Poliatrita si sarcina

27-02-2016
Catinean
Nu este medic/terapeut
Catinean
Buna seara. De doi ani sunt diagnosticata cu poliartrita reumatoida. Doresc sa va întreb cu cat timp inainte de a dori sa faci copii trebuie întrerupt tratamentul? Mentionez ca am facut 2 ani tratament cu Humira si Leflunomida! De 2 luni am întrerupt tratamentul pentru ca nu mi s-a mai aprobat dosarul cu Humira!Ce riscuri presupune sarcina daca ai poliartrita?
11 comentarii
0
28-02-2016, ora 11:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Credeti ca rezistati 9 luni fara nici un fel de medicament ? Nu aveti dureri ?
0
28-02-2016, ora 13:47
Catinean
Nu este medic/terapeut
Catinean
Reumatologul mi-a spus ca daca rezist 6 luni inainte de a dori copilul, atunci in timpul sarcinii de obicei nu ai dureri. Doar 3% au dureri. Nu stiu
0
28-02-2016, ora 14:03
Catinean
Nu este medic/terapeut
Catinean
Deocamdata am dureri suportabile de când nu mai iau tratamentul. Am încercat sa schimb si alimentaţia.
0
28-02-2016, ora 14:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Neglijarea tratamentului de fond duce inexorabil la distrugeri articulare masive, rapide si invalidante.
Ce intelegeti prin expresia ""de 2 luni nu mi s-a mai aprobat dosarul"??
Este absolut imposibil sa nu vi se aprobe dosarul. Consecintele sunt de ordin penal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-02-2016, ora 15:05
Catinean
Nu este medic/terapeut
Catinean
Asta ce inseamna? Ca nu voi putea avea copii?
0
28-02-2016, ora 15:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Acest aspect trebuie discutat cu reumatologul.
Nu este interzis sa aveti copii, insa tratamentul trebuie adaptat judicios in perioada sarcinii.
In orice caz, problema grava este acum, datorata neglijarii tratamentului de fond.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-02-2016, ora 15:31
Catinean
Nu este medic/terapeut
Catinean
Atunci eu deduc faptul ca nu m-a informat corect reumatologul. Mi s-a spus ca trebuie sa renunţ complet 6 luni, daca rezist o sa pot sa incep sa ma gandesc la o sarcina si după sarcina sa reiau tratamentul. Multumesc.
0
28-02-2016, ora 15:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este evident ca reumatologul are ultimul cuvant in alegerea tratamentului corect.
Eu doar va avertizam ca neglijarea tratamentului de fond (fie si prin indolenta autoritatilor, care refuza aprobarea dosarului) produce consecinte grave si invalidante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-02-2016, ora 16:44
Catinean
Nu este medic/terapeut
Catinean
Va multumesc pentru sfat. Nu stiam acest aspect!
0
01-03-2016, ora 18:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru a avea un copil o mama suporta orice durere si orice sacrificiu.Nimic nu se compara cu acesta fericire.PAR se amelioreaza, de obicei, in timpul sarcinii.Bebelusul nu este afectat, dar nasterea propriu-zisa, travaliul, poate fi dificila daca sarcina e purtata intr-un stadiu mai avansat al bolii cand sunt deja afectate articulatiile soldului si coloana vertebrala lombara. Eu te sfatuiesc sa intrerupi tratamentul si sa faci un copilas. Iti va lumina viata si vei vedea ca si perceptia bolii este alta; dupa ce vei naste vei face din nou o evaluare la reumatolog si-ti vei relua tratamentul.
0
01-03-2016, ora 19:28
Catinean
Nu este medic/terapeut
Catinean
Am întrerupt de 2 luni tratamentul. Citind pe internet tot felul, ma stresam pentru faptul de a nu se transmite aceasta boală. Va multumesc din suflet pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul