Opacizare zirconiu

14-03-2021
rodicamaxim
Nu este medic/terapeut
rodicamaxim
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate opaciza zirconiu pentru a imbraca un dinte ( incisiv central ) care are bont metalic ? sau poate exista alta metoda pentru a nu se vedea prin coroana acel bont.

Multumiri,
Rodica Maxim
4 comentarii
0
14-03-2021, ora 16:03
Dr. Mititelu Bogdan Emilian
Stomatologie, Iasi
Dr. Mititelu Bogdan Emilian
Buna ziua. Daca este un bont inchis la culoare sau are un dcr(stift metalic) se poate face o lucrare din zirconiu stratificata cu ceramica.

Bineinteles cele mai bune sfaturi le puteti primi dupa un control amanuntit la medicul dumneavoastra stomatolog.
0
14-03-2021, ora 17:10
rodicamaxim
Nu este medic/terapeut
rodicamaxim
Buna ziua Domnule doctor,

Va multumesc pentru raspuns, tocmai aceasta este problema, mi s-a spus ca daca coronita va fi din zirconiu cu ceramica se va vedea stiftul si mi s-a propus capa metalica cu ceramica, nu sunt incantata de aceasta varianta, pe incisiv central nu iese prea bine.
Urmarind pe youtube montarea unor lucrari de zirconiu cu ceramica pe niste stifturi metalice, medicul spunea ca tehnicinul dentar a opacizat zirconiul ca stifturile sa nu se vada, credeti ca se poate asa ceva sau sunt povesti de youube ?

Multumiri,
Rodica Maxim
0
14-03-2021, ora 21:14
Dr. Mititelu Bogdan Emilian
Stomatologie, Iasi
Dr. Mititelu Bogdan Emilian
Daca se reuseste adaugarea de ceramica pe metal cu siguranta se reuseste si pe zirocniu astfel incat sa se acopere penetrarea culori de la stift. Daca medicul a decis ca nu se poate si doreste metalo ceramica desi este in defavoarea sa probabil are motivele sale.
0
14-03-2021, ora 22:05
rodicamaxim
Nu este medic/terapeut
rodicamaxim
Da, asa este, raspunsul dvs. este logic ( nu m-am gandit la asta ), daca ceramica acopera capa din metal acopera si zirconiul in asa fel incat sa nu se vada stiftul.
Va multumesc pentru raspuns, ati fost foarte amabil.

O seara placuta,

Rodica Maxim
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: