Probleme psihice

03-09-2023
Petru 000
Nu este medic/terapeut
Petru 000
Salutare!
De mic copil nu prea discutam cu nimeni. Pe la vârsta de 16-17 ani am inceput sa aud sunete gastrice. Apoi pe la varsta19 ani m-am apucat de studiat despre piata financiară. Mă gândeam foarte mult la deciziile pe care le luam la bursa. Mereu in capul meu îmi venea gânduri despre ce as putea face că sa pot să câștig la bursa(idei de noi tranzacții, indicatori). Am ajuns sa fac și daytrading( tranzacții foarte des) Eram foarte euforic când câștigăm și foarte trist, stresat când pierdeam.Gandul îmi era mereu la bursa. Reușeam să dorm. Nu cred că am avut insomnii.De la o bucată de vreme au început să apară în capul meu voci (in genul cine e in spatele bursei, când iei decizia sa iei o tranzacție de unde îți vine acest gând etc.) Am ajuns sa pierd câteva tranzacții. Cât timp erau pe minus eram mereu stresat. Credeam că se vor întoarce în favoarea mea tranzacțiile. Am ajuns cu contul cam de unde am plecat. Adică nu am pierdut nimic din ceea ce am depozitat că și capital la început. Astfel(ajuns cu contul de capital de unde am plecat) m-am hotărât să renunț brusc la bursa.Vreu sa menționez faptul că și în weekend tot despre bursa citeam sau făceam analize financiare. In momentul in care am decis sa renunț la bursa au început să apară, , mai insistent " gânduri asociative ( la bursa cam asta facem incercam sa asociez o informație cu alta, de exemplu:bursa o să scadă deoarece urmează un eveniment important). Prin gânduri asociative vreau sa spun ceva de genul: mă gândeam că viața e un hazard ca la bursa, ideea de revenire la medie (ești trist, corpul va căuta muzica sau ceva de genul pentru a compensa și astfel revii la o medie, cu alte cuvinte vedeam lume prin intermediul principiilor de la bursa). In seara zilei in care am decis sa renunț la bursa mi-au venit în minte un șuvoi îngrozitor de tare de gânduri de hulă împotriva Lui Iisus Hristos de mă zvârcoleam in pat. Acest șuvoi nu a durat mult.Dar din acel moment parca eram rupt în doua. Îmi ascultam gandurile.Într-o zi aveam impresia că totul e un hazard și mi-a venit în minte să mă duc la un shop(McDonald's sau Spartan) sa iau un burger, să mă așez la masa din centru sa fac cruce înainte de a mânca și după ce mănânc. Credeam că ar trebui sa ii învăț pe oameni să de-a mulțumire lui Dumnezeu.(când tranzacționam la bursa mă și rugam, citeam adesea acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și Pururea Fecioarei Maria, dar nu pentru câștig financiar). Pe drum la întoarcere m-am întâlnit în stație cu o doamna care m-am rugat sa ii pun o melodie de relaxare la sunetul de apel. Pe imaginea de fundal era chipul Maicii Domnului.Ajung la bloc și încep sa vina șuvoaie de gânduri de invinovatire. Îmi aduc aminte de doamna din statie și pun sa ascult melodia, , Pe tine te fericim" in limba greacă. Au urmat momente de idei nebune, fara sens. Am ajuns sa incerc sa mă sinucid, dar în final m-am autovatamat.M-am crezut că sunt de la fiu de Dumnezeu la antihrist.Am ajuns la psihiatrie de trei ori. Prima ora am stat 25 de zile, apoi 14 zile, iar ultima data am ajuns deoarece am trecut printr-un episod in care parca mi s-a tăiat tot cheful de viață, îmi era scârbă de orice(nici muzica, nici mâncare, îmi era greata de orice)și aveam gânduri suicidare.Pe drum spre spital mi s-a încleștat limba. Ajuns l-am spital mi s-a administrat un medicament prin injecție, și astfel, l-am insistentele mele am fost lăsat să merg acasă.A doua oară m-am internat singur deoarece am avut un episod in care îmi venea în minte să ucidă și aveam miros de sânge(halucinație de la autovatamare?). Tratamentul mai uitam să îl iau.
Simptome:
Greata
Frica foarte mare
Stres
Pierdere de memorie
Lipsa atenției
Gânduri obsesive

Momentan mai am gânduri de înjurături, lipsa atenției, a concentrării, probleme cu memoria, mai am din cand in când și gânduri de sinucidere trecatoare, aud zgomote gastrice chiar dacă am mâncat, mă mai apuca tremuratul, mai am convulsii musculare, o durere de cap frontală, mai am impresia că mă mișc ușor involuntar, nu îmi plac zgomotele.
Am avut episoade de euforie, de depresie și anxietate.
Cel mai mult cred că am TAB.
Credeți că e genetic sau bursa a declanșat toate aceste stări? La bursa când câștigi îți crește nivelul de dopamina foarte mult, stai cu stres mult la tranzacții și stresul creste, te simți depresiv când pierzi. Oare aceste creșteri de dopamina urmate de stres(stări datorate câștigului sau pierderii unor tranzactii) Poate sa fie cauza in care am avut episoade manie și de depresie? Nemaiavand bursa, creierul cred că dorea din nou aceste stări și poate astfel a translatat aceste stări in realitate sau stresul este cel care am fost factorul care a declanșat aceste episoade de frica și manie care inca mai survin+ tremurături și convulsii musculare+gânduri obsesive sau injuraturi? Analizele făcute la spitalul de psihiatrie când am fost internat prima oara au ieșit toate bune, in parametrii normali.Multa sănătate și aștept părerile voastre cu privire la întrebări.
21 comentarii
0
03-09-2023, ora 00:49
Petru 000
Nu este medic/terapeut
Petru 000
+mai aud cum parca picura(ca picătură chinezească) in nas când stau într-o anumită poziție.
0
03-09-2023, ora 09:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Poate fi tab. Medicii ce diagnostic au pus?
Tratamentul in tab este continuu pana la sfarsitul vietii si este esential pentru a nu mai face recaderi.
E posibil ca bursa sa fi fost cauza pe un fond genetic mai precar.
Ce tratament luati acum?
0
03-09-2023, ora 13:29
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Din ceea ce descreti este o afectiune de intensitate psihotica, conteaza mai putin cum ii spune. Este nevoie de internare de urgenta si tratament luat in mod constant. Doar asa mintea se va mai linisti si gandurile acelea neplacute vor disparea.
0
04-09-2023, ora 09:18
Petru 000
Nu este medic/terapeut
Petru 000
Nu iau momentan tratament.
0
04-09-2023, ora 09:19
Petru 000
Nu este medic/terapeut
Petru 000
Am sa consult un doctor.
0
04-09-2023, ora 09:34
Petru 000
Nu este medic/terapeut
Petru 000
Oare cum afectează cu timpul medicamentele sănătatea?
0
04-09-2023, ora 13:28
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Depinde despre ce drog vorbim. Daca vorbim despre lobotomia chimica (neuroleptice) - cel mai grav drog din psihiatrie in momentul asta:

- 5% probabilitate de diskinezie tardiva (parkinson) pe an si se cumuleaza. La 5 ani aveti 25% probabilitate, la 10 ani 49%. In 75% din cazuri este ireversibila. Acest lucru a fost descoperit in anii 80.

- 1% micsorarea creierului pe an in oameni, 14% la 18 luni in maimute in propriul studiu al companiei care fabrica Olanzapina, facut defapt in scopul de a refuta aceasta idee. Aceasta problema de lobotomizare, de micsorare ingrozitoare a creierului a fost acceptata unanim in psihiatrie deabea in anul 2013. Drept urmare au fost reduse la jumatate dozele legale. Se mai si micsoreaza in lobul frontal, intr-o parte foarte importanta a creierului, nu oriunde.

- 20-25 de ani speranta de viata mai mica datorita diabetului, obezitatii, problemelor metabolice, cardiace, etc. etc. etc. Sutele de efecte secundare ale acestor droguri conduc la o scadere a sperantei de viata cu 20-25 de ani in medie. Oamenii incep consumul in general la 30 de ani, daca ar incepe mai devreme probabil ar fi mai mare scaderea sperantei de viata.

- 75% rata de lucrat a schizofrenicilor in tarile unde nu se folosesc neuroleptice (Nigeria, India, Columbia, etc.) vs 13% in tarile unde se folosesc (inclusiv Romania). Rata de recuperare pe 20 de ani, 62% vs 25%. Aceste procente sunt luate din studiul "International Pilot Study of Schizophrenia" facut de Organizatia sanatatii mondiale, studiu pe 20 de ani facut de 2 ori ca sa fie siguri.

- Numarul de episoade psihotice este egal in primii 2 ani intre grupul lobotomizat si grupul ne-lobotomizat. Dupa 7 ani, 65% din grupul ne-lobotomizat isi revine complet, doar 13% din grupul lobotomizat isi revine. Acel procent de 13% scade la 5% la 15 ani, 4% la 20 de ani. Aceste cifre sunt luate din studiul lui Harrow 2012 din Chicago, cel mai bun dintre studiile ne-randomizate pe termen lung (adica peste 2 ani) facute despre lobotomia chimica. Exista inca 10 astfel de studii ne-randomizate si unul randomizat facute incepand cu anul 1967, in toate a iesit la fel.


Celelalte droguri psihiatrice au efecte secundare ceva mai usoare. Problema este ca in afara de benzodiazepina pe atacuri de panica, practic nici un alt drog de acolo nu bate placebo pe nimic. Sunt tratamente inutile si daunatoare. De aceea este obligatoriu sa verificati:

1) Drogul respectiv bate placebo pe afectiunea respectiva sau este un simplu "ulei de sarpe"
2) Care sunt efectele secundare ale acelui drog

Este dreptul dumneavoastra de a fi informat, ba chiar este o datorie. Teoretic psihiatrii sunt obligati sa informeze pacientul despre efectele secundare, din pacate in practica nimeni nu face asta. Daca refuzati tratamentul, respectivul pierde 150ron/luna pe viata. E ca si cum ai avea pretentia ca un dealer de masini sa va explice cu maxima sinceritate defectele masinii pe care incearca sa v-o vanda.
0
04-09-2023, ora 13:42
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Legat de genetica - problemele ce tin de psihoza nu au de a face cu genetica, de aceea nu exista nici markeri genetici sau biologici si nu exista teste medicale pentru asa ceva.

Exista pe pamantul asta boli genetice. Exista boli in care 10% din cei care o au o fac genetic, 90% nu. Exemple de genul acesta sunt multe in neurologie. In astfel de cazuri se face test genetic si se verifica daca respectivul are acea gena asociata cu afectiunea. In cazul afectiunilor de natura psihiatrica, ne-existand gene asociate cu aceste afectiuni, nu se poate vorbi despre asa ceva.

Si nu e ca si cum "nu le-am descoperit noi inca" - studiul tuturor genelor individuale si asocierea lor pe toate bolile cunoscute a fost finalizata deja. Traim in era post The great human genome project. Pana si la boli foarte rare, cu incidenta 3/100.000 se cunoaste daca exista sau nu gena asociata cu acea afectiune. Verificarea genelor s-a terminat demult iar pe partea de psihoza nu a iesit nimic. A fost o pista falsa.

Majoritatea covarsitoare a afectiunilor medicale (nu psihologice) nu au o cauza genetica, ce sa mai vorbim de cele psihologice. Este important sa cunoasteti acest lucru intrucat pacientii care cred in explicatii genetice/biologice pentru afectiunile psihice au o rata de revenire mai proasta, cel putin pe depresie unde exista 3 astfel de studii si pe psihoza unde exista 1 studiu despre asta. Omul isi ia placebo negativ + ca evita sa se concentreze pe problemele reale din viata lui care au cauzat acele simptome.
0
04-09-2023, ora 14:03
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Legat de cauza reala a problemei: Am o intuitie legat de ce ar putea fi...

Desi pare o problema irelevanta cea cu bursa la prima vedere, e posibil sa nu fie. In liceu aveam o meserie bine platita la momentul respectiv (acum nu mai este) si castigam 20.000$/luna la un moment dat, apoi am cazut la 5000$/luna si nu am mai revenit niciodata sus. Fiind tanar si foarte narcisist, am suferit enorm la momentul respectiv, mult mai mult decat la probleme mult mai serioase obiectiv vorbind (decese, imbolnaviri ale celor apropiati). Sa suferi atat de mult ca ai scazut de la 20k la 5k pe luna pe vremea cand un medic rezident avea 850ron salariu si cam toata lumea din RO avea atat pare penibil, dar cand esti tanar si ti s-au urcat umpic la cap sumele astea, problema e foarte serioasa.

La fel ca tine, la momentul respectiv eram crestin si m-am revoltat foarte rau pentru nedreptatea asta pe cine altul daca nu pe d-zeu? Revoltandu-te de la nedreptatea patita, ajungi sa iti pui si alte intrebari legate de dreptate, capitol la care crestinismul nu sta prea bine. Ajungi sa te gandesti ca sunt oameni mai nedreptatiti ca tine pe pamant, oameni nascuti in blocuri de nefamilisti, oameni care se nasc cu handicapuri fizice severe, fara maini fara picioare, cu retard, etc. Cine a pacatuit? A pacatuit el, a pacatuit altcineva pentru el sau a fost pedepsit arbitrar? Putini oameni isi schimba religia de-a lungul vietii. In cazul crestinilor, daca e sa si-o schimbe vreodata, si-o schimba cand au sub 25 de ani in urma unui eveniment perceput ca o mare nedreptate asupra lor.

A existat si alt eveniment serios in afara de problema la bursa? Ceva din zona umilintei? Sentimentul de nedreptatire sau cel de umilinta e mai puternic? La bipolaritate nu se cunoaste cauza si nu se va cunoaste niciodata, intrucat e prea rara ca sa poata fi produse statistici. S-au produs insa statistici pe schizofrenie si s-a elucidat putin problema in ultimii 10 ani. Pare a fi legata de probleme de umilinta si uneori situatii generatoare de paranoia. Mor de curiozitate care este cauza bipolaritatii, din pacate nu vom sti niciodata cu adevarat. Fara dovezi macar statistice, ca stiintifice nu putem avea in acest domeniu, nu ne raman decat zeci de teorii ne-confirmate, fara dovezi in spate. Apoi ne indragostim de acele teorii, ne alegem o teorie preferata din 50 si abandonam orice urma de onestitate intelectuala. Asa ca e bine sa fim precauti si modesti cand vorbim de cauza bipolaritatii, sa recunoastem ca nu stim inca.
0
04-09-2023, ora 14:16
Petru 000
Nu este medic/terapeut
Petru 000
Că medicamente iau Romparkin 4mg pe zi și rispolept 3ml pe zi.
0
04-09-2023, ora 14:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Petru 000

Luati ce va da doctorul care v-a consultat, nu ce va zic pacientii netratati pe forumuri. Tineti legatura cu dr.daca doriti sa fiti bine.
0
04-09-2023, ora 14:59
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Eu zic sa nu va luati nici dupa oameni de pe forum nici dupa dealeri de droguri. Drepturile pacientului spun ca fiecare om are dreptul de a isi alege singur tratamentul. Nu poate nimeni sa va spuna cum va functiona X drog pe Y persoana, depinde de la om la om. Drepturile pacientului spun ca nimeni nu poate fi fortat sa ia un anume tratament si tot-odata nimeni nu poate fi oprit din a lua un anume tratament.

Fiind decizia dumneavoastra, este in acelasi timp si responsabilitatea dumneavoastra de a va informa despre cele 2 lucruri esentiale:

1) Drogul respectiv bate placebo pe afectiunea respectiva, este un simplu "ulei de sarpe" sau mai grav, este reversal medical (adica inrautateste situatia pe afectiunea respectiva) 13% din tratamentele actuale, la modul general in medicina per ansamblu, nu in psihiatrie, sunt reversaluri medicale. Odata la cativa ani descoperim cate un reversal medical criminal.
2) Care sunt efectele secundare ale acelui drog?

Pana nu veti citii PERSONAL acele studii, nu veti sti niciodata cu adevarat. Atat oamenii de pe forum cat si cei care vand aceste droguri va pot mintii (mai ales daca au un interes financiar) sau, mai grav, de cele mai multe ori nu au citit niciodata acele studii nici ei.

Si cand cineva isi cumpara o masina sau un televizor, se informeaza destul de mult inainte de achizitie. Cel putin la fel de mult ar trebuii sa se informeze cand ia risolept de 3ml, echivalentul a 15mg de olanzapina, ca atunci cand isi cumpara un televizor.

Sa isi asume cineva raspunderea pe ce droguri consumati? Adica sa isi asume raspunderea daca maine intrerupeti abrupt drogurile, intrati in sevraj (numit Psihoza Tardiva in cazul sevrajului de neuroleptic) si faceti vre-o prostie? Sa isi asume cineva raspunderea ca luand aceste droguri, va schizofrenizati pe viata si, avand mult mai multe episoade decat ati fi avut fara, poate in unul din aceste episoade faceti vre-o prostie? Credeti ca vre-un psihiatru sau cineva de pe forum ar fi dispus sa isi asume in scris, la notar, aceasta raspundere? Adica sa isi ia el pedeapsa in locul dvoastra daca greseste, in orice directie ar gresii? Raspunderea e integral a dumneavoastra, indiferent in ce directie se greseste. Nu e nici a mea nici a Clarei nici a producatorului sau distribuitorului acelui drog.
0
04-09-2023, ora 17:16
Petru 000
Nu este medic/terapeut
Petru 000
Mai am pierdere de memorie și lipsa de atenție. Simt că nu mă pot concentra la realitate.Primul episod a fost in luna Februarie la începutul acestui an.Au mai urmat doua episoade grave. Din ianuarie și până acum am mai întrerupt medicamentația și aveam stări de hight, low.
0
04-09-2023, ora 18:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faci foarte rau ca intrerupi medicamentatia. Tratamentul nu se intrerupe nici macar o singura zi. Nu te juca cu creierul tau. Mergi lunar la medic si spune-i doctorului ce simti ca sa stie ce sa iti adauge sau ce sa iti scoata.
0
04-09-2023, ora 19:45
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
"Nu te juca cu creierul tau."

Ironica recomandare. La doza standard de neuroleptic creierul se micsoreaza cu 1% pe an. La doza de 3ml risolept naiba stie. Este un drog care "stinge creierul" - de aici si denumirea de neuroleptic. 70% din creier este stins la doza aceea. La fel ca un muschi, el se atrofiaza daca nu este folosit. De aici si problema cu micsorare.

Nu exista nici un drog legal sau ilegal pe pamantul acesta care sa distruga creierul mai rau ca neurolepticul. Nimic nici nu se apropie ca si pagube cauzate creierului comparativ cu aceasta substanta. Una e sa te joci cu creierul tau, alta e sa ti-l distrugi complet. El nici nu mai creste la loc daca neurolepticul este oprit si nici nu poti sa-ti faci transplant de alt creier. Asa ca sunt perfect de acord ca nu e bine sa te joci cu creierul tau...

Iar legat de intreruperea tratamentului - ca orice drog, cauzeaza sevraj, mai ales daca e intrerupt brusc. Acel sevraj este identic cu psihoza, se cheama "psihoza tardiva" si este confundata apoi cu un episod real. Omul concluzioneaza: "m-am oprit din luat neuroleptic si uite s-a intors psihoza, asa ca tre sa iau la infinit". Este ca si cum cineva ar intrerupe heroina si, din cauza sevrajului, ar concluziona ca trebuie sa ia la infinit.

Pentru a afla daca trebuie luat la infinit sau maxim 1 luna, trebuie verificate studiile pe termen lung. Exista 10 astfel de studii nerandomizate + 1 randomizat + 4 randomizate care se fac chiar acum. Prin studiu pe termen lung se intelege peste 2 ani. Ce se intampla cu oamenii care ia asa ceva 2+ ani versus cei care nu ia, cine are mai multe episoade psihotice si cine are sanse mai mari de revenire din afectiune.
0
05-09-2023, ora 22:43
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
E bine ca accepti faptul ca benzodiazepina e buna pe tulburarea de panica.

Aspectul acesta in legatura cu necunoasterea mecanismelor de actiune ale antipsihoticelor, te pune, intr-adevar, pe ganduri, in perspectiva evolutiei/involutiei creierului.
0
08-09-2023, ora 12:41
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Problema ta e genetica, ai si TAB cu elemente psihotice, sau ai si putina schizo, insa medicul stie mai bine.
Cum naiba ai prob astea si nu iei tratament ?! Cum adica "am sa consult un doctor", pai trebuia deja sa fi sub tratament si sa fi consultat medic.

Nu bursa e de vina, s-a activat boala pur si simplu, iar scenariile cu bursa erau doar obiectul bolii. Ca multi altii joaca la bursa si nu au avut ce ai avut tu, asta e dovada.

Deci de urgenta la medic si ia tratament, ca altfel ajungi legat la inchisi la spital doamne fereste, si de acolo nu mai scapi netratat fortat.
Orice nou episod psihotic altereaza creierul mai tare, nu te juca cu asta.

Asa ca singura solutie e sa te duci la medic, orice altceva nu te ajuta. Vezi ca daca fugi de medic si trat, doar tie iti faci rau.


Eu i-am mai zis lui Placebo (mi se pare ca nu a inteles desi e f simplu de inteles) referitor la ce zice:

"Legat de genetica - problemele ce tin de psihoza nu au de a face cu genetica, de aceea nu exista nici markeri genetici sau biologici si nu exista teste medicale pentru asa ceva.".

Pe genetica suntem inca praf si abia la inceput, normal ca nu exista markeri genetici si biologici gasiti de noi, ca nu stim unde si cum sa cautam, nu suntem destul de avansati ca sa gasim acei markeri.
Nu inseamna ca daca nu am gasit noi, nu exista acei markeri.
Si teste medicale normal ca nici alea nu avem daca nu stim cu ce se mananca genetica, teste ptr ce ? Ca nu stii cum, unde sa testezi, si cu ce.

Nu e ca si cum "nu a existat paharul ala in camera, de aia nu am gasit paharul acolo", ca pe ala stii sa-l cauti si unde adica camera aia.

Ca daca cauti markeri care sa arate cum creste mana, nu gasesti la nivelul asta de dezvoltare, dar mana creste cumva, deci in gene sta softul care face asta chiar daca tu nu il detectezi.
1
08-09-2023, ora 16:57
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Placebo, de unde castigai tu ma 20.000 de dolari pe luna ? Oi fi vreun interlop...
2
09-09-2023, ora 23:48
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
O fi castigat 20000 de dolari pe luna, dar nu pe pamant.
0
16-09-2023, ora 05:36
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
@ThunderBay: Intr-un domeniu in care trebuie sa fi idiot sa nu te alegi cu minim 1-2mil euro dupa 12 ani, la cat de slaba era competitia pe vremea aia. Uite ca am fost unul din acei idioti. Cei care au prins domeniul ala in perioada de aur, cand eram prea mic, in clasele 1-4, si retard mental daca aveau se alegeau cu 1-2 mil dupa 12 ani. Exista si astfel de domenii pe pamant. Pot enumera minim 10.

@Costy: Nu stiu in ce deceniu traiesti, folosesti argumente de anii 80. Traim in epoca post The great human genome project. S-au verificat toate genele individuale existente si nu s-a gasit nimic. Se cunosc genele si pe cele mai rare boli, pe afectiuni cu 3/100.000 rata de incidenta. Exemplu: cam toate afectiunile din neurologie.

Esti atat de in urma ca nici macar nu folosesti varianta 3.0 a teoriei genetice, esti tot pe varianta 1.0 pre-anii 80.

Varianta 1.0: Parintii au o gena si o transmit la copii. Refutat din cauza ratei de reproducere de 0.2-0.3 Schizofrenicii nu fac copii, gen deloc.

Varianta 2.0: Bun, nu se transmite de la parinti la copii ca nu are cum, dar poate e o mutatie aleatorie. S-au verificat toate genele, nu e nici o mutatie aleatorie.

Varianta 3.0: Bun, nu avem nici mutatie aleatorie dar poate avem cate 10 loci care combinate intre ele, creaza un anume efect. Refutat pentru ca are rata de incidenta mult prea mare. Are 1% nu 1 la un catralion. E imposibil statistic sa ai nush ce combinatie de loci.

Nu stiu de ce te mira chestia asta. Majoritatea covarsitoare a afectiunilor de pe pamant nu sunt genetice si nimeni nu are o problema cu asta. In neurologie de exemplu, ai afectiuni la care se precizeaza: in 5% din cazuri e genetic, in 95% nu. Ca sa afli daca e genetic, evident faci test genetic, aici in romania, pentru orice afectiune. Am avut astfel de afectiuni neurologice in familie. Neurologii nu au o obsesie in a pretinde ca afectiunile tratate de ei sunt genetice pentru ca sunt doctori cu acte in regula. Statutul lor de doctor nu depinde de a se agata de asemenea afirmatii. La fel, nici ceilalti doctori adevarati nu au asemenea probleme de stima de sine. Singura obsesie cu genetica din medicina e in psihiatrie, in special pe schizo, datorita acelor studii vechi pe gemeni refutate in o mie de feluri, facute de nazisti cu grave erori metodologice + ca statutul lor de doctori depinde de asta.

Markeri biologici se cauta cu inversunare de 50 de ani de cand sunt bioreductionistii la putere. Nu au gasit nimic, in ciuda dedicarii a 50% din bugetul de cercetare acestei teorii. Nici nu vor gasi nimic niciodata. E ca si cum ai cauta windowsul unul calculator cu surubelnita in placa de baza...

PS: Sti ce e cel mai ridicol lucru? Daca intradevar s-a descoperii vreodata markeri biologici sau genetici pe vreo afectiune din psihiatrie, sti ce s-ar intampla cu acea afectiune? Evident, ar fi mutata de indata la neurologie. Acesta e insusi motivul pentru care sunt separate neurologia si psihiatria. :)))) Sau nu stiai de ce sunt separate?
0
16-09-2023, ora 06:14
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Si as mai avea ceva important de adaugat: In neurologie, ai marker biologic pe fiecare afectiune de acolo, ca deaia si e neurologie, nu psihiatrie, asta le separa.

Din pacate, ai acesti markeri biologici degeaba. Nu se cunoaste cauza aproape nici unei afectiuni neurologice. Nu se stie ce anume provoaca aparitia acelei modificari biologice in unii oameni iar in altii nu. Neurologia la nivel oficial nu are nici un fel de problema in a admite ca nu cunoaste cauza pe nimic. Statutul lor de doctori nu depinde de asta, nu au aceasta nevoie de a mintii.

Sti ce e si mai trist? Ca dementii din psihiatrie ar fi putut afla cauza pe toate afectiunile psihiatrice cat si pe toate cele neurologice. Cum? Prin aceiasi metoda prin care au elucidat partial nebunia in ultimii 10 ani: produsul de statistici. Te apuci sa faci statistici pe tot felul de factori. Te apuci sa verifici ce fel de evenimente li s-au intamplat oamenilor astora si nu s-au intamplat celorlalti. Incepi sa descoperi tot felul de lucruri interesante, cu capacitate de predictie mare, asa cum s-a facut pe nebunie.

Din pacate, s-a ratat aceasta sansa. Ar fi trebuit ca psihiatrii sa inceteze cu narcisismul si obsesia de a deveni intr-o zi doctori si sa isi asume rolul de statistician. Postul de statistician era vacant in medicina iar psihiatrul, omul in plus din domeniu, era cel mai bun candidat pentru acel post, mai ales avand in vedere succesul recent pe aflarea cauzei nebuniei.

Este probabil prea tarziu pentru asta acum. In 1-2 generatii, psihiatria probabil va disparea, in mod ironic tocmai din cauza acestei obsesii de a se transforma din asistenti sociali la fostele aziluri de nebuni in doctori. Din numarul total de posturi de psihiatrii din USA, 30% sunt vacante, ocupate de asistente imputernicite. Din cei 70% care sunt psihiatrii, 60% au peste 55 de ani iar 30% sunt imigranti, aproape toti tineri. In alte cuvinte, numarul de tineri americani studenti la medicina care aleg sa se faca psihiatrii este infim. Nimeni nu vrea sa faca 6 ani facultatea de medicina pentru ca in final sa se faca... psihiatru. Oamenii astia inteleg cu ce se mananca medicina cel putin la fel de bine ca mine. Si in Romania se intra cu cea mai mica medie la psihiatrie din toate specializarile.

Si-au luat grade pe umeri mai rau ca generalii din politia comunitara. Sa zica merci ca acum sunt retrogradati la statutul de asistent medical, nu asistent social sau infirmieri cum erau inainte. Drepturi de prescriere de droguri are aproape oricine in USA acum. S-a constatat ca nu e nevoie sa faci 6 ani de facultate ca sa prescri 4-5 droguri despre care nu ai habar cum functioneaza cand un farmacist are 3000+ droguri in farmacie, mai si stie cum functioneaza si se descurca cu mai putina facultate. Pana si dealerul de droguri de la colt de strada are mai multe droguri in oferta ca ei si se descurca in distribuirea lor ca pe bomboane aproape la fel de bine ca ei, chiar si fara facultate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: