Motiv de ingrijorare dupa primul act sexual?!

10-08-2016
DiaDV
Nu este medic/terapeut
DiaDV
Buna!Mi-am inceput viata sexuala acum cateva zile.Am facut-o in ziua 24 de la inceperea menstruatiei in perioada nefertila, folosind un prezervativ Durex Extra Safe.Nu am avut niciun incident neplacut.Prezervativul nu s-a spart, iar el nu a facut-o in mine ci la toaleta dupa care si-a schimbat prezervativul.Inainte de a doua penetrare ii alunecase putin prezervativul dar s-a asigurat ca e pus bine dupa aceea.Am fost ingrijorata, fiind primul meu act sexual.Am dorit sa folosesc pentru orice eventualitate o pastila:Escapelle de exemplu, dar atat el cat si un prieten apropiat mi-au spus ca nu e nevoie.Prietenul mi-a spus ca a curs doar putin lichid preejaculator in prezervativ, acesta nefiind rupt/spart/fisurat.Penetrarile au fost la inceput superficiale pentru a ma acomoda.Din pacate nu am avut dispozitia necesara si nefiind destul de excitata nici nu a intrat mult(5-6cm), penetrarea fiind putin dureroasa.Acum am niste nelamuriri:
1.Am sangerat putin in timpul actului, urmand sa am niste scurgeri de culoare galbuie in acea zi si in cea de-a doua zi.Acum sunt in a treia zi si am avut scurgeri maronii dar si picaturi de sange pe absorbantul igienic.Acestea au fost insotite de dureri de cap dupa actul sexual, dureri de spate si in acea zona in urmatoarea zi si dureri peste care pot trece cu vederea in zina abdomenului.Am o stare ciudata de discomfort, sunt putin stresata, am o usoara senzatie de balonare si am dureri in zona pelviana cat si in zona coapselor(destul de suportabile).E normal acest lucru?
2.Am fost stresata deoarece nu am luat acea pilula iar acum ma ingrijorez(lipsa de experienta) deoarece nu cred ca as putea ramane insarcinata avand in vedere ceea ce am spus mai sus.Deci exista vreo posibilitate avand in vedere imprejurimile in care s-a desfasurat actul?
3.La cat ma pot astepta sa imi intarzie menstruatia?
4 comentarii
1
11-08-2016, ora 09:23
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, daca lucrurile s-au petrecut asa cum povestesti nu prea exista sanse sa fii insarcinata; toate celelalte stari sunt normale in acest context: sangerarea (datorita dezvirginarii), scurgerile (datorita excitarii si actului in sine), durerile de cap datorita excitarii si tensiunii sexuale.
Lipsa de experienta trebuie compensata de educatie sexuala, care iti cam lipseste. Iti recomand sa te informezi corect si temeinic din surse credibile, asa cum este acest site sau siteul meu despre sexologie. Pentru a nu intampina situatii neplacute sau periculoase este important sa cunosti masurile contraceptive si de protejare impotriva bolilor specifice.
1
11-08-2016, ora 13:58
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna Dia
Din toate lucrurile descrise de tine, NU exista motive de ingrijorare vizavi de o posibila sarcina. Protectia cu mijloace anticonceptionale are diferite grade de risc in functie de metoda folosita. Aici ai folosit cel putin 3 metode (calendar, ejaculare in afara vaginului, prezervativ), deci probabilitatea tinde la zero :) Zero absolut este cand NU faci sex deloc.
Pastila de a doua zi (Escapelle) contine o doza hormonala crescuta fata de anticonceptionalele regulare, asa ca nu sunt recomandate decat ca EXCEPTIE, foarte rar.
Simptomele pe care le prezinti pot fi interpretate ca urmari firesti actului sexual (sangerarea membranei himenului) sau chiar o menstra in curs de aparitie (24 zile e aproape de 28..). Scurgerile daca sunt galbene si prezinta un miros neplacut sunt un semn ca ai fi putut contracta o mica infectie, mergi la medicul ginecolog pentru prelevarea unei lamele si investigarea de laborator.
Oricare alt simptom pe care il detectezi in zona abdominala poate fi fara nicio legatura cu actul sexual, dar faptul ca esti stresata mareste atentia pe care o acorzi zonei si ai tendinta sa interpretezi prin asociere cu obiectul fricii tale.
Educatia sexuala este o recomandare abosluta la inceperea vietii sexuale.
Numai bine!
0
11-08-2016, ora 17:28
DiaDV
Nu este medic/terapeut
DiaDV
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat si pentru raspunsurile dumneavoastra!
1
12-08-2016, ora 15:20
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Prezervativul este cel mai sigur mijloc contraceptiv. Lucreaza-ti anxietatea si lasa lucrurile sa vina de la sine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici