nu imi vine menstruatia.va rog sa imi raspundeti cat mai repede

18-07-2011
delia19
Nu este medic/terapeut
delia19
buna ziua! nu stiu ce sa fac si mi-ar placea sa fiu ajutata de dumneavoastra macar cu un sfat, nu mi-a venit ciclul de 7 zile trebuia sa-mi vina pe data de 12 si nu mi-a venit nici azi.pana acum nu mi-a venit ciclul regulat niciodata de la varsta de 12 ani de cand mi-a venit ciclul prima data.mi-am inceput viata sexuala dar am folosit doar prezervative si ele nu sau rupt va rog datimi un sfat ce ar trebui sa fac.este oare posibil sa raman insarcinata chear daca am foacu-o cu prezervativ?ce pastile ar trebui sa iau ca sa mi se regleze ciclu?va rog dati-mi un sfat sunt foarte stresata din cauza asta
37 comentarii 12 Înainte ›
0
18-07-2011, ora 12:28
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
in primul rand nu esti gravida daca ai folosit prezervativ si nu s-a rupt
in al doilea rand ar trebui sa iei anticonceptionale ca ele nu numai ca iti regleaza ciclul dar previne si un posibil cancer
mergi la un ginecolog sa iti prescrie anticonceptionalele adecvate pt tine!
ai o dereglare hormonala cred eu nu esti gravida stai linistita!!
0
18-07-2011, ora 12:40
delia19
Nu este medic/terapeut
delia19
iti multumesc pt raspuns.dar as mai avea o intrebare daca tot ai spus de ginecolog.pt a lua anticonceptionale trebe neaparat sa merg la ginecolog sau pot merge la farmacie si sa cer pastilele pt ca nu stiu cum sa spun mi-e putin rusine.jena sa merg la doctor.multumesc
0
18-07-2011, ora 12:47
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
farmacistul nu te poate controla ginecologic
depinde daca ai nasteri avorturi astea nu se dau asa
iti spun pt tine ca sa te simti bn ca asa poti sa iei ce iti da de la farmacie si sa nu ti se mai opreasca ciclu sau sa iti fie rau
in maternitate exista un cabinet de planificare familiara
poti merge acolo si iti pot prescrie ei anticonceptionalele
multa sanatate si sa fii iubita!
daca mai ai nedumeriri scrie-mi
0
18-07-2011, ora 13:00
delia19
Nu este medic/terapeut
delia19
ok multumesc mult nu am avut nu nasteri si nici avorturi dar imi este jena sa merg la goctor sa ma consulte jos de aceea am intrebat multumesc mult
0
18-07-2011, ora 20:14
delia19
Nu este medic/terapeut
delia19
bune din nou tot eu.adineauri am facut un test de sarcina inca nu mam uitat la el sa vad ce a iesit, dar atunci cand il foloseam testu din greseala am dat la o parte un pik capacelu acea unde iti arata daca este pozitiv sau negativ.credeti ca este o problema?multumesc
0
18-07-2011, ora 20:53
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
si ce a iesit?
ai 2 liniute?
0
18-07-2011, ora 21:52
delia19
Nu este medic/terapeut
delia19
nu din fericire este negativ.dar crede-ti ca a fost vreo problema daca am dat capacelu la o parte inainte sa fie gata?
0
18-07-2011, ora 22:00
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
nu cred
0
18-07-2011, ora 22:07
delia19
Nu este medic/terapeut
delia19
ok multumesc mult mi-ati fost de mare ajutor multumesc mult.o seara placuta:*:*:*:*:*
0
18-11-2011, ora 14:50
delia19
Nu este medic/terapeut
delia19
nu mi-a venit menstruatia de 4 zile trebuia sa-mi vina din data de 14 si nu mi-a venit.am facut-o cu prietenul meu dar nu a lasat in mine, este posibil sa raman insarcinata?inaca nu am facut un test de sarcina am zis sa mai astept cel putin pana luni ca poate imi vine.am citit pe internet ca ai unele simtome in primele 3-4 sdaptamani de sarcina si ele ar fi sa incepi sa mananci mai mult si sa ai stari de somnolenta si incepi sa urinezi mai mult.aceste simtome le am si pe langa asta ma arde pe gat si pe piept si ma ia cateodata cate o durere fiarte mare de burta care nu dureaza mult 5-10 minute.credeti ca as putea fi insarcinata?eu nu inteleg dc ma arde pe gat si piept si ma ia durerea aceea de burta.va rog datimi un sfat ceva.multumesc
0
30-11-2011, ora 19:40
moonspell
Nu este medic/terapeut
moonspell
Buna seara,
Va scriu cu speranta ca cineva ma va lamuri/indruma/sfatui in legatura cu problema care o am... de 3 ani jumate am luat si iau in continuare diane 35 fara sa fi facut vreo pauza (pastile care mi le-a prescris o doctorita in urma unui control si a unei ecografii vaginale, unde mi s-au descoperit chisturi pe ovare). Toate bune si frumoase in ideea ca m-am inteles bine cu ele; nu am avut stari de greata, ameteli si nici scurgeri surpriza... problema de acum este ca sunt in cele 7 zile de pauza si sangerarea intarzie sa apara. Ultima pastila am luat-o miercuri si maine va trebui sa incep o noua folie... CE FAC?!?!?!
Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat, o parere ca nu stiu cum sa procedez!!
Vreau sa mai mentionez ca nu am uitat nici o pastila, le-am luat la timp, nu am stari de greata...
0
14-12-2011, ora 19:05
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
buna :) nu mi'a mai venit ciclul de o luna si ceva si am avut de 2 -3 luni contact sexual si nu ne'am protejat niciunul si dupa 2 zile mi'a venit ciclul si acum nu mi'a mai venit...nu stiu ce se intampla:(... va rog mult ajutati'ma urgent !!
0
15-12-2011, ora 10:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un test de sarcină este primul lucru care trebuie făcut în acest caz.
0
15-12-2011, ora 13:48
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
dar nu am nici'o simptoma ca as fii insarcinata :|
0
15-12-2011, ora 14:08
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
si plus de asta.nu vreau sa raman insarcinata !!! am doar 17 ani... cum sa am grjia de un copil la varsta asta?. va rog spuneti'mi ce sa fac ! chiar nu vreau sa fiu insarcinata !
0
15-12-2011, ora 20:14
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
am facut testu' si a iesit negativ ! mai trebuie sa imi fac inca unul daca a iesit negativ?
0
20-12-2011, ora 07:25
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
va rog frumos spune'ti'mi de ce ma doare burta ? ca am facut testul si a iesit negativ.cand incerc sa tusesc ma doare si si cand stau doar asa.de cateva zile a inceput sa ma doara..nu vreau sa fiu insarcinata ! ajutati'ma va rog mult cu niste sfaturi sa stiu ce se intampla cu mine.
0
20-12-2011, ora 08:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce testul arată că nu sunteţi însărcinată, nu mei trebuie să vă faceţi atâtea griji din cauza aceasta. Pe de altă parte, este necesar să căutaţi din ce cauză sunt aceste dureri de burtă: cauzele posibile sunt multe, poate fi din cauză ginecologică sau de altă natură. Programaţi o vizită la doctorul dv, vă va asculta, vă va examina şi vă va spune ce trebuie făcut în continuare.
0
21-12-2011, ora 00:09
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
stiu...am fost la spital azi si m'a vazut o doctorita si m'a consultat si mi'a zis ca ar trebui sa imi treaca, si in mare parte mi'au cam trecut durerile de burta.si nu sunt nici insarcinata, slava Domnului ! si acum nu mai sunt asa ingrijorata...am inceput sa iau de ieri duphaston si mi'a zis ca ar trebui sa imi vina ciclul intr'o saptamana si trebe sa iau si contraceptive din ziua cand o sa imi vina ciclul...acum sper doar sa imi vina. Multumesc mult pentru sfaturi !
0
12-01-2012, ora 14:09
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
Buna ! Am o intrebare, doctorita care m'a consultat atunci la spital si mi'a spus sa iau contraceptive Karisa din ziua cand imi vine ciclul.inca nu am luat, ce e de facut? sa mai iau acum duphaston sau pot sa iau si alte contraceptive inafara de Karisa? spuneti'mi va rog !
0
14-02-2012, ora 16:09
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
Buna ! Imi puteti spune daca pot sa iau alte anticonceptionale inafara de Karissa? astept raspuns. va rog !
0
15-02-2012, ora 00:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur, sunt multe feluri de anticoncepţionale pe piaţă. Ceea ce nu îmi e clar: de ce nu vreţi să luaţi tocmai Karissa ?
0
15-02-2012, ora 07:10
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
Pai am intrebat doar sa vad daca pot sa iau si altfel de anticonceptionale. Si as vrea sa imi mai spuneti ceva, daca am avut un contact sexual aproximativ acum o saptamana si nu ne'am protejat, imi vine ciclul cum mi'a mai venit pana acum?
0
15-02-2012, ora 10:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Contactele sexuale influenţează ciclul într-un singur fel: atunci când apare sarcina. Deci, dacă nu vine menstruaţia la vreme, faceţi un test de sarcină.
0
16-02-2012, ora 23:25
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
Bine ! Asa o sa fac, va multumesc mult !
0
18-02-2012, ora 12:12
black_angel4ever2001
Nu este medic/terapeut
black_angel4ever2001
Buna ziua!... Am luat diane35 timp de un an de zile, dupaia am facut pauza 7 luni si am inceput sa le iau iar, prima luna mi-a venit mestruatia si acum nu mi-a venit deloc, am facut 2 teste de sarcina diferite, iar raspunsul este negativ la amandoua, nu as avea semne ca sunt gravida., in ultima vreme am fost foarte stresata si am fost si racita se poate ca asta sa fie un motiv, pentru care imi intrazie menstruatia?
0
06-03-2012, ora 22:02
no name06
Nu este medic/terapeut
no name06
Buna ! Vroiam sa va spun ca mi'a venit ciclul luna trecuta si n'am avut nici'o problema, doar ca m'a cam durut burta in prima si a2-a zii dar nimic mai mult. Va multumesc inca o data pentru sfarturi domnul doctor !
0
26-01-2013, ora 22:58
alessia.iacob@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
alessia.iacob@yahoo.com
Buna! am ciclu menstrual de la varsta de 15 ani acum am 21 de ani dar niciodata nu mia venit regulat !! Am avut perioade la inceput in care imi venea o luna da si doua luni NU!! De ceva vreme imi vine doua luni da si una nu! vreau sa mentionez ca sunt slaba...si as vrea sa iau anticonceptionale??din cate am citit yasmin nu sunt bune!?.Ce anticonceptionale ar trebui sa iau pentru reglare si pentru a pune cateva kilograme in plus!!astp rasp
0
25-02-2013, ora 02:56
alexand33
Nu este medic/terapeut
alexand33
Anticonceptionalele nu se iau dupa ureche!!! Cel mai bine e sa mergi la un planning familial (e gratuit in cazul in care esti eleva sau studenta). Acolo ti se face o fisa personala, esti intrebata diverse lucruri despre istoricul sanatatii tale si al parintilor tai etc si asa ti se vor da niste contraceptive orale potrivite corpului tau. Eu de exemplu ma inteleg bine cu Karissa, desi am cateva prietene care au renuntat la ele pt ca le provocau efecte negative. Mie astea mi-au fost recomandate, astea le iau. Nu poti introduce in organism niste hormoni asa aiurea..
0
04-03-2013, ora 20:18
Anoniim666
Nu este medic/terapeut
Anoniim666
Buna. 2 luni ciclu imi vine regulat iar apoi apare intarzieri.acum 2 saptamani am avut un contac neprotejat dar nu a ejaculat in mine. normal trebuia sa imi vina pe data de 28. si mia intarziat 5 zile. sunt insarcinata ?. Am dureri de burta dar apoi ma lasa si nu imi vine. ce ar trebui sa fac ?.
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul