Oboseala psihica mare durere de cap

24-06-2024
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua, Daniela ma numesc, am 34 ani.
Am un copilas de 5 ani, lucrez intr-o fabrica.
Cred ca sufsr de depresie, m -am despartit de tatal copilului acum 1 an, am stat intr o relatie abuziva 10 ani.
Am mai simtit oboseala psihica si afectare emotionala urata in timpul relatiei insa acum, despartimdu-ma, neavand contact deloc cu el, ramanand doar traumele, anxietatea.. crrdeam ca voi fi mai bine totusi.
Sunt mai bine insa, cred ca lucrul cu atatia oameni, faptul ca sunt fosfte emotiva, sufar din orice, copilul are nevoie de multa atentie, nevoile mele nesatisfacute, cred ca toate s-au adunat si simt ca nu mai pot, dar deloc.

Am lucrat in conditii de caldurs foarte mare, m-am deshidratat urat de tot, am stat in curent si am avut 2 zile de stat la pat.
Tensiunea mica, poate si glicemia, durere insuportabila de cap, ceafa, ochi, am dormit 2 zile si am plans 2 zile, inca nu imi pot reveni dar psihic.

Am trecut prin dureri mari, fizice si nu numai, in ultimele luni de zile.
Am trecut peste ele iar acum, revenind iar durerile fizice, am cedat si psihic, emotional, nu ma pot reface, nu imi pasa de nimic, nu ma misca nimic, nu ma pot entuziasma, nu pot rade cu adevarat cu copilasul, sunt ca o leguma.
Fizic mi-am revenit in mare, insa psihic nu.

Nu suport nimic, nu am rabdare cu nimic, totusi cu copilul am multa rabdare dar inghit nu e ca si cum as avea rabdare.
Atentia, concentrarea sunt praf, memoria ma lasa.
Uit de la mana pana la gura, simt confuzie mentala, stiu insa ca imi voi reveni dar ma sperie ca episoadele sunt din ce in ce mai urate parca.

Sunt sigura ca sunt in burnout, ce ma face sa fiu happy e rasul cu colegii la lucru, insa si relatiile cu colegii, unii toxici altii ok, simt ca e prea multa adrenalina, anxietate.
La mine orice emotie e intensa.
Lunea e ok..nu am anxietate insa de marti incep deja sa ma agit, sa ma consum pt orice, sa fiu si happy insa fals uneori, pt ca.trebuie.
La lucru e mediu cam toxic insa acasa nu pot sta mult timp.
Nu am decat copilasul, nu simt s ama conectrz cu cineva cum ar dori o mama, dupa ani de zile de stat acasa cu copilul.

Ce sa fac, in afara de redus fumatul si cafeaua, ce sa mai fac pt a fi mai bine psihic?
Incerc sa imi iau momente pt mine, de liniste dar acum, parca mi-ar trebui zile, nu minute.

Sa fi fost durerea aceea de cap ceea ce m-a afectat atata de rau? Senzatia de lesin, de lipsa de putere, in acele 2 zile, ce m-a afectat atata de tare?

Uneori ajung sa cred ca am facut avc uri, de la atata nevoie de liniste, atata iritabilitate.


Nu as vrea sa cred ca toate vin de la lipsa partenerului, lipsa de conexiune, de siguranta, de iubire.

Ce mi se intampla?
E un episod de depresie?
Multumesc
5 comentarii
0
24-06-2024, ora 12:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti tratament pentru anxietate/depresie cu o pastila pe zi de antidepresiv de la psihiatru si o sa va reveniti in 2-4 saptamani.
0
24-06-2024, ora 16:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cereti un antidepresiv activator care sa va creasca si tensiunea.
0
25-06-2024, ora 18:05
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua.
Exista asa ceva, ceva sa creasca tensiunea?
Doamne..dar rau m -am mai simtit.
Am tot postat eu insa la psihiatru nu am reusit sa ajung.
Parca refuz sa cred ca e vorba de depresie.

Am inceput lucrul, am mai socializat, am mai ras, sunt mai ok, mai vesela, mai'vie' insa oboseala psihica tot e.
Tot as dormi, tot nu am rabdare..desi s-a mai diminuat din iritabilitate.
Multumesc!

Am ceva antidepresive acasa, ce am simtit ca m-au ajutat.
O sa le iau constant 2 saptamani..3, sa vad cum ma voi simti.
Pana acum luam doar 2..3 zile inainte si dupa perioada menstruala, pt ca atuncineram melancolica, depresiva.
0
26-06-2024, ora 18:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Antidepresivele se iau pe o perioada de minim 6 luni, un an. Se iau pe termen lung.
Rezultatele se vad dupa 2-4 saptamani de tratament.
Nu luati ce aveti in casa. Mergeti la medic, stati de vorba cu el sa va dea un antidepresiv activator care sa va creasca si tensiunea.
Daca le luati cateva zile sau doar 2-3 saptamani mai bine nu le mai luati.
0
30-06-2024, ora 12:38
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu luați medicamente până nu aveți un diagnostic clar. Diagnosticul se pune numai în cabinet de un psihiatru sau de un psiholog clinician cu experiență. Există simptome care se întâlnesc în cadrul mai multor tulburări, de aceea e nevoie de un diagnostic sigur.
Pe baza diagnosticului vi se va întocmi o schemă de tratament și concomitent cu tratamentul puteți urma și psihoterapie pentru o rezolvare mai rapidă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •