plante care ajuta la cresterea parului

16-07-2009
mireli
Nu este medic/terapeut
mireli
am parul aspru si cret si inka si creste foarte incet..am incercat diverse tipuri de sampoane+balzamuri destinate cresterii parului insa nici un efect. acum sunt interesata de plante medicinale care ar ajuta la cresterea acestuia sau un sampon bun.
7 comentarii
0
16-07-2009, ora 18:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca speli pomii cu sampoane oare le cresc mai repede crengile sau frunzele ?
Oare crezi ca sampoanele chimice vor face sa creasca parul vreodata mai repede ?

Asa cum copacul creste din pamant tot asa si parul creste din cap, adica ii trebuie ceva in sange
ca sa creasca cum trebuie si creste in plus cat de repede vrea el si nu cum doresti TU.
Daca ai avea parul rar, se gasesc remedii naturiste, dar de crescut REPEDE nu am mai auzit pana acum !

In plus parul cret pare sa creasca mai incet...
Ce ar fi sa te tunzi mai rar ? Ai avea acelasi efect !
0
25-01-2010, ora 20:44
nyko23
Nu este medic/terapeut
nyko23
salut mireli, la problema ta am un sfat testat pe mine insami, dar care am parul drept, asa k nu ti pot garanta rezultate 100%ptr k parul tau e cret, eu insa folosesc de vreme indelungata ULEI de RICIN pe care il poti lua de la farmacie in orice cantitate, e foarte bun la regenerarea parului, bineinteles ca tine si de organismul nostru.dar sper s dea roade si la tine...este de asemenea bun pentru cresterea rapida a sprancenelor( daca e folosit regulat, bineinteles) eu ptr par il foloseam 1/2zile knd faceam baie si vezi k iti va lasa parul mai greoi s zic asa, si de asemenea e posibil sa ti se ingrase mai repede decat d obicei.asta dotorita ulei, se aplica pe parul umed, spalat la radacina, dc ai probleme si la varfuri( de ex. sunt deteriorate il poti aplica si la varfuri, fiind tot umede).te pup mireli si ast noutati de la tine.

iar scarface.pls.ia o mai usor.nu cred k reusesti cv dc ne raspunzi asa.

:)) by...by
0
23-02-2011, ora 13:40
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
uite aici gasesti un tratament naturist extraordinar de bun: http://forum.romedic.ro/prod/caderea_parului_049189.html. La mine a facut minuni. E totul natural. Si da rezultate de la prima aplicare.
0
03-06-2011, ora 14:01
echinox
Nu este medic/terapeut
echinox
Cea mai buna planta pentru cresterea parului (sau impotriva caderii lui)
este cimbrisorul.
reteta e simpla : o decoctie (fiertura) timp de doua ore, una sau doua miini
de planta intr-o oala mare de apa, lasat infuzat dupa aceea si strecurat;
lichidul este folosit la clatitul parului dupa ce-l speli.
Efectele sint vizibile rapid, e un tratament care poate fi folosit in permanenta,
parul e mai lucios, mai flexibil si mai des, creste mai repede.
Sper sa fie cu folos !
0
05-08-2012, ora 17:35
Victoria C
Nu este medic/terapeut
Victoria C
Cel mai bine este sa dormi cu parul prins in cosita...ajuta mult la cresterea parului
0
28-04-2015, ora 15:34
AlinaKarla
Nu este medic/terapeut
AlinaKarla
Eu folosesc un Fitoşampon pentru păr natural cu extracte naturale din măr pădureţ, busuioc şi cimbru de la HerbaWay.
0
22-09-2016, ora 10:45
popinea
Nu este medic/terapeut
popinea
Din ce stiu eu, usturoiul e foarte bun pentru cresterea parului. Problema e mirosul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Căderea părului
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  • Modificările părului în sarcină, post-partum și menopauză
  • Vitamine pentru un păr sănătos
  • Oamenii de știință au identificat gena implicată în albirea părului
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • Sistemul limfatic are un rol esențial în regenerarea părului
  • Legătură între sistemul imunitar și creșterea părului
  • O nouă moleculă poate stimula puternic creșterea părului, conform unui studiu recent
  •