Rinita cu mari probleme, in sarcina

13-10-2018
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Buna
Sunt insarcinata in 22 de saptamani si de o luna am fost diagnosticata cu rinita de sarcina.
Am fost la medicul ORL-ist si am urmat tratam. cu Nasonex 2 saptamani dupa care am facut niste rani foarte urate in nas. Acum folosesc unguent Emofix pt tratarea ranilor care sunt pe trecute dar am mucoasa uscata incat noapte nu pot dormi..atipesc si ma trezesc, cu gatul foarte foarte uscat. Daca mai folosesc Nasoneax sau Avamyx imi sangereaza iar narile.
Sunt disperata pentru ca nu pot dormi, nu ma odihnesc deloc, am tot folosit vitamina A, Rhinoil...apa de mare.nu are efect, si uscaciunea persista. Mai am pana la nastere si nu stiu cat mai pot rezista, cred ca fac si atacuri de panica in timpul noptii...mereu e ori infundat nasul, ori stranut si imi curge foarte tare, ori e uscat, nicicum nu e bine.
Sfaturi va rog.
Va multumesc frumos !
16 comentarii
0
13-10-2018, ora 03:52
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Completez cu faptul ca imi este foarte frica de eventuale complicatii...psihic chiar nu mai rezist.
0
13-10-2018, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sarcina este un stres Hormonal pentru organism si acutiseaza multe boli cronice
2 trebuie sa te hidratezi corect cu apa si ceai..., sa te alimentezi corect ca sa nu ai reflux gastro-esofagian in somn.. fiindca acidul gastric urca pana sus..in sptele nasului si intretine nflamatia acolo
3 vorbeste cu ginecologul ce antacide ai voie sa folosesti la culcare sa previi refluxul
4 nasul se spala doar cu ceai cald de musetel.seru si sarea..usuca si mai mult
dupa foloseste rinopanteina sprey si crema
5 foarte rar, pep termen scurt de 2-3 zile se poate admnistra si un ser.Efedrinat, bixtonim 1-2 pic...pe noapte sa se desfunde nasu..ca sa poti sa dormi
0
13-10-2018, ora 09:44
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Va multumesc mult pentru raspuns !
0
16-10-2018, ora 04:58
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Buna dimineata
Revin dupa ultimul control la medicul orl care mi-a zis ca nu ma mai poate ajuta cu desfundarea nasului atata timp cat nasonex ( care imi facea bine) si avamyx imi provoaca sangerari.
Am folosit bixtonim in doua, trei seri( imi usuca nasul).
Ce as putea sa mai fac? La cat timp dupa vindecarea ranilor din nas as putea sa mai folosesc nasonex?
Daca s-au vindecat ranile pot folosi rinopanteina recomandata mai sus?
Va rog sa ma sfatuiti, mai am 3 luni pana la nastere si nu pot rezista asa.
Va multumesc pentru rabdare !
0
16-10-2018, ora 05:09
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
As putea sa mai folosesc alte picaturi gen Olinth, Vibrocil...
0
16-10-2018, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate sau unul sau altul.. putin
si dupa vit a uleioasa sau rinopanteina crema in nas
0
16-10-2018, ora 11:32
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Nu am gasit unguent, doar sprey rinopanteina...il pot folosi ?
0
18-10-2018, ora 07:53
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Dl dr, revin la dvs...ranile din nas au trecut in mare parte dar acum mi se formeaza cruste galbui
Imi dau seara cu Nasic pt copii cate o picatura ca sa pot dormi si am nasul foarte uscat cu tot cu gat, oricata apa as bea nu are efect si imi provoaca o tuse uscata. Nu ma odihnesc deloc. Ce sa mai fac?
0
18-10-2018, ora 09:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intreaba ginecologul daca ai voie Vit A si vit E.. in capsule sa hidratezi celula din interior
exclude absolut toate alimentele acre, acide, citrice, otet, lamai..usturoi
spala nasul cu ceai cald de musetel...
dupa aplici crema
0
18-10-2018, ora 10:07
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Voi proceda dupa recomandarile dvs.
Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsurile dvs si pentru rabdare.
0
18-10-2018, ora 10:42
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Vreau sa va mai intreb daca sprey-ul rinopanteina imi poate provoca sangerari? Am folosit mai devreme dupa care am stranutat si s-a format o alta rana.
0
18-10-2018, ora 11:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil
schimba pe rinopanteina ung.
0
18-10-2018, ora 12:16
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Multumesc pt ajutor!
0
24-10-2018, ora 02:37
Only me
Nu este medic/terapeut
Only me
Dl dr revin la dvs.
Medicul ginecolog mi-a zis sa ma feresc de vit A in sarcina, iar rinopanteina unguent imi usca nasul foarte, foarte tare.
Am fost la un alt medic ORL si mi-a prescris Marimer izotonic, Nasonex si un unguent preparat in farmacie
( mentol, eucalipt, efedrina, dexametazona, vit A, vaselina si inca ceva ce nu inteleg de pe reteta, cred ca cemfor sau ceufor) Nasul e la fel infundat si uscat...il mai umezesc, cu rhinoil...si seara imi pun cate o picatura de nasic pt copii. Adorm 2-3 ore, dar m-am trezit de dimineata cu urechea dreapta infundata si cateodata cand inghit simt o usoara durere.
Va rog sa imi spuneti ce sa mai fac.
Mi-e frica sa nu fac complicatii, traiesc, cu aceasta teama si ma intreb de ce nu se amelioreaza macar putin, ba din contra parca se agraveaza.
Chiar simt ca nu mai am putere.
Va multumesc mult pt sfaturile de pana acum !
0
24-10-2018, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti tratamentul de la ORL..si va intoarceti la el.. la control
0
18-03-2019, ora 16:54
Maria_Daniela1982
Nu este medic/terapeut
Maria_Daniela1982
Bună,
Și eu am fost diagnosticată cu rinită de sarcină, am născut acum 5 săptămâni și încă nu mi-a trecut. Poți să-mi spui dacă tu ți-ai revenit?
Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.