mucisorii bebelusului

11-02-2010
BOCOS IOANA
Nu este medic/terapeut
BOCOS IOANA
Am o fetita de 3 luni si de aproximativ 2 saptamani ne confruntam cu urmatoarea problema: are un zgomot ciudat in nasuc, ca si cum ar avea mucisori, insa nasul este perfect curat, nu are secretii, insa undeva sus in nasuc se aude ca si cum ar avea mucisori. Ziua totul este ok, insa seara dupa baitza se declanseaza totul, se aude zgomotul acela ca si cum ar vibra nasucul. Mentionez ca i-am curatat nasucul in fiecare seara cu BATISTA BEBELUSULUI, dupa ce ii puneam ser fiziologic in fiecare nara. II ieseau mucisori aposi din nasuc, dar si dupa ce ii scoteam tot si nu mai iesea nimic, iarasi se auzea zgomotul acela. Insa, dupa ce adoarme, respira normal, zgomotul se aude doar cand inspira aer mai mult. Am fost sfatuita sa ii administrez ser fiziologic 10 ml in care se dizolva o jumatate de fiola de gentamicina de 40. Oare aceasta sa fie solutia?
1 comentarii
0
11-02-2010, ora 13:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista remedii homeopate fara efecte adverse care vindeca un astfel de simptom. Consultati un medic homeopat
In plus este bine ca:
- copilul sa nu doarma la orizontala ci cam la 25-30 de grade cu orizontala astfel incat capul sa fie mai ridicat fata de trup.
- nu faceti prea cald in camera. Cele mai multe mamici isi imbolnavesc inconstient copilul din cauza fricii de raceala si de frig si tocmai caldura ii imbolnaveste pe cei mai multi sau diferenta prea mare de temperaturi.
- sa se umezeasca destul aerul din casa
- se se aeriseasca des camera
- se se scoata copilul zilnic la aer curat, chiar daca este frig afara

Gentamicina pt. o astfel de bagatela la o astfel de varsta va aduce probleme mult mai grave copilului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.