sfaturi privind administrarea contraceptivelor si pentru slabit

23-06-2007
anna_19free
Nu este medic/terapeut
anna_19free
as aveasi eu o nelamurire in legatura cu aceste contraceptive-am sa va spun pe scurt : acum vreo 2 ani am fost la medic si mi-a dat sa iau marvelon. dupa cateva luni (cam 9) le-am schimbat caci am inceput sa ma ingras foarte tare si am luat tri-quilar.la astea din urma nici nu m-am ingrasat dar nici nu am dat inapoi.cand am vazut asa am facut o pauza de 6 luni in care am zis sa ma refac un pic.acum o saptamana am fost iar la medic si mi-a dat sa iau lo-feminal si mi-a spus sa le iau a 5-cea zi dupa ce mi-a inceput ciclu.acum nu astiu ce sa fac pt ca am mai citit si pe net si am citit ca se iau in prima zi de ciclu.ce sa fac si un sfat va rog pentru slabit
3 comentarii
0
24-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dacă medicul v-a spus să le luaţi în a 5-a zi, înseamnă că trebuie să le luaţi în a 5-a zi.
Pentru slăbit este nevoie să cereţi un regim medicului dv.
0
24-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
Se iau din prima zi a ciclului menstrual. Daca aveti folia vedeti ca sunt 28 de pilule. Deci incepeti din coltu stang de sus si urmati sageata. Cand terminati folia incepti alta fara pauza. daca uitati mai mult de 12 ore sa luati o pilula luati pilula pe care ati uitat-o si la ora obisnuita luati pilula urmatoare. Va protejati 7 zile cu prezervative.
0
24-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
Pentru slabit : mese mai putine cantitativ si caloric, si mai dese 5, cat mai multe fructe si legume. Evitati prajelile, mancarurile grase. Incercati sa schimbati modul de a gati cat mai mult fiert sau gratar. Si foarte multa miscare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Slabire
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  •