Pastilele psihiatrice afectează ficatul?Am ceva grav la ficat?

02-06-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Mi-au ieșit tgo și tgp de la ficat crescute.Am obezitate (129 kg) și câteodată mă înțeapă ficatul.Cred că am steatoza hepatica sigur (nu am fost la doctor)
Doctorul de familie mi-a dat un hepatoprotector(Esentin Forte apoi Lagosa)
De la un timp, de aprox.1 salt jumate am scaunul galben deschis dar țin să menționez că beau lactate in fiecare zi, iaurt, sana, chefir, lapte bătut etc sa fie de la asta sau de la ficat?
Nu mă simt obosit, nu mi-e greata și nu am slăbit brusc.
E posibil sa am ceva la ficat?
Tratamentele de la psihiatrie afectează ficatul?Eu din 2015'iau zilnic și neîntrerupt și suplimente cu vitamine, magneziu, vitamina de, minerale etc
Cum aflu daca am ceva grav la ficat?
Cu ecografie sau tot prin analize de sânge?
De doi ani imi ies tgo și tgp crescute și de 2 ani iau hepatoprotector.
Oare am ceva grav la ficat?
Mă îngrijorează mai ales scaunul de culoare galben deschis.Poate fi de la ficat sau ecde la lactatele mâncate zilnic?Vă rog dati-mibun mic ajutor.
Vă mulțumesc mult.
1 comentarii
2
03-06-2022, ora 14:10
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ia o trimitere de la medicul de familie pentru Interne și acolo îți dă să faci investigații. Un diagnostic sigur se pune în urma unor investigații( pe lângă analizele specifice, ecografie sau chiar RMN dacă e cazul), nu după ce credem noi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul