Oficial care e tratamentul pentru tanatofobie?

29-11-2021
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Există vreun protocol pentru aceasta fobie?
Mi-am luat cartea "Privind soarele in fața " de psihiatrul Irvin Yalom dar cred că nu e de ajuns.
Mă afectează tanatofobia de mic copil și deseori când mă pun in pat zăbovesc ore întregi în pat fiindca mi-e frica sa adorm că sa nu mor in somn.Din cele mai fragede timpuri am avut frica asta de moarte, când am aflat că există moarte la o vârstă destul de mica, intrasem într-o melancolie câteva zile și chiar aveam și episoade de plâns Pur și simplu nu mă pot împăca cu moartea, mi-as dori sa existe viață după moarte, moartea e ceva atât de rău încât mi-aș dori sa trăiesc 90 -100 de ani dar mai mult ca sigur că nu se poate având schizo, toc și obezitate gradul II plus risc de prediabet.
Sper că cartea aia sa mă ajute căci din cauza fricii morții nici viața nu mi-o pot trăi așa cum îmi doresc
Voi v-ati confruntat vreodată cu așa ceva, cu frica patologica de moarte căci asta înseamnă tanatofobia.
Există vreun tratament sau protocol oficial în combaterea acestei superfobii?
Cred că e cea mai grea și stresanta fobie.
1 comentarii
2
10-12-2021, ora 11:09
greengo
Nu este medic/terapeut
greengo
Buna cred ca este foarte foarte dificil sa traiesti cu asa fobie sa nu te poti bucura de viata si sa te stapaneasca din copilarie si pana la batranete ni se intampla fel de fel de lucruri pozitive sau negative tu fiind prea mic nu ai stiut sa gestionezi aceasta intamplare te ai lasat cuprins de emotii ai cunoscut groaza prin ideea falsa pe care ti ai format o in cap atunci si anume ca moarte inseamna disparitie totala inseamna nimic absenta etc e o fobie atat de veche si de adanca in mintea ta incat cred ca mai toate problemele pe care le ai in prezent sunt din cauza ei pentru ca fiind atat de terorizat au aparut dupa atacurile de panica obsesiile si culminand cu schizofrenia cu siguranta daca stiai la momentul acela cum sa iti elimini din minte ideea asta care te a traumatizat in prezent ai fi avut o alta viata dar erai un copil inocent care se baza pe sentimente nu pe ratiune pe copii asa ca si pe animale nu ii inveti lucruri prin discursuri explicatii etc ci prin actiune fapte ca un catel sa inteleaga ca il iubesti nu are nevoie de vorbele tale ci de mangaiere joaca si ingrijire tu copil fiind era aproape imposibil sa iti combati frica in mod rational aveai nevoie de cunostinte in primul rand iar cei din jurul tau desi din tot sufletul si ar fi dorit sa te poata ajuta nu au stiut cum poate ca nu au inteles exact care e cauza fricii si atunci implicit nu au stiut ce sa faca sau au inteles dar nu au stiau cum sa explice unui copil prin fapte printr un joc habar nu am si acum eu cred ca ceea ce cu adevarat te ar ajuta sa scapi de tanatofobie e credinta in Dumnezeu de ce pentru ca Iisus e Cel care punea accent mai mult pe lumea de dincolo decat pe asta materiala trecatoare e Cel care a inviat oameni din morti e Cel care a inviat tu nu ai nevoie de nicio experienta traita de nu stiu cine din lumea cealalta care pot fi aberatii sau nu tu nu ai nevoie de nimic altceva decat de credinta pentru ca daca tu crezi cu adevarat in Dumnezeu ce rost mai au altele crezi ca Dumnezeu minte cu privire la viata de apoi El care prea putin pune accent pe viata asta deci in concluzie ca sa mai repet odata de nimic nu ai nevoie pentru a distruge fobia asta decat de trei lucruri 1 si cel mai important credinta 2 detasarea adica de cate ori iti vine sa te gandesti la moarte si sa pierzi timp negasind solutia si distrugandu ti sufletul imediat sa iti muti gandul in alta parte sau sa te apuci sa faci ceva ce iti place si 3 rabdarea ai rabdare e o fobie atat de veche gandeste te ca toata viata ti ai format o in jurul ei vindecarea cere timp dar fa ceva util pentru a o starpi adica aplica ce ti am zis mai sus si nu mai medita la moarte atat timp cat stai sa te gandesti la ea impiedici vindecarea pentru ca iti apar multe ganduri indoielnice pentru ca tu cauti siguranta si vezi cum e ca nu trec 9 din 10 oameni prin experienta de a muri ca dupa sa ti se spuna clar cum e dincolo tu doar e bine sa crezi in Dumnezeu care ASIGURA ca EXISTA viata dupa moarte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: