Psihoza acută și tranzitorie

26-04-2022
CHiP
Nu este medic/terapeut
CHiP
Buna ziua, sora mea a avut o cadere psihotica, avea halucinatii, si cand a zis ca vrea sa se arunce de la etaj am internat-o, a iesit dupa 3 saptamani, era mai bine, a urmat medicamentele, iar acum dupa 2 luni de medicamente a inceput sa fie rau, are zilnic ganduri de sinucidere, episoade cand plange dintr o data! Are 26 de ani, doctorul de la spital a zis ca dupa 6 luni daca este bine, nu o sa mai fie nevoie de medicamente. Va rog daca stiti, se mai poate face bine? Vre o recomandare de un psihoterapeut in Bucuresti care se poate ocupa mai bine. La Obregia a fost pe graba, doctorii nu prea vorbeau cu ea!
Va multumesc frumos!
12 comentarii
3
26-04-2022, ora 22:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Poate a renuntat la tratament si nu va spune.
Daca e vorba de episod psihotic si renunta la tratament, episodul poate reveni oricand.
In bolile acestea tratamentul este de durata si se tine legatura cu medicul psihiatru lunar pentru ajustarea lui.
Tot timpul se adauga, se scade ceva pana cand pacientul se stabilizeaza.
Gandurile acestea nu prea trec doar cu psiholog. Desigur, e bine sa faca psihoterapie dar tratamentul e baza.
4
27-04-2022, ora 00:16
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai intreaba un alt medic zic eu, ca el poate sa-ti zica cu siguranta ce si cum, si ce trebe facut sa nu se mai simta rau.
Se poate face bine, nu este exclus. Daca ai doar o psihoza nu inseamna ca vei mai avea.

Oricum apropo ca medicii nu prea vorbeau cu ea:
Mai acu ceva ani cand eram la psiholog venise un rrom f bogat care pierduse 2 milioane de euro la cazinou, omu venise si cu bodyguard acolo, era smecher, se internase sperand ca scapa de mania jocurilor de noroc.
Toti doctorii stateau in fundul lui, zi de zi vb cu el, il intrebau cum se simte si asa mai departe. Bine, precis ca ala arunca cu banii in stanga si dreapta, dar vreau sa spun doar.
Si pe sora prietenului meu cu schizo nu a vazut-o un doctor 6 saptamani, i-a dat tratament la inceput, si gata, a iesit stabilizata de acolo (ca facuse o criza), dar asta este.

Dupa aia rrom-ul le-a invitat pe cele doua doctorite la casa lui sa vada ele ce case are el, iar ele erau f incantate de asta.
Deci banu invarte lumea ! Trist dar adevarat.
Si ele argumentau "da domne, trebe sa il vedem des, ca sa vedem cum evolueaza treaba, cum se simte".
Si la cei de rand, e jale.
Mai ales ca acuma cu noile directive UE, am auzit ca medicii stau mai putin de vb cu pacientii, mai mult au birocratie de facut, completat n formurale, dosare, etc.

Clara, da, sa ia tratamentul dat, si daca dupa 6 luni e bine, e posibil sa nu mai faca niciodata psihoza, ca o psihoza nu este schizo care nu se mai vindeca.
1
27-04-2022, ora 00:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vad ca esti expert si in psihoze. Cati oameni ai intalnit cu o psihoza fara sa mai faca alta care sa revina?
Eu pe toti pe care i-am intalnit (si nu au fost putini) au refacut-o. Tu nu ai psihoza si te tratezi de ani si ani. De ce nu intrerupi tratamentul?
Despre ce vorbesti?
Vezi ca scrii alaturea cu drumul si o sa te contrazic.
Toti medicii desore care am auzit ca au intrerupt tratamentul pacientilor i-au adus in episod (recadere).
O psihoza nu este o depresie, nici o anxietate. Ele evolueaza si se pot transforma in schizofrenie fara tratament.
Deja fata a avut halucinatii si are ganduri negre. Cu recadere rapida (dupa numai doua luni), nu stim daca mai ia sau nu tratamentul.
Ce zici? O lasi sa se trateze fara sa i se puna pecetea unei boli grave pe viitor?
1
27-04-2022, ora 10:15
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Daca a facut o recadere, ori nu a mai luat tratamentul la timp, ori are nevoie de schimbarea schemei de tratament. Orice schimbare trebuie discutata cu psihiatrul. Are nevoie de un psihiatru bun care sa- i urmarească evoluția bolii. Daca merge si la psiholog trebuie sa o facă concomitent cu tratamentul, in bolile psihice nu are voie să întrerupă medicația.
1
30-04-2022, ora 20:35
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Clara, pai eu am zis ca poate nu mai revine psihoza, ca asa i-a zis medicul ei, nu ca zic eu, am zis poate, si tu nu ai cunoscut toti psihoticii de pe glob ca sa stii ca la toti e la fel, ai cunoscut un cerc restrans de persoane.
Uite ce a zis "doctorul de la spital a zis ca dupa 6 luni daca este bine, nu o sa mai fie nevoie de medicamente".
Si banui ca medicu e expert in psihoze zic eu, adica tu contrazici acel medic se pare.
La ideile mele poti sa ma contrazici, ca nu ma deranjeaza, ca pot gresi si eu.

Probabil medicii cunosc mult mai multi pacienti in cariera lor decat cunosti tu, poate daca ai doar un episod, poate sa nu mai revina, si sa revina doar daca ai schizo adica trei psihoze la rand, atunci da, nu scapa fara tratament.
Si pana la urma lasa sa scoata trat dupa 6 luni medicul, sa vedem ce se intampla, daca revine psihoza sau nu. Ca doar asa aflam. Si daca revine, aia e, reia trat si continua mereu cu el.
1
30-04-2022, ora 22:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tu te faci ca nu intelegi sau chiar nu intelegi?
Daca revine si face minim 3 episoade psihotice i se pune diagnosticul de schizofrenie, care o va afecta toata viata, atat pe ea cat si pe intreaga familie.
Da, am vazut si cunosc cazuri numai de medici care si-au scos pacientii de sub tratament si au recazut si si-au distrus vietile. Putin i-a durut pe medici de vietile lor si de toate pierderile uriase pe care le-au avut in acele crize. Nu a raspuns nimeni. Bineinteles ca ii contrazic pe medicii care scot tratamentul pacientilor sau care le dau sperante false. Nu numai ca se produc recaderi, dar recaderile sunt mai grave. Tratamentele de dupa sunt mai puternice si afecteaza cognitia.
Stai in banca ta in unele subiecte. Scrii aiurea ca sa te bagi in seama si induci in eroare. Scrie pe tema diabetului daca ai diabet si te pricepi la diabet.
Vezi ca m-au enervat rau raspunsurile tale in ultima perioada. Incearca sa te mai abtii mai ales unde nu ai niciun fel de experienta!
1
01-05-2022, ora 23:52
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Si daca te-au enervat raspunsurile mele nu e problema, poate esti simpatica cand te enervezi, enerveaza-te mai tare ca, cu cat te enervezi mai tare, cu atata poate devii mai simpatica foc, ca eu tot asa o sa raspund, o sa-mi sustin parerea. Eu am incredere in medici, ca aia au 11 ani de carte, si multi vor zice la fel, nu pot sta in banca mea doar ca sustin un medic.
Tu cunosti cativa, nu cunosti asa multi pacienti asa cum cunoaste un medic, nu ai experienta clinica cu n pacienti, e posibil sa revina episodul, e corect, insa poate sa nu revina, si daca revine, aia e, se da trat, se stabilizeaza si ramane cu doua episoade, si nu va apuca al treilea, asta e, dar e de incercat, ca daca nu mai revine ? Tii omu pe trat aiurea ?

Si oricum initiatorul va asculta medicul, deci oricum ce zici tu, nu prea va fi pus in aplicare, aici dam doar niste pareri fiecare, si initiatorul ia decizia care vrea, nu am eu dreptul sa-ti zic tie sa nu mai zici, sau tu mie.
Putem sa ne contrazicem insa, asta e altceva.
Tu ai dat parerea ca nu se face bine, eu am zis ca e posibil sa da, asa cum sustine si medicul ei, in cine crezi ca va crede ?

Zi tu medicului ala sa stea in banca lui (ca daca mi-ai zis mie care-l sustin, automat i-ai zis si lui), ca te da afara din cabinet si te va intreba pe ce competente legale sustii tu ce sustii. O sa te intoarca frumos, o sa zica ca daca tu stii cativa care sunt cum zici, nu inseamna ca altii 500 trebe sa fie la fel. Si inseamna ca a avut pacienti care dupa doar un episod nu au mai facut altul dupa ce a lasat trat, altfel nu se risca el chiar asa.
Ca unii nu se risca, ca poate nu au avut experienta cu asta si gandesc ca tine.
0
04-05-2022, ora 17:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ba au facut episod dar s-au dus pe urma la alt medic pentru ca intaiul i-a bagat in episod.
Fata acum e la al doilea episod. Nu stim daca ia sau nu pastile si de ce au revenit gandurile. Unii medici pun din prima diagnosticul de schizofrenie. Nu asteapta al treilea episod.
0
04-05-2022, ora 18:07
CHiP
Nu este medic/terapeut
CHiP
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! O vom monitoriza, medicamentele i le administram noi! Speram ca o sa fie binee!!
0
07-05-2022, ora 00:31
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
clara_p, pai aia e, pe cine sa crezi ca pacient ? Crezi doctoru, nu stii ca ala face bine sau nu face, ca nici asa sa iei 10 medici la rand nu e bine.
0
07-05-2022, ora 01:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ba e foarte bine atat timp cat unii doctori scot medicatia ca sa faca pe plac pacientului si acela intra in episod. E chia indicat sa schimbi medicul in aceste conditii. Darbine, tu nu te-ai confruntat cu psihoza ca sa stii despre ce vorbim. Psihoza despre care vorbeste domnisoara poate duce chiar la sinucidere...
0
07-05-2022, ora 20:02
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Medicu nu scoate medicatia sa faca pe plac, ci considera ca poate sa nu mai faca alt episod, ca pana la urma nici nu stie ce vrea pacientul, ca multi nu zic nimic, se duc si medicu zice ce si cum.
Iar cu sinuciderea, daca ar fi sa se intample, oricum se scapa de o viata de kakao cu o boala urata si efecte secundare nasoale de la medicatie, izolare sociala, etc, deci la o adica ar fi orice rau spre bine, dar sigur, nu e de preferat sa se intample.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: