Primul act sexual.Motiv de ingrijorare?

10-08-2016
DiaDV
Nu este medic/terapeut
DiaDV
Buna!Mi-am inceput viata sexuala acum cateva zile.Am facut-o in ziua 24 de la inceperea menstruatiei in perioada nefertila, folosind un prezervativ Durex Extra Safe.Nu am avut niciun incident neplacut.Prezervativul nu s-a spart, iar el nu a facut-o in mine ci la toaleta dupa care si-a schimbat prezervativul.Inainte de a doua penetrare ii alunecase putin prezervativul dar s-a asigurat ca e pus bine dupa aceea.Am fost ingrijorata, fiind primul meu act sexual.Am dorit sa folosesc pentru orice eventualitate o pastila:Escapelle de exemplu, dar atat el cat si un prieten apropiat mi-au spus ca nu e nevoie.Prietenul mi-a spus ca a curs doar putin lichid preejaculator in prezervativ, acesta nefiind rupt/spart/fisurat.Penetrarile au fost la inceput superficiale pentru a ma acomoda.Din pacate nu am avut dispozitia necesara si nefiind destul de excitata nici nu a intrat mult(5-6cm), penetrarea fiind putin dureroasa.Acum am o nelamurire:
Am sangerat putin in timpul actului, urmand sa am niste scurgeri de culoare galbuie in acea zi si in cea de-a doua zi.Acum sunt in a treia zi si am avut scurgeri maronii dar si picaturi de sange pe absorbantul igienic.Acestea au fost insotite de dureri de cap dupa actul sexual, dureri de spate si in acea zona in urmatoarea zi si dureri peste care pot trece cu vederea in zina abdomenului.Am o stare ciudata de discomfort, sunt putin stresata, am o usoara senzatie de balonare si am dureri in zona pelviana cat si in zona coapselor.CREDETI CA SUNT SANSE SA RAMAN INSARCINATA ???avand in vedere desfasurarea actului sexual...
1 comentarii
0
11-08-2016, ora 09:52
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua, nu exista o perioada nefertila standard, perioada fertila variaza de la femeie la femeie in functie de perioada ovulatorie, va recomandam sa efectuati testele de ovulatie o perioada mai lunga de timp pentru a afla care sunt zilele in care ovulati. De asemenea doar folosirea prezervativului in perioade ovulatorii nu este suficient, exista riscul de a se rupe/de a nu fi folosit corespunzator si da exista risc de sarcina. In lichidul seminal exista spermatozoizi de aceea este recomandat mai ales in perioada ovulatiei inainte si dupa zilele in care ovulati sa va protejati in cazul in care nu va doriti o sarcina.

Echipa Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul