pot sa raman insarcinata?

04-08-2009
oanna_creatza
Nu este medic/terapeut
oanna_creatza
acum 2 seri a fost pentru prima oara cnd am avut primul contact sexual cu prietenul meu iar eu eream virgina, dar este o problema nu ne-am protejat. insa el nu a ejacuat in mn deci nu stiu c s fac sut foarte stresata este posibil s raman insarcinata???
ciclul mi-a venit ultima oara p 17 iulie si nu stiu c s fac nu pot astepta pana o s imi vina iar ciclul s ma conving.astept un raspuns urgent va rog pentru c imi e foare frica am 17 ani si 10 luni si nu as vrea s fiu mamika d akm
:(( pls
3 comentarii
0
05-08-2009, ora 03:14
anonimus01
Nu este medic/terapeut
anonimus01
Ceea ce ati facut voi nu reprezinta o metoda anticonceptionala sigura. Defapt, e cam riscanta. As vrea sa te linistesc, dar... tinand cont ca ai avut ciclu cam cu o jumatate de luna inainte de producerea minunii, nu stiu ce sa zic... sti povestea calendarului ? cred ca da... daca nu, informeaza-te !!!

Daca prietenul tau are experienta si s-a retras la timp, atunci e putin probabil sa fi ramas insarcinata. Dar te rog sa retii, nu e o metoda contraceptiva buna !!! Pe vremuri, cand produsele contraceptive erau dificil de procurat, in viata de cuplu se folosea metoda calendarului si retragerea inainte de ejaculare, dar sa stii ca s-au produs destul de multe sarcini neplanificate...

E o ocazie buna sa consulti un medic, sa ceri un sfat avizat, eventual o prescriptie pentru o metoda contraceptiva potrivita pentru organismul tau.

Un sfat de la mine... tinand cont si de faptul ca esti foarte tanara si la inceput de drum, nu te grabi cu pastilele, foloseste prezervativul. E cea mai buna protectie de care poti beneficia - nu trebuie sa ne protejam doar de sarcini nedorite, dar si de o lista vasta de boli, afectiuni, bacterii, virusi, etc... ce se pot transmite prin contact sexual. Pune-le baietilor nedotati cu prezervative o interdictie categorica !!! Ceva de genul: nu ai prezervativ?! IESI AFARA !!! :)))

Informeaza-te, nu ezita sa discuti cu un medic de specialitate sau macar cu medicul de familie, si alta data nu mai fa asa ceva.

Ca sa te mai linistesc, ma repet. Daca s-a retras la timp, putin probabil. :)

Ca sa te mai linistesc
0
06-08-2009, ora 09:15
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
ooofff...Intotdeauna am fost de acord ca e mai bn sa previi decat sa tratezi..Asa ca mai bn erai stresata de problema asta inainte de contact si-ti luai niste masuri de protectie eficiente..:-((.Daca esti sau nu insarcinata..depinde de organismul tau si de norocul tau.Eu iti doresc sa nu fii pt ca 17 ani nu e tocmai varsta potrivita nici pt un copil, nici pt un avort:-((.
0
06-08-2009, ora 13:05
elabum
Nu este medic/terapeut
elabum
Oana, stai linistita. daca ai spus ca partenerul a iesit afara la timp nu poti ramane, te sfatuiesc sa nu incepi cu pastile de pe acum. DACA vrei sa fii SIGURA ca nu ai ramas, mergi la farmacie si cere pilula de adoua zi, o poti lua in 72 ore de la contactul sexual.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •