Ovare polichistice, pot sa iau anticonceptinale daca nu am avut ciclu?

28-01-2011
yagmur.licurici
Nu este medic/terapeut
yagmur.licurici
Am fost diagnosticata cu ovare polichistice.Am luat tratament timp de 2 ani cu Yasmine. Am consultat un medic, am facut o ecografie si chisturile imi disparusera. Problema mea este ca de 3 luni am renuntat la anticonceptionale si in perioada asta nu am avut menstruatie deloc si am un inceput de acnee.Intrebarea mea este pot sa reincep tratamentul cu anticonceptionale chiar daca nu am avut menstruatie?
8 comentarii
0
28-01-2011, ora 07:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteti sa reluati oricand anticonceptionalele
0
28-01-2011, ora 08:35
yagmur.licurici
Nu este medic/terapeut
yagmur.licurici
Organismul meu nu va avea deloc de suferit daca fac acest lucru fara a avea menstruatie?
0
28-01-2011, ora 10:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu. Motivele pentru care se recomandă începerea anticoncepţionalelor în perioada de început a ciclului sunt două:
1) astfel se exclude o sarcină preexistentă, care ar putea avea de suferit de pe urma anticoncepţionalelor
2) numai astfel protecţia anticoncepţională este deplină de la prima pilulă.

Nici una dintre acestea nu vă interesează.
0
28-01-2011, ora 13:49
yagmur.licurici
Nu este medic/terapeut
yagmur.licurici
multumesc frumos
0
29-04-2011, ora 01:18
andaly
Nu este medic/terapeut
andaly
Buna seara!Am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva i-as multumi din suflet!pana in urma cu 6 luni am luat anticonceptionale si din momentul in care am renuntat la ele nu mai am menstruatie!am pus pe mine in jur de 15 kg ceea ce mi se pare enorm de mult mai nou imi iasa pe fata tot felul de pete cosuri mi se usuca fata..!Astazi am fost la medicul ginecolog si mi-a descoperit OVARE POLICHISTICE!nu prea am eu idee ce inseamna asta tot incerc sa ma documentez mi-a luat sange sa imi faca niste analize hormonale dar pana imi vin analizele mi-a dat sa iau 20 de pastile de duphaston ca sa imi provoace ciclul!
intrebarea mea este daca am ovarele polichistice VOI PUTEA SA AM UN COPIL?imi doresc foarte mult un copil si sunt disperata ca nimeni nu imi da un raspuns cand mi-am intrebat doctorul mi-a zis "prima data sa reglem menstruatia si dupa aia discutam" eu ce sa inteleg din raspunsul lui ca risc sa nu mai pot avea un bebe?
Va rog din suflet sa imi dati un raspuns!!!!!!!!
multa sanatate va doresc!
0
02-06-2011, ora 18:33
eu11
Nu este medic/terapeut
eu11
Buna ziua, am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor micropolichistice. Doamna doctor ginecolog mi-a prescris Yaz pe care l-am luat timp de 8 luni apoi mi-a facut ecografie endovaginala, rezultatul a fost urmaorul: Uterul: in AVF demarire normala; endometru corespunde perioadei ciclului; ovar stang polichistic, ovar drept polichistic...concluzie: ovare micropolichistice. D1=8.8mm D2=6mm D3=9.1mm. Dupa aceasta ecografie mi-a prescris yasmin timp de 3 luni apoi sa merg la control.
Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare este consecinta acestei boli hirsutismul, parul in exces pe fata, spate, piept si mai ales pe picioare. Am incercat epilare cu laser dar fara nici un efect. Am 57 kg, 1, 70 inaltime, deci nu sunt obeza.
In timpul acestui tratament de 11 luni am observat o mica incetinire a cresterii firului de par, dar foarte putin, densitatea lui fiind aceeasi. Ce imi recomandati?si mai ales vreau sa stiu daca aceste chisturi o sa dispara vreodata sau doar o sa fie micsorate?Se poate trata cauza nu doar efectul? As dori sa imi raspunda si domnul doctor. Multumesc anticipat!
0
22-02-2013, ora 15:37
elena2590
Nu este medic/terapeut
elena2590
Buna ziua! In urma unui control ginecologic, la ecografie mi se spune ca la ovarul drept am 9 foliculi cavitari, iar cel stang 5, Ce reprezinta acesti foliculi cavitari?La cel drept am inteles ca sunt la risc de a avea ovar polichistic, ce inseamna asta?Multumesc
0
29-09-2016, ora 20:36
simona-adriana
Nu este medic/terapeut
simona-adriana
buna seara iau anticonceptionale dar medicul nu mi-a spus ca numai am voie sa fumez chiar numai pot fuma deloc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.