Probleme adolescent

06-07-2016
Emanuel29
Nu este medic/terapeut
Emanuel29
Buna seara.

De curand de 2 zile am o stare de depresie si singuratate, ma simt foarte prost, abandonat si singur. De 3 zile nu am mai iesit cu prietenii si de 3 zile nu am mai tinut legatura pe grupul gastii iar cu altcineva care sa ies nu am + ca acum 1 saptamana am cunoscut o fata prin intermediul altui prieten, doar ne am vazut si mi a intrat in cap si nu am mai vazut o deoarece nu am mai avut acest prilej si mi am dorit asa mult sa o mai vad inca o data + ca ea sta in Italia si o sa plece si ma macina acest gand. Pana si reclamele ma deprima, mai ales cele de sezon cu vara plaja, ma gandesc ca eu stau in casa singur. Nu mai imi vine sa fac nimic, eu alergam prin parc cu asa placere iar acum nici asta nu pot face, pana si acolo ma simt singur. Va rog ajutati ma, nu m am mai simtit asa prost si singur, nu mai pot face nimic.
3 comentarii
0
07-07-2016, ora 11:52
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este foarte probabil ca starea pe care o ai se datoreaza intalnirii cu fata despre care vorbesti. Ai resimtit ca o despartire/pierdere plecarea ei si asta te face sa te simti cum se simte orice om atunci cand pierde o fiinta draga. S-ar prea putea insa ca totul sa fi fost mai degraba in mintea ta decat in realitate astfel incat ai pierdut ceea ce de fapt nu ai avut...
Aceasta situatie poate indica un fel al tau de a functiona: poate te atasezi prea repede si prea intens, fara sa tii cont daca sentimentele tale sunt impartasite sau nu. Si apoi vine dezamagirea, caci te simti parasit...
Ar fi recomandat sa vorbesti despre toate acestea cu un psiholog, astfle incat sa inveti sa reactionezi diferit in situatii asemanatoare...
0
07-07-2016, ora 14:39
Emanuel29
Nu este medic/terapeut
Emanuel29
Stiu ca am aceasta problema, ca ma atasez prea repede de fete fara sa le cunosc sau sa vorbesc cu ele. Chiar daca ma atasez de ele si am prilejul sa stau prin preajma cu ele, nu le arat acest lucru, ci ramane in interiorul meu si ma macina deoarece eu as vrea sa le spun, "sa ma descarc", dar nu am puterea acestea doarece sunt mai timid de felul meu. Chiar daca in exterior par un om linistit, in interiorul se desfaoara multe lucruri care ma macina. Mi-a placut de vreo 7 fete pana acum, dar doar una a stiut ca am placut-o, restul nu le-am spus si "m-am macinat" pe mine in interior...
0
07-07-2016, ora 18:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Iti trebuie psihoterapie 50-100 lei sedinta, saptamanal, macar cateva luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •