este mai Exact in mijlocul pieptului de unde începe burta de exemplu.
Țin minte că am chestia asta de câțiva ani 2-3 ani cam așa.
Cate odată mă lasă și câteva luni apoi iarăși din senin imi trage câte o înțepătura și mă ține ceva timp.
Nu simt altceva nu îmi este rău sau altceva.
Senzația asta Este mai exact localizata in partea inferioara a sternului in sensul ca imi apar spasme, zvacniri ale zonei respective(eu le asociez cu inima).
7 comentarii
1
10-10-2021, ora 06:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi somatizari de anxietate. Faceti orientativ un test de anxietate online.
0
10-10-2021, ora 11:41
Suparat 25
Nu este medic/terapeut
Suparat 25
Dacă suferi de anixetate aceste simptome pot apărea chiar dacă în momentul respectiv te simți bine?
Mă ținut foarte mult aseară și astăzi parcă simt ceva dar mai lejer.
Ar putea somatizările astea să țină atâta timp, ?
1
10-10-2021, ora 12:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, somatizarile pot aparea chiar daca te simti bine. Citeste despre anxietate. Vezi daca mai ai si alte simptome. E supranumita boala cu 100 de simptome.
0
10-10-2021, ora 19:01
Suparat 25
Nu este medic/terapeut
Suparat 25
Deci dacă am anixetate Este sigur că pot suferi și de somatizări? Toate simptomele sunt doar în imaginația mea? Sau chiar sunt reale dar nu sunt periculoase?
Cred că mă lupt de mult timp cu anixetate dar îmi este foarte greu să cred că unele simptome provin de la anixetate.Primele mele gânduri sunt că am o boală anumea sau că am probleme cu inima și tot așa.
1
10-10-2021, ora 20:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea este o boala a neurotransmitatorilor, hormoni care fac legatura intre neuroni. Neuronii sunt ca niste celule lungi impanzite in tot corpul care comunica intre ele prin intermediul acestor substante numite neurotransmitatori. In cazul anxietatii neurotransmitatorii nu se secreta in cantitate suficienta si de aici contractii ale neuronilor si a musculaturii din jur, ce cauzeaza dureri.
Deci durerea in cazul somatizarilor de anxietate este reala, nu este in imaginatie. Este posibil ca o persoana sa nu aiba multe manifestari pe plan psihic ale anxietatii, ci mai multe somatizari, ca in cazul dv. Tot acelasi tratament primeste si somatizarile (ex: durerile in piept) trec.
Pentru mai multe explicatii stiintifice, urmariti videourile in limba engleza pe youtube, "anxiety and neurotransmitters".
Anxietatea nu este o boala mortala, dar netratata, devine o boala deranjanta.
Ideea ca ati avea o boala grava ("cu inima si tot asa") e unul dintre cele 100 de simptome ale anxietatii.
0
10-10-2021, ora 23:33
Suparat 25
Nu este medic/terapeut
Suparat 25
Nu știu ce să zic oricum vă mulțumesc pentru tot.
Nu știu dacă sunt somatizări să vă spun adevărul.
Eu cred că există o problemă acolo.
Stiu că nu a apărut acum dar pentru prima dată mă ține 2 zile asta mă sperie mai mult.
Vreau sa va fac sa înțelegeți mai exact locația ce ar putea fi acolo Care să mă deranjeze așa. Unde se termină pieptul 3-4 centimetri in jos exact in centru.Sau pe google la imagini dacă scrieți ernia epigastrica apare în câteva poze exact locația unde mă deranjează.
Repet că mă deranjează oricând și în orice as face adică nu mă deranjează la o activitate anumea.De exemplu acum stau in pat și simt niște înțepături care nu sunt așa de puternice și parcă m-ar strange.. cate odată una după Alta și câte odată doar odată că niște spasme musculare nustiu cum altcumva sa explic.
Nu pot să-mi dau seama ce ar putea fi acolo.sau ar putea fi inima nustiu ce să zic.
Ok gata nu mă mai repet.
Probabil voi merge la un cardiolog să excludem orice posibilă problemă la inimă.
Apoi probabil un gastroenterolog? Nu știu nu am nici o mică idee...voi vedea.
Vă mulțumesc.
0
11-10-2021, ora 09:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Mergeti intai la cardiolog si gastroenterolog pentru a exclude orice cauza de acest tip.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •