Rinoree posterioara, limba albicioasa

14-03-2019
admst
Nu este medic/terapeut
admst
Buna ziua! De ceva vreme am o rinoree posterioara foarte enervanta si nu am descoperit inca de la ce e. Este de culoare alba, destul de vascoasa si o elimin greu. Si faringele este foarte iritat din cauza asta. Pe langa asta si limba este mai albicioasa in special in zona radacinii. Ce ar trebui sa fac ca sa nu mai am simptomele astea? Vreau sa mentionez ca acum urmez un tratament cu controloc 20mg. Multumesc anticipat!
3 comentarii
1
14-03-2019, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu e suficient acel tratament cu controloc luat dimineata, REflucul se petrece noapte in somn
2 obligatoriu regim corect alimentar.. Exclus complet Lactatele, mezelurile, dulcele, otet, lamai, ustuoi, citrce..s.a
3 Radiografie SAF sa vez ce este in sinus
4 antiacide la culcare+ spreiuri naturiste, uleioase.. nas si gat
0
15-03-2019, ora 15:39
NicolaeAlex
Nu este medic/terapeut
NicolaeAlex
Buna ziua, imi cer scuze e prima data cand fac asta si nici personal nu pot venii la consult sunt la o distanta foarte mare, dupa ce am facut un exudat farengian mi a iesit un streptococ beta hemolitic grup D, eu avand ca si simptome dureri de oase dureri in gat in piept, mentionez ca nu am aslo marit doar factorul rematoid, si doar putin fibrogenul mi s a recomdat sa iau ampicilina 10 zile, nu a functionat, apoi 10 zile eritromocina ma simt mai bine dar cum am dat de frig au inceput iar simptomele.. e sensibil la foarte multe antibiotice nu e rezistent la nimic nu stiu ce să aleg nici injectabil nu pot ptc lucrez in restaurant si nu mi permit concediu medical..va rog mult cu un sfat m am saturat sa umblu din cabinet in cabinet.
0
15-03-2019, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie sa faci tot posibilul sa nu mai faci reflux gastro esofagian...
sau e cazul de consult la gastrologie si tratament daca stii ca sunt probleme gastro -intestinale
sau e suficient regim fara Otet, lamai, usturoi, citrice, acidulate.. \
la culcare se ea un antiacid de supt
2 Streptococii neenterococici de grup D (Streptococcus bovis) fac parte dinflora normala a intestinului şi sunt cauza unor endocarditeBICILIN 5 (ucraina) se poate face 1 pe luna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: