Otita

01-12-2018
Craz
Nu este medic/terapeut
Craz
Buna dimineata!
Va rog sa ma ajutati cu o parere.
Acum 2 saptamani m-am trezit dimineata cu urechea stanga infundata. Nu am avut niciodata probleme de nici un fel. Am fost la orl si a zis ca am otita externa. Mi a dat tratament Oti-s cu sinerdol. Dupa o saptamana am fost la cabinet, a aspirat, a facut audiograma si timpanograma si a zis ca sunt ok si pot pleca.
In seara aceea a fost In regula, urechea a fost desfundata si am zis ca am scapat.
A doua zi dimineata iar m-am trezit cu ea infundata si am decis sa cer si alta parere.
Acest medic mi a aspirat din nou, s-a uitat cu un microscop in canal si a zis ca am o otita micotica favorizata de antibioticul sinerdol aplicat local.
A zis sa pun 3 zile de 3 ori pe zi 5 picaturi de acid boricat, apoi sa folosesc unguent exoderil de 2 ori pe zi aplicst local cat mai adanc In canal si sa merg joi In 6.12 la control.
Eu am dat cu alcool boricat aseara si totul a fost In regula Dar azi dimineata cand am pus prima picatura am simtit ca o arsura ingrozitoare.
Ce sa fac pana joi? Acid nu mai pot pune, mi e frica. Sa pun direct unguent?
Urechea nu ma doare deloc..e doar infundata.
Multumesc!
9 comentarii
0
02-12-2018, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici ung. in ureche nu este bun... nu pleaca de acolo, nu se absoarbe si ramane urechea plina cu ung.
pe forum gasesti multe postari despre otita externa si otita micotica... unde explic
1 urechea trebuie sa fie permanent USCATA ( micoza se dezvolta doar in mediul umed)
uscata cu servetel de hartie, cu aer cald de la uscatorul de par, stearsa cu servetele inmuiate in acel alcool
2 ca si tratament am avur rezultat de la picaturi de Exoderil
se pun 5 pic calde.cu urechea in sus, se agita urechea cum ai spala conductul... dai jos solutia si faci manevrele de la punctul 1
3 nu ajunge deloc apa in ureche..nici la dus, nici spalata cu apa
0
02-12-2018, ora 20:11
Craz
Nu este medic/terapeut
Craz
Multumesc mult de raspuns.
Incerc sa o tin uscata si am uscat si cu uscatorul de par.
Poate sa mai afecteze otita micotica timpanul? Este usor de tratat?
Multumesc!
0
04-12-2018, ora 09:18
Craz
Nu este medic/terapeut
Craz
Am reusit ieri sa dau de dl doctor si mi a zis ca am o gaurica in timpan!!! Gaurica pe care fata trecuta nu o aveam!!!! Care s-ar fi facut de la aceasta micoza care erodeaza timpanul.
Acum mi a dat fluconazol 5 zile pastile, 1/zi de 50 mg.
Deci eu sunt disperata si nu stiu ce sa ma mai fac.
Este posibil sa se faca aceasta gaurica de la micoza?
Multumesc!
0
14-01-2019, ora 10:42
Craz
Nu este medic/terapeut
Craz
Buna ziua d-le doctor!
Din 1.12 sunt in tratament cu otita externa micotica.
Initial am avut otita externa tratata 10 zile cu synerd care se pare ca mi a provocat micoza, respectiv Aspergillus spp identificat la laborator secretie fungi.
De 2 ori pe saptamana merg la cabinet Orl si aspira de acolo, imi aplica o Mesa cu exoderil iar In celelalte zile pana merg la aspiratie aplic eu exoderil unguent seara.
D na doctor imi spune ca micoza a perforat si timpanul.
Azi am fost iarasi si a zis ca arata mai bine urechea Dar pentru ca dureaza de atata timp vrea sa imi dea pe gura fluconazol 150 mg si sa schimbe unguentul cu clotrimazol.
Eu am citit pe internet ca cele 2 sunt pt candida.
Va rog sa ma ajutati cu o opinie. Credeti ca este in regula tratamentul? Eu sunt din Sibiu. Puteti sa imi recomandati un medic Orl aici daca nu?
Multumesc mult!
0
14-01-2019, ora 11:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai citeste atent ce am scris mai sus..
NU recomand ung. categoric
restul nu pot sa ma pronunt...tre sa vada un alt medic ORL urechea
0
14-01-2019, ora 11:54
Craz
Nu este medic/terapeut
Craz
Am citit ce ati scris cu unguentul. M-am gandit ca din cauza perforatiei de timpan aplica unguent.
Imi puteti recomanda pe cineva din Sibiu? Eu am schimbat 3 medici pana acum. Sincer nu mai stiu unde sa apelez.
0
02-02-2019, ora 12:09
Craz
Nu este medic/terapeut
Craz
Buna ziua d-le doctor!
Am urmat tratamentul oral cu antimicotic 7 zile si mers zilnic la cabinet Orl unde a aspirat si aplicat mesa cu clotrimazol.
Doamna dr spune ca am scapat de Aspergillus si ca urechea acum trebuie lasata si sa revin dupa un timp sa mai vada cum arata perforatia de timpan. Adevarul este ca nu mai am urechea infundata, aud bine si nici nu mai curge nimic din ea.
Sa inteleg ca nu este grav ca am o perforatie de timpan? Este In regula sa astept linistita sa vad daca se reface?
In aproximativ o luna ar tb sa merg In Cluj pentru un curs.
Credeti ca ar fi necesar sa mai consult o alta parere? Daca da, imi puteti face o recomandare?
Multumesc mult!
0
02-02-2019, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Urechea trebuie păstrată Uscata mereu. La dus se pune vata cu ulei creme in ureche
După se usucă urechea mereu cu șervețele herțiene. Uscător de păr...
0
02-02-2019, ora 16:42
Craz
Nu este medic/terapeut
Craz
La dus asa procedez si apoi usuc Cu uscator. Ar mai fi si altceva?
De ex, daca merg la sport si transpir credeti ca reprezinta o problema? Sa ma feresc de curent?
Intreb ca sa stiu absolut orice e de facut sa ajut la vindecare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •